Search by category:
Egyéb kategória

Čaputová: Minden legitim célt legitim eszközökkel kell elérni

Pozsony |

Zuzana Čaputová államfő megvétózta Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter inflációellenes csomagjának egy részét. A keddi sajtótájékoztatón kijelentette, ha a parlamentben sikerül 76 szavazattal újra elfogadni a javaslatot, az Alkotmánybírósághoz fordul.

A köztársasági elnök beszédében kiemelte, a kormány május 18-án hagyta jóvá a törvényjavaslatot, mely elsődleges célja az infláció miatt nehéz helyzetbe került lakosok támogatása volt. Május 24-én, hat nappal később a parlament rábólintott az 1,2 milliárd eurós csomagra, mely időközben családtámogatási eszközzé változott, s olyan rendszerszintű változásokat tartalmazott, mint például a havi 60 euró értékű, szakkörökre használható utalvány. Čaputová hangsúlyozta, már hónapokkal korábban felszólította a kormányt, hogy sürgősen, célzott intézkedésekkel segítse azokat a személyeket, akiknek az infláció okozta drágulás miatt a legnagyobb szükségük van a támogatásra. Leszögezte, a családtámogatást teljesen legitim célnak tartja, majd hozzátette, a csomag ellenzői sem kérdőjelezték meg ezt a szándékot, a törvényhozási folyamattal és az intézkedések hatásával azonban nem értenek egyet.

Azt gondolom, minden legitim célt legitim eszközökkel kell elérni

– mondta. Ismételten felszólította a kormányt, hogy segítsen a szegényeknek és azoknak, akiket leginkább negatívan érint az infláció. Burkoltan bírálta Matovičot, aki manipulatív módon egymással szembe állítja a javaslat támogatóit és ellenzőit. Az utóbbi csoportot a családok ellenségének állítja be, míg azokat, akik egyetértenek az ötletével a családok barátjaként tünteti fel.

Alkotmányellenes?

Čaputová közölte, ha a parlament megtöri a vétóját, az Alkotmánybíróság feladata lesz, hogy megvizsgálja, alkotmányellenes volt-e a gyorsított eljárás. Rámutatott, a gyorsított törvényhozási eljárást csak indokolt esetben szabad alkalmazni, a konkrét feltételeket pedig az alaptörvényből idézte. „Ha sor kerül a vétóm megtörésére, az Alkotmánybíróságnak egyszer s mindenkorra tisztáznia kell ezt a kérdést” – tette hozzá. Megjegyezte, kikérte a Költségvetési Tanács (RRZ) véleményét, és a szakértők szerint az Alkotmányban rögzített célokkal ellentétes az olyan jogszabály elfogadása, mely jelentősen negatív hatással van az állami költségvetésre, az adott időben nem egyértelmű az intézkedések finanszírozása, s nem övezi széles körű vita a javaslatot. Az államfő kiemelte, a csomag kiváltképp érzékenyen érinti az önkormányzatokat, hiszen közel félmillió eurótól esnének el, s a bevételkiesés az egyes szegényebb települések számára megsemmisítő hatású lehet. Hangsúlyozta, Matovič nyilvánosan kijelentette, nem inflációellenes csomagként tekint a javaslatra, hanem családtámogatási forradalomként. Úgy véli, ezzel ő maga igazolta, hogy nem volt indokolt a gyorsított eljárás, a reformokat ugyanis a hagyományos döntéshozatal keretén belül kell elfogadni.

„Családellenes harc”

Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő higgadtan és diplomatikuson reagált Čaputová döntésére, azt mondta, tiszteletben tartja azt, s a részletek tanulmányozása után nyilatkozik bővebben. Matovič az immár megszokott érzelmes, jelképekkel illusztrált érvelést húzta elő – családpárti konzervatív politikusként nem kapott lehetőséget arra, hogy az elnöki palotában a családok érdekeit védelmezhesse. „Egyáltalán nem csodálkozom a döntésén, számítottam rá” – mondta, majd hozzátette, hosszú ideje köztudott, hogy a köztársasági elnök progresszív és liberális, míg ő maga az ellentétes oldalon áll – családpárti és konzervatív. Matovič főként azt kifogásolta, hogy Čaputová fogadta a törvénycsomag ellenzőit, miközben a javaslat beterjesztőjét nem hallgatta meg. „Az elmúlt 12 napban hatalmas teret adott azoknak, akik a családok megsegítése ellen harcoltak” – folytatta. Az államfő az elmúlt napokban az önkormányzatok és a különböző szervezetek képviselőivel egyaránt tárgyalt, míg az egyik fél vétót kért tőle, addig voltak, akik a családtámogatásra buzdították.

Javítani kell

Peter Pellegrini (Hlas) közölte, ha nem módosítják az inflációellenes törvénycsomagot, a párt képviselői ismét tartózkodni fognak a szavazás során. „A csomag némi segítséget nyújt a családoknak, de semmiképpen sem inflációellenes. A kormány csak minimálisan segített az embereken, hatalmas csoportokat, például nyugdíjasokat vagy az eltartott gyermekeket teljesen kizárta a segítségnyújtásból” – véli Pellegrini, aki szerint az intézkedés eredeti formájában nem elegendő, s az emberek jogosan várják a kormánytól, hogy valós támogatást biztosítson.

A Szövetség üdvözölte az államfő döntését. „A képviselőknek lehetőségük lesz szakmai, nem pedig politikai intézkedések elfogadására” – olvasható a közleményben, melyben pozitívan értékelik, hogy a javaslat visszakerül a parlament elé, az egyszeri támogatást – amire valóban nagy szükség van – viszont nem érinti az elnöki vétó. A párt prioritásai közé tartozik a családtámogatás, ezért elfogadhatatlannak tartják, hogy a koalíciós pártok politikai harcának túszaivá váljanak a családok. A gyűjtőpárt kritikával illette a kormányt, amiért a „törvényhozási folyamat megerőszakolása nélkül” nem volt képes olyan intézkedéseket hozni, amelyek időben kompenzálták volna a családok és a lakosok többletkiadásait.

Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter megköszönte Čaputovának, hogy meghallgatta azokat, akiket érint a hibás és elhamarkodott törvény.

A szakszervezetek és az önkormányzatok képviselői egyaránt üdvözölték Čaputová lépését. „Meg kell próbálnunk olyan megoldást találni, amely családbarát azok számára, akiknek valóban szükségük van rá, ugyanakkor nem lesz drámai hatása az állami költségvetésre, illetve a városok és önkormányzatok számára” – mondta Richard Rybníček, a Városok Uniója elnöke.

Read More

Post Comment