Szerdán délután medvetámadás érte a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) egyik szolgálatban levő alkalmazottját egy turistaösvényen, Dóval (Donovaly) térségében.
Az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) tájékoztatása szerint azonban a Hegyi Mentőszolgálat alkalmazottjának feji sérülését nem a medve okozta, hanem az állat elől való menekülése során a férfi elesett, ekkor sérült meg.
A hivatal az ügy kapcsán felhívta a figyelmet a „történet kiszínezésének” veszélyeire, amely pánikot kelthet az emberek között. Ennek ellenére hozzátették, nem szeretnék az ügyet bagatellizálni, és a medvével való találkozás valóban végzetes kimenetelű lehet.
A ŠOP adatai szerint körülbelül 1200 medve van Szlovákiában. Az állomány elszaporodásának oka az állatok etetése, továbbá az, hogy könnyen hozzáférnek a szemetes konténerekben levő ételhulladékhoz, és hogy az ország hűvösebb területein is kukoricatermesztésbe kezdtek. Az ŠOP közölte, hogy a medvetámadások miatt megerősíti bevetési egységeit.
„Meddig fog még halogatni? Amíg a vegetáriánusok meg nem ölik az első gyereket?” – tette fel a kérdést Boris Kollár (Sme rodina) házelnök Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszternek címezve.
Boris Kollár azt is hozzátette, hogy a környezetvédelmi miniszter felelőssége lesz, ha a medvék további embereket fognak bántani. A házelnök politikai felelősségre vonással is fenyegette Budajt. „Higgye el, nem fogjuk Önt megmenteni” – közölte a közösségi oldalán.
Az utóbbi időben egyre több medvetámadást jelentettek. Utoljára szerdán a délutáni órákban egy hegyimentőt támadt meg medve a Magas-Fátra térségében. A férfi fejsérülést szenvedett.
A Szlovák Állami Természetvédelem (ŠOP) utolsó adatai szerint körülbelül 1200 medve él Szlovákiában. A természetvédők úgy gondolják, hogy az állatok viselkedésének megváltozása mögött a vadak etetése, a hulladékhoz való könnyű hozzáférés, illetve a kukoricatermesztés áll.
(pluska)