Érkeznek az egészségügyi rendszert célzó helyreállítási alap első részletei.
A szlovákiai egészségügy már jó ideje az összeomlás szélén áll, a kórházakban súlyos hiány van ápolókból és orvosokból is. Sokan inkább külföldre mennek, hogy munkájukért elfogadható fizetéshez jussanak. Az egészségügyi nővérek, akik távoztak azt állítják, hogy a környező országokban nemcsak több pénzt, hanem több szabadságot is kapnak.
Riasztó az is, hogy Szlovákia jelenlegi népességéhez közel 50 ezer ápolóra lenne szükség az egészségügyi rendszerben, de a jelenlegi létszám csak valamivel több mint 31 ezer. Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter és Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök megígérték, hogy június végéig megoldják a helyzetet. Hétfőn egy egészségügyi találkozón vitatták meg a megoldásokat. „Azon kívül, hogy a miniszterelnök és a többi résztvevő azt mondta, hogy a szlovák egészségügyben súlyos a helyzet és hiány van az egészségügyi személyzetből, még ma sem kaptunk egyértelmű választ arra, hogy mi a következő lépés, milyen lépéseket terveznek” – jelentette ki Peter Visolajský, az orvosi szakszervezet vezetője.
A Szlovák Nővérek és Szülésznők Kamarája (SKSPA) által közzétett táblázat szerint azonban fizetéseik bruttó 700 euróval emelkedhetnek. Az orvosok 2023-ra 500, a mentősök 400 és a betegszállítók 230 euróval kaphatnak többet. Az egészségügyi minisztérium ezeket az információkat azonban nem kommentálta, mivel szerinte azok „nem megerősített forrásokból” valók.
A pénzügyminisztérium Eduard Heger miniszterelnök nyilatkozatára hivatkozott, hozzátéve, hogy „még nincs tudomása semmilyen végleges javaslatról”. Heger kedden az egészségügyi dolgozókkal folytatott megbeszélése után azt mondta, hogy érzékenyen és sürgősen akar reagálni az igényeikre.
Kinek mennyivel emelkedhet a fizetése az első információk szerint? Nézze meg a galériában!
(pluska)