Igor Matovič (OĽaNO) évi ötszázzal több szlovákiai orvostanhallgatót szeretne felvetetni az egyetemekre. A pénzügyminiszter már Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi tárcavezetővel is tárgyalt.
Matovič elmondta, a szlovák orvosi egyetemeken évente átlagban 690 szlovákiai és mintegy 430 külföldi hallgató tanul. A diploma megszerzése után a szlovákiai hallgatók körülbelül 83 százaléka az országban marad, viszont az itt tanuló külföldiek szinte kivétel nélkül más államokban telepednek le. A pénzügyminiszter leszögezte, az orvosi egyetemek azért vesznek fel ennyi külföldi hallgatót, mert minden egyes diák után mintegy 4 ezer euróval több folyik be a költségvetésükbe.
Matovič szerint nincs értelme annak, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor rendkívüli problémát jelent az egészségügyben uralkodó munkaerőhiány, külföldi orvosokat képezzenek a szlovákiai egyetemeken. Éppen ezért megegyeztek az oktatási és az egészségügyi minisztériummal, hogy a külföldi hallgatók utáni pluszpénzt átfizetik az egyetemeknek, hogy minél több szlovákiai hallgatókat vegyenek fel. Az orvosi egyetemek képviselői továbbá jelezték, hogy a következő évben képesek lennének 100-zal több hallgatót felvenni. Ez azt jelenti, hogy a tervek szerint jövőre körülbelül ötszázzal több szlovákiai orvostanhallgató kezdheti meg a tanévet a hazai egyetemeken.
Matovič hangsúlyozta, a támogatás nem csak egy tanévre szól, az egyetemek innentől minden évben megkapják a szükséges anyagi forrásokat.
„Egyetlenegy eurót sem veszítenek”
– hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Lengvarský újságírói kérdésére elismerte, az időzítésben a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) által gyakorolt nyomás is szerepet játszik. Peter Visolajský, a szervezet vezetője nemrégiben elmondta, a követeléseik között szerepel az orvosi egyetemek reformja is. Amennyiben az egészségügyi tárca nem teljesíti a követeléseiket, a szlovák kórházakból december elején több mint 2000 orvos távozhat.
Tovább nőtt a távozásra készülő orvosok száma Szlovákiában.
Eddig összesen 31 szlovákiai kórház több mint 2100 orvosa nyújtotta be a felmondását – jelentette be a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) elnöke, Peter Visolajský.
Egyes intézményekben az orvosok mellé az ápolók is csatlakoztak.
A híreket azután erősítette meg Visolajský, hogy délelőtt találkozott Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) egészségügyi tárcavezetővel.
„Főként a legnagyobb kórházak érintettek, de örülök, hogy a rendszer szempontjából jelentéktelennek tűnő, ám nagyon fontos kisebb kórházak is csatlakoztak” – mondta Visolajský, hozzátéve, hogy a helyzet súlyos. Közölte, hogy meglepően sokan csatlakoztak a tömeges felmondáshoz.
„A felmondások megtörténtek. Mostantól a minisztériumon és a kormányon van a felelősség. Rajtuk múlik, kezdenek-e valamit ezzel a helyzettel” – mondta, de hozzátette, ha az illetékesek konkrét javaslatokkal állnak elő, készek tárgyalóasztalhoz ülni. Egyes ígéreteket azonban irreálisnak tartanak. A memorandum aláírása lenne szerinte a tárgyalások lezárása, de „a konkrét előrelépés szerinte fontosabb egy aláírt papírnál” – mondta.
Visolajský kijelentette, az, hogy a távozó orvosok kiveszik a szabadságukat, nem lesz hatással az egészségügyi ellátásra. Leszögezte, mindent megtesznek azért, hogy a betegek ne érezzék meg ezt.
(denník n, tasr)