Szímő sikeres fejlődéstörténete Pered, Tab, Mosonszolnok és Bana testvértelepülésekkel
2024. 08. 31., szo – 10:17
Ma 16.30 órakor ünnepélyesen bekeverik az ország legnagyobb, 224 literes fröccsét az érsekújvári járásbeli Vág menti településen. Így emlékeznek az 1800-ban Szímőn született Jedlik Ányos István természettudósra, feltalálóra, bencés szerzetesre. Jedlik nevéhez fűződik a szikvíz, azaz a szódavíz feltalálása, az óriásfröccsöt a Magyarországi Szikvízkészítők Jedlik Ányos Lovagrendjének barátság kelyhében keverik be.
Ünnepélyes önkormányzati ülést tartottak pénteken a 13. Szímői Fröccsnapok nyitónapján, amelyre meghívták a hazai és a magyarországi testvértelepülések képviselőit. Bób János, Szímő polgármestere a Jedlik-házban tartott ülésen elmondta, köszönetet szeretnének mondani barátaiknak, partnereiknek a több évtizedes szoros együttműködésért.
„Nagyon élénk és virágzó testvértelepülési kapcsolataink vannak Tabbal, Pereddel, Mosonszolnokkal, Banával és abban bízunk, hogy ezek a kapcsolatok további tartalommal telnek meg”
– mondta Bób János.
Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke beszédében kiemelte, Szímő azon községek egyike, amely rendkívül lendületesen fejlődik és minden pályázati lehetőséget megragad. Példamutató más települések számára, hogy Szímőnek olyan testvértelepülései vannak, melyekkel közösen pályázhat, mindez elősegíti a fejlesztéseket, a közterületek és a középületek korszerűsítését. Bób János hangsúlyozta, nagyon sokat köszönhetnek a testvértelepülési kapcsolatoknak, elsőként 1998. szeptember 4-én Farkas István, Tab akkori polgármestere és Morvai István, Szímő korábbi polgármestere írta alá az együttműködési kapcsolatot, melyet 2010-ben megerősítettek. Közös edzőtáborokat szerveztek, nagyon szép epizódja volt a kapcsolatnak az ifjúsági focitornák szervezése, a kulturális kapcsolatok, a tűzoltók közös képzése.
Schmidt Jenő leköszönő polgármester a meghatottság könnyeivel küzdve köszönte meg a szímőiek vendégszeretetét és a folyamatos, rendkívül hatékony együttműködést. 2017-ben Szímő magyarországi testvérvárosa, Tab közreműködésével a németországi Dettenhausen tűzoltóautót ajándékozott a helyi önkéntes tűzoltóknak, amit a mai napig használnak. 2010. május 29-én kötöttek testvértelepülési szerződést Borsányi Gyula, Pered akkori polgármestere és Bób János, Szímő polgármestere, mindkét község közös testvértelepülése Tab városa. A szoros együttműködést, illetve annak folytatását Agócs Kőrösi Ildikó, Pered jelenlegi polgármestere, Nyitra megye képviselője is fontosnak tartja. A 13. Szímői Fröccsnapok alkalmával rendezett ünnepi önkormányzati ülésen Pered korábbi és jelenlegi polgármestere is jelen volt, Borsányi Gyula megköszönte Bób János barátságát, számos közösségi és családi rendezvényen, zarándoklaton vettek részt együtt. Agócs Kőrösi Ildikó véleménye szerint egy település jellegét a testvértelepülési kapcsolatok is meghatározzák, és nagy hatással vannak az adott községek lakosaira.
„Amikor polgármester lettem, volt egy kétéves nagyon kemény időszakunk a koronavírus miatt, ami akadályozta a találkozást, de bízom benne, hogy ezt a hátrányt már leküzdöttük. Remélem, folytatni tudjuk az együttműködést. Szímő rendkívüli minőségi munkát végez, mi is szeretnénk meríteni a tapasztalataikból”
– mondta Agócs Kőrösi Ildikó. Szímő 2010-ben kötött testvértelepülési szerződést a magyarországi Mosonszolnokkal, amelyet azért is tart közelinek, mert a kitelepítések során több család Mosonszolnokra került. A kapcsolatot 2013-ban megerősítettek egy Interreg határon átnyúló programnak köszönhetően. A Hagyományok és kultúrák találkozása a múltban és jelenben határon átnyúló projektben részt vett Kamocsa, Andód és Gúta, Mosonszolnok önkormányzata pedig Jánossomorja és Levél községet vonta be az együttműködésbe. Szímőn két nagyszabású határon átnyúló projekt eredményeként sikerült felújítani a Jedlik-házat és a Károlyi-házat. Török Sándor, Mosonszolnok polgármestere elmondta, a lakosságcsere következtében több szímői lakos került Mosonszolnokra, így kezdetben családi, rokoni kapcsolatokra épült a barátságuk. Szímőn a Jedlik-szobornál írták alá az első együttműködési szerződést, majd ugyanezt tették Mosonszolnokon is. A kultára és a sport terén hosszútávú együttműködés alakult ki köztük.
„Sosem felejtem el, amikor megújult a régi kultúrház, ma Jedlik-ház Szímőn. Láttam a helyiek hálás tekintetét. Merem állítani, hogy az utódom folytatni fogja a megkezdett munkát, amiben szívesen segítek“
– mondta Török Sándor. Bana községgel a testvértelepülési kapcsolat egy ideig alábbhagyott, de a szímőiek nagy örömére tavaly ősszel megkereste őket Bana jelenlegi polgármestere, Toma Richárd. Szímő és Bana kapcsolata Bób János elmondása szerint egykor kamocsai kapcsolattal kezdődött a szövetkezet révén, később kiterjedt más területekre. Az ünnepi önkormányzati ülést régi történetekkel fűszerezték meg az emlékezők. Bób János arra is emlékezett, hogy egy alkalommal a Banáról hazainduló szímői focisták egyikét ottfelejtették a baráti községben. Valószínűleg olyannnyira élvezte a szíves vendéglátást, hogy megfeledkezett az estére tervezett indulásról.
„Szeretnénk, ha Szímő és Bana kapcsolata a jövőben pont olyan virágzó lenne, mint ahogy azt itt megtapasztaltuk más testvértelepülésekkel kapcsolatban”
– fejtette ki Toma Richárd. Szímő önkormányzata köszönetét fejezte ki a Brutovszky családnak amiért erkölcsileg és anyagilag évek óta támogatják a települést. 2015-ben Brutovszky Mihály és felesége, Vajner Anikó egy koncertzongorát ajándékoztak a falunak. Ezúttal egy képzőművészeti alkotást hoztak ajándékul, amely a Károlyi-házba kerül. Az ülésen bemutatták a 43 gyerekrajzból álló kiállítást, amelyen Jedlik Ányos és a szikvízkészítés gyerekszemmel témát dolgozták fel a versenyzők, akiket jutalomban részesítettek. Este a Korál emlékzenekar és az Omega revival szórakoztatta a közönséget. Ma délelőtt szabadtéri főzőversenyt rendeznek, veterán autók kiállítása lesz, 14 órától kultúrműsor helyi és vendégcsoportok közreműködésével.