Search by category:
Egyéb kategória

A tüntető eltüntethető, de a vírus marad
Hegedűs Norbert
2020. 07. 31., p – 08:07

2020. július 31., péntek – 08:30
usa tüntetés
Friss ikon
Off

Törzs

Donald Trump július 14-én szövetségi egyenruhásokat küldött Oregon államba, Portlandbe, ahol már több mint hatvan napja tüntetnek, és graffitizők firkálják össze a szövetségi bíróság épületét. A tüntetések még hevesebbek lettek, amióta a belbiztonsági minisztérium ügynökei megérkeztek a városba, és az erőszak is napról napra fokozódik.

Ellen Rosenblum, Oregon állam főügyésze pert indított a belbiztonsági minisztérium és más szövetségi irodák ellen, mert szerinte alkotmányellenes taktikákkal, ok nélküli, emberrablásnak is beillő letartóztatásokkal próbálják megfékezni a tüntetéseket. Portland polgármestere is tiltakozott az egyenruhások jelenléte ellen, kijelentette, ő nem kérte a szövetségiek segítségét, és a jelenlétük csak rontott a helyzeten.

Annak okát azonban kár lenne a portlandi fejleményekben keresni, hogy Trump miért vezetett be ilyen szigorításokat. Sokkal többet árulnak el a legfrissebb júliusi közvéleménykutatások. A FiveThirtyEight felmérése szerint Joe Biden átlagosan 8 ponttal vezet Trump előtt. Kétszer akkora az előnye, mint amennyi Hillary Clintonnak volt 2016-ban, és ez bizony jóval több annál, mint ami még statisztikai hibának nevezhető. A közvélemény-kutatásokból az is kiderül, miért áll egyre rosszabbul Trump szénája. Az egyik fő ok a koronavírus-járvány kezelése. A Fox News közvélemény-kutatása arról árulkodik, hogy – ami a járványt illeti – Bidenben 17 százalékkal többen bíznak, mint az elnökben. Az emberek 29 százaléka gondolja úgy, hogy most a járvány a legnagyobb probléma az országban, és a lakosság több mint fele, 51 százaléka véli úgy, hogy a kormány egyáltalán nem tud mit kezdeni a helyzettel.

Nem is csoda, hogy az amerikaiak nem bíznak Trumpban, kezdettől nem vette komolyan a világjárványt. Olyanokat mondott, hogy a vírus majd egyszerűen eltűnik, és kész. Ezzel szemben a halálos áldozatok száma az Egyesült Államokban túllépte a 150 ezret, és a fertőzöttek száma júliusban kétszer annyi volt naponta, mint amennyi áprilisban, a legrosszabbnak hitt időszakban.

Úgy tűnik, az amerikaiak nagy része átlát a Trump-féle szemfényvesztésen, az elnök pedig megijedt. Fél. Erről árulkodik az is, hogy a tüntetésekkel kapcsolatos állami nyilatkozatokban sokat olvashatunk az antifákról és az anarchistákról, de szinte semmit a szélsőjobboldali csoportokról, például a Boogaloo mozgalomról, amely kész kirobbantani egy második polgárháborút az államokban. De mivel a szélsőjobboldali csoportok jelenlétével nem lehet a demokraták ellen huhogni, ezért róluk csak a rendőri belső kommunikációkban hallani, amíg az antifákról a Twitteren és Trump beszédeiben. Trump stratégiája, hogy igyekszik elterelni a figyelmet arról a fiaskóról, ahogyan a járványt kezelte. Zavargásokról beszél, a rendbontókra mutogat, és azt mondja, tessék, így fog kinézni Amerika, ha Biden lesz az elnök. Úgy tűnik, cseppet sem tartja ironikusnak, hogy arra az Amerikára mutogat, amelyet ő maga kormányoz négy éve. Csakhogy a stratégia egyelőre nem túl sikeres, hiszen a Fox News szerint az emberek 52 százaléka gondolja, Biden jobban kezelné a faji kérdést, és csupán a lakosság 31 százalék látja úgy, hogy Trump csinálja jobban. Három hónap van hátra az elnökválasztásig. Persze sok minden történhet még, de ha a koronavírus tovább tombol, Trump újraválasztása nagy veszélybe kerül. És ha az amerikaiak odafigyelnek arra, ami külföldön történik, ahol a politikusok hallgattak a tudósokra, Trump esélyei tovább romolhatnak.

Bevezető

Trump arra az Amerikára mutogat, amelyet négy éve kormányoz.

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Braunsteiner Áron

Read More

Post Comment