Jankovská továbbra is rács mögött marad
Mészáros Richárd
2020. 09. 24., cs – 16:46
Az alkotmánybíróság tájékoztatása szerint a panasz elvetése mellett szeptember 9-én döntött a negyedik szenátus, zárt ajtók mögött. A szenátus tagjai Miroslav Duriš (elnök), Peter Straka és Ladislav Duditš. Jankovská konkrétan a Specializált Büntetőbíróság március 14-ei határozata, valamint a Legfelsőbb Bíróság március 20-ai határozata ellen emelt panaszt. Utóbbi megerősítette az előzetes letartóztatás elrendelését.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) márciusban 18 személy, köztük 13 bíró ellen indított eljárást korrupció és az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése miatt. Az akció fedőneve Búrka (Vihar) volt. Monika Jankovská, a Smer volt igazságügyi államtitkára ellen vesztegetés és kenőpénz elfogadása miatt indult büntetőeljárás. A gyanú szerint az egyik televíziós váltó ügyében utasításokkal látta el Zuzana Maruniaková bírónőt, aki a Pozsony V Járásbíróságon tárgyalt perben végül Marián Kočner javára döntött. A nagyvállalkozót később ugyanezen váltók hamisítása miatt nem jogerősen 19 év börtönbüntetésre ítélték Pavol Rusko vádlottal, a Markíza TV volt igazgatójával együtt.
A Specializált Büntetőbíróság vizsgálóbírója hétfőn Jankovská előzetes letartóztatásának meghosszabbítása mellett döntött. Eszerint a terhelt 2021. március 11-ig letartóztatásban marad.
Jankovská jövő márciusig vizsgálati fogságban marad
A Speciális Büntetőbíróság (ŠTS) besztercebányai részlegének bírója az előkészítő eljárás keretében úgy döntött, március 11-ig vizsgálati fogságban marad Monika Jankovská, az igazságügyi minisztérium volt államtitkára, akit korrupcióval és kenőpénz elfogadásával gyanúsítottak meg a Vihar rendőrsé
Az Alkotmánybíróság elvetette Jankovská volt igazságügyi államtitkár panaszát, amellyel a márciusi letartóztatása ellen tiltakozott. Jankovská ellen korrupció ügyében indult eljárás. A panaszos szerint sérültek az alkotmány és az Emberi Jogok és Alapvető Szabadságok Védelméről Szóló Egyezmény által garantált jogai.