Milyen a gázra is működő Dacia Duster LPG? Kipróbáltuk!
Demecs Péter
2020. 10. 04., v – 18:02
Legutóbb a Duster limitált, Celebration elnevezésű szériáját teszteltem az alap 1.0 TCe 74 kW (100 LE) erőforrással. A Duster LPG változata ugyanezzel a motorral rendelkezik, ám a gázmeghajtásnak köszönhetően jóval több kilométert tehetünk meg vele, olcsóbban. A városi használat sem drága, hiszen az LPG lényegesen olcsóbb a benzinnél, s a töltőállomásokból is több van, mint mondjuk a CNG esetében, így az LPG tankolásával sem lesz gond.
Benzin kontra autógáz
Mint ahogy korábban már megírtam, a szóban forgó 1.0 TCe erőforrás egyik legnagyobb előnye abban rejlik, hogy aránylag egyszerű a felépítése, ennek köszönhetően arra lehet következtetni, hogy megbízható lesz. Ráadásul nincs szükség GPF részecskeszűrőre és az LPG-re, avagy autógázra való átalakítása is sokkal egyszerűbb. Nem véletlenül kínálja a Dacia saját modelljeinek LPG változatát épp ezzel az 1.0 TCe erőforrással. A Dacia esetében további nagy előny, hogy az LPG meghajtást, a tartályt a gyártás során szerelik az autóba, így erre is teljes értékű garancia érvényes, ami jelen esetben három évet vagy százezer futott kilométert jelent. Ráadásul ha az autót a Dacia Finance finanszírozási program keretében fogják megvásárolni, akkor centre pontosan ugyanannyiba fog kerülni, mint az autó klasszikus, benzinmeghajtású változata. A tesztelt autó alapára 12 290 euró a második, Essential felszereltségi szintben. Mivel ezzel a motorral eleve nem párosítható a 4×4-es meghajtás, értelemszerűen az LPG-változat sem vásárolható meg összkerékhajtással.
A 34 literes gáztartályt az autó aljára helyezték el kívülről, a pótkerék helyére. Ezért a Duster LPG változatában pótkerék nincs, csak ragasztószett. Ennek köszönhetően viszont a csomagtér térfogata nem csökkent, 445 literes maradt, és a klasszikus benzintartályt sem kellett összezsugorítani, így maradt az 50 literes térfogat. A benzin- és LPG-tartály kombinációnak köszönhetően összesen akár ezer kilométert is megtehetnek ezzel a Dusterrel egyetlen tankolásra. A gáz betöltő szelepe az üzemanyag betöltő szelepe mellé került, az Adblue nyílás helyére.
A másik s tulajdonképpen utolsó változás a klasszikus modellhez képest, ha nem vesszük figyelembe a hátsó ablakra ragasztott LPG-matricát, az utastérben található apró kapcsoló. Ennek köszönhetően tudunk kapcsolgatni a benzin- és autógáz-meghajtás között.
Ami teljesen felfoghatatlan számomra, hogy ez a Duster nem rendelkezik fedélzeti számítógéppel, így nem tudjuk megnézni, hány kilométert tehetünk meg a rendelkezésre álló benzinnel vagy autógázzal. Ezért aztán az átlagfogyasztásról szóló adatok sem elérhetők.
Megnövelt teljesítmény
Az 1.0 TCe erőforrás maximális teljesítménye 74 kW (100 LE) 5000 fordulatnál. A 160 Nm-es forgatónyomaték 2750–4000 fordulatskálában elérhető, viszont már 1500 fordulaton kerek 150 Nm áll a sofőr rendelkezésére. A műszaki adatokat böngészve kiderül, hogy az LPG meghajtás tíz Nm-rel több forgatónyomatékot biztosít, s mindez már 2000 fordulaton is elérhető. Ennek köszönhetően LPG-meghajtással a Duster sokkal fürgébb és dinamikusabb. A különbség persze nem akkora, hogy eldobnám az agyam tőle, de a benzinről LPG-re való átkapcsolás után valóban érezhető. Autógáz üzemmódban alacsonyabb fordulatoknál sokkal élénkebb a Duster, és úgy tűnt, hogy valamivel halkabb is.
A benzinmotor fogyasztása autópályán 7,3 liter száz kilométeren, ha a sztrádát városi forgalommal és országutakkal is váltogattam, az átlagfogyasztás csak enyhén lépte túl a hat litert. Ha kihagytam a várost és az autópályát is, akkor bőven 5,5 liter alá tudtam csökkenteni száz kilométeren.
Mennyi LPG-t fogyaszt?
Mivel a fedélzeti számítógép nem mutatja ezeket az értékeket, számolni kellett a tankolás és a megtett kilométerek alapján. Nekem 8,20 l kombinált fogyasztás jött ki száz kilométerre, ami nagyon jó érték. Ha figyelembe vesszük, hogy az LPG-t körülbelül feleannyiért tankoljuk, mint a benzint, a Duster ezen alternatív változata valóban jó, költségmegtakarító választás lehet. A teletankolt LPG-tartály jelenleg nagyjából 18 euróba kerül, ezért körülbelül 400 kilométert tudnak megtenni, ami, valljuk be, nem rossz.
Az LPG-meghajtású Dusternek szerintem sokkal nagyobb értelme van, mint a klasszikus, benzinmeghajtású változatnak. Kár, hogy ezt a motort nem lehet kombinálni 4×4-es meghajtással, de aki nem feltétlenül akar összkerékhajtású autót, annak ez a Duster abszolút megfelelő választás lehet.
A Dacia Duster aránylag gyakran megfordul szerkesztőségi garázsunkban, s nem véletlenül. Azon túl, hogy a piac egyik legolcsóbb négykerék-meghajtású járgánya, szerintem az egyik legjobb választás, ha az ár/érték arányról beszélünk. Ráadásul számos kivitelezésben elérhető, ezúttal az LPG gázzal hajtott változatát tettem próbára.