Hamarosan testvérváros lesz Győr és Dunaszerdahely
Kiss Bartalos Éva
2020. 10. 08., cs – 21:14
Győr és Dunaszerdahely együttműködése már ma is gyümölcsöző, erre mutatott rá a képviselő-testület legutóbbi ülésén Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere emlékeztetve arra, hogy a két város kapcsolata többéves múltra tekint vissza.
„Az idő alatt kisebb-nagyobb intenzitású volt a kapcsolattartás. Győr megyei, Dunaszerdahely pedig járási székhely, tehát kaliberében különbözik a két város, a földrajzi közelség adja az együttműködés alapját. A szorosabb kapcsolat kialakításából mindkét fél profitálhat”
– jelentette ki Hájos Zoltán.
A már elért eredmények egyike, hogy az Arrabona Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC) sikeres pályázatának köszönhetően a nyáron átadták a dunaszerdahelyi Thermalpark strandfürdő tóparti sétányát, de kulturális téren és a sportban is élő kapcsolat van a városok között. Horváth Zoltán képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a civilszervezetek is összedolgoznak, valamint a győri Audi ETO és a dunaszerdahelyi kézilabda klub között is hatékony az együttműködés.
Negatívumként megjegyezte, hogy a győri csapat próbálja saját soraiban tudni a dunaszerdahelyi tehetségeket. Dézsi Csaba András Győr polgármestere legutóbbi dunaszerdahelyi látogatásakor vetette fel a kapcsolat szorosabbra fűzését.
Dézsi Csaba András lapunknak szintén a már létező kapcsolattal és a földrajzi közelséggel indokolta a testvérvárosi szerződés megkötését.
„Győrből sokan járnak például a DAC meccsekre, vagy a fürdőbe, ahogy a dunaszerdahelyiek is gyakran megfordulnak nálunk, sokan itt is tanulnak.
A Győri Filharmónikus Zenekar is gyakori vendég Dunaszerdahelyen” – írta a polgármester. Dézsi Csaba András az idegenforgalmi együttműködés mellett például a két város közötti történelmi párhuzamokra is rámutatott.
„Szerdahelyet 1599-ben az a Pálffy család kapta meg hitbizományi birtokul, amelynek Miklós nevű tagja 1594-ben Győr városának töröktől való visszafoglalását is vezette, méghozzá sikeresen. A kultúra területéről megemlíthetjük a csallóközi rajzpályázatot, amelynek régóta résztvevői a győri gyerekek is. A közművelődés területéről kiemelendő, hogy Dunaszerdahelyen található a régió legnagyobb könyvtára, amely a győri Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Térrel tudna együttműködni. Dunaszerdahely a szlovákiai képzőművészet egyik jelentős központja, itt található a Kortárs Magyar Galéria, az Art-Ma Galéria és a Csallóközi Múzeum is, melyek a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeummal együttműködve gazdagíthatnák a két város közötti kapcsolatokat. A Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskolában tánc- és művészeti oktatás folyik, hasonlóan a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskolához. A 23 ezres lakosú városból napjainkban is sokan tanulnak győri oktatási intézményekben” – folytatta a polgármester hozzátéve, hogy az Arrabona EGTC célja a szigetközi-csallóközi régió idegenforgalmának közös fejlesztése, emellett a gazdasági együttműködésekre is több lehetőség nyílhat a testvérvárosi kapcsolat által.
Szeptember végén mindkét város képviselő-testülete támogatta a testvérvárosi kapcsolat kialakítását. A jelenlegi járványügyi korlátozások miatt egyelőre kérdéses, hogy mikor írhatják alá a szerződést, amely után Győr polgármestere szerint alpolgármesteri szinten indul majd meg az egyeztetés. A két régió adottságai lehetővé teszik az eredményes kapcsolat kialakítását, noha Dézsi Csaba András megjegyezte, hogy az autóbusz-közlekedésen még javítani kell.
„Meggyőződésem szerint, a mi kapcsolatunk nem csak formalitás, hanem egy valódi, élő és gyümölcsöző együttműködés lesz” – zárta Győr polgármestere.
A közeljövőben intenzívebb lehet az együttműködés Dunaszerdahely és Győr között. Dunaszerdahely képviselő-testülete támogatta a testvérvárosi kapcsolat kialakítását.