Pozitív teszt után csomagot küldtek
Tornyai Bianka
2021. 03. 02., k – 22:29
Horváth Zoltán polgármesternek február elején kellett azzal a komoly problémával szembenéznie, hogy a Tallóshoz tartozó Jegenyésen felütötte a fejét a koronavírus. Az ott élők körében ötvenöt háztartásból hatban találtak első körben fertőzötteket. Számuk később emelkedett, de nagyjából egy hét alatt sikerült elérni, hogy ne legyen robbanásszerű a fertőzés továbbterjedése.
Saját tapasztalat
A polgármester elmondta, a roma telepen kitört fertőzés megállításában az egészségügyi tárca közvetítésével az Orvosok határok nélkül nemzetközi intervenciós csapatától kapott segítséget a település. “A tizenkét tagú csoporttal akkor sokat beszélgettünk arról, mit tud tenni egy önkormányzat ilyen esetben. A szakmai csapat tagjai arról beszéltek, hogy a legfőbb probléma általában a tájékozatlanság, a higiéniai szabályokat nem tartják be mindenhol, sok a csoportosulás, az emberek nem tudják pontosan, mi a karantén és miért fontos betartani. Ebből kiindulva gondolkodtam el azon, mi lenne a helyes eljárás annak érdekében, hogy ne csak a szabályokkal riogassuk az embereket, hanem segítsünk is azoknak, akik megfertőződtek. Az ember ugyanis általában pánikba esik, amikor megtudja, hogy pozitív lett a tesztje, és azt sem tudja, mihez kezdjen, kihez forduljon. Az interneten sok olyan leírás található, amelyben részletesen el lehet olvasni a tudnivalókat, de pont azért nem jól használhatóak ezek, mert sokszor többoldalasak, az ember elveszik a részletekben. A galántai Járási Közegészségügyi Hivatal vezetőjével, Iveta Šulekovával és doktornőnkkel, Csiba Évával egyeztetve összeállítottunk egy röplapot, amelyből minden háztartásba eljuttattunk a faluban. Ezen kívül minden olyan lakosnak, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje, egy csomagot juttattunk el, amelybe vitamintablettákat, reszpirátort és kézfertőtlenítőt csomagoltunk” – tájékoztatta lapunkat Horváth Zoltán.
Minden háztartásba eljuttatták a szórólapot Tallóson
Segítségnyújtás önerőből
A polgármester kifejtette, amikor kiderült, hogy fertőzöttek vannak a telepen, arra kerestek megoldást, hogy helyi szinten mit tehetnek azért, hogy a rendőrség munkáját segítsék, tehermentesítsék, és egyúttal segítséget nyújtsanak a karanténban lévőknek. “Egy rendőrnek ugyanis nyolc településen kellene felügyelnie, hogy betartják-e az emberek a karanténszabályokat. Ez lehetetlen. Éppen ezért azt vezettük be Tallóson, hogy helyi civil segítők járnak a karanténban lévőkhöz, de nem kizárólag azért, hogy betartassák a szabályokat, hanem azért is, hogy megkérdezzék, mire van szükségük, elintézzék helyettük a bevásárlást és a többi adódó feladatot. A lényeg, hogy nem megparancsoljuk a szabályok betartását, és büntetéssel ijesztgetjük az egyébként is rossz helyzetben lévő lakosokat, hanem felvilágosítjuk őket, elmagyarázzuk nekik, miért kell otthon maradni, korlátozni a találkozást, mire kell odafigyelni, hogyan kell megvédeni az egészségeseket” – hangsúlyozta Horváth Zoltán.
A belügyhöz fordult
Tallós polgármestere ötletét elküldte a belügyminisztériumhoz, onnan pedig Zuzana Čaputová köztársasági elnöknek továbbították. A kiadott szórólapot a galántai Járási Közegészségügyi Hivatal vezetője, Iveta Šuleková közvetítésével az egész Galántai járás összes településének polgármestere megkapta, illetve a Dunaszerdahelyi járás több településére és Komáromba is elkerült az információs lap.
Horváth Zoltán kifejtette, Tallós 1700 lakosa közül 800-900 jár rendszeresen a tesztelésre, ami minden alkalommal nagyjából 4000 euróba kerül. A polgármester szerint az összeg feléből meg lehetne fizetni négy személyt, aki állandó szolgálatot vállalna a faluban, hogy a karanténban lévőket segítse és ellenőrizze, védve egyúttal az egészségeseket. “Ezzel a módszerrel sikerült Jegenyésen megállítani a fertőzés robbanásszerű elterjedését, tehát a módszer bevált. Miért ne lehetne megpróbálni országos szinten is így javítani a járványhelyzeten” – vetette fel a kérdést Horváth Zoltán. A hétvégi tesztelésen 835 személy vett részt Tallóson, közöttük 7 pozitív esetet találtak. A jegenyésiek között egyetlen pozitív eredmény sem volt.
A település polgármestere a helyi romatelepen tapasztaltak után javaslattal állt elő a járványügyi helyzet javításáért. Ötletét a belügyminisztérium továbbította az államfőnek.