Útravaló az érettségizőknek
Tornyai Bianka
2021. 05. 16., v – 16:20
A Kárpát-medence Intézet két könyvéből és egy pakli kártyából álló ajándékcsomagot vett át a galántai Kodály Zoltán Gimnázium két végzős diákja, Kiss Beáta és Keszeg Viktória, illetve a két osztályfőnök, Kovács Péter és Udvaros József az érettségiző osztályok képviseletében. Azért kellett ilyen formában megtartani az átadást, hogy a koronavírus miatt hozott korlátozásokat be tudják tartani, de később minden diák megkapja az ajándékcsomagot.
Örömmel segítettek
Az ünnepség főszervezője a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke, Mézes Rudolf bevezetőjében elmondta, októberben, a koronavírus második hulláma elején kereste őt fel Mács Ildikó, a miskolci Felvidék Ház szakmai igazgatója azzal, hogy a Kárpát-medence Intézet szeretne hétezer könyvcsomagot szétosztani a Kárpát-medencében élő magyar érettségizők között és szeretné, ha segítséget nyújtana a megvalósításban, vagyis vállalná, hogy összeállítja a Szlovákia-szerte érettségire készülő diákok listáját. “A Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége örömmel vállalta, hogy összeállítja a Szlovákia 13 régiójában működő 23 magyar tannyelvű gimnázium 697 diákjának listáját és megszervezi a könyvcsomagok átadását. Az első ünnepélyes átadás Galántán, Kodály Zoltán városában, az ő nevét viselő gimnáziumban valósult meg” – fogalmazott Mézes Rudolf.
Bíznak a fiatalokban
Dr. Szabó Pál Csaba, a szegedi Kárpát-Medence Intézet Trianon Múzeumának igazgatója az átadáson kifejtette, megtisztelő, hogy az üzenetük célba ért, és megvalósulhatott a rendezvény. “A legfontosabb, hogy megtaláljuk azokat a fiatal, a felnőttkor küszöbén álló egyéneket, akik a legtöbbet tudnak tenni a magyarság megmaradásáért. Nemcsak egy csomagot szeretnénk átadni az érettségizőknek, hanem gyakorlati, lelki segítőket is a külhoni magyaroknak” – fejtette ki dr. Szabó Pál Csaba. A jelenlévőknek röviden bemutatta az ajándékcsomag egyes darabjait. Az egyik a Fájó Trianon című kiadvány, amely a trianoni békeszerződésről szóló, képekkel, korabeli fotókkal, a II. világháború eseményeinek leírásával gazdagon illusztrált szöveggyűjtemény. A második a Trianon kártya, a magyar kártyának egy változata, amelynek lapjain jelentős történelmi események, fontos személyiségek szerepelnek. Dr. Szabó Pál Csaba szerint játék közben, a játékosok tudatalattijában ér el hatást, nem az a célja, hogy történelmi tanulmányokat írjanak a játékosok. A harmadik kiadvány a Kárpát-medence Útikönyv az első útikönyv, amely a Kárpát-medence legszebb, legérdekesebb történelmi és turisztikai látnivalóit, kirándulóhelyeit foglalja össze. “A mai fiatalok számára is érdekes és hasznos kiadvány ez, a legmodernebb formában, a legjobb szerzők segítségével összeállított könyv, amely 30 tematika alapján ad ötleteket arra, hova érdemes elutazni, milyen helyeket érdemes felkeresni a Felvidéktől Kárpátaljáig, a Dunántúltól Székelyföldig. Nemcsak a fiataloknak, hanem az egész családnak ajánljuk napi használatra, ha például koncertre, kirándulásra, vagy sítúrára szeretnének menni” – egészítette ki a múzeumigazgató.
A kapcsolatok megmaradnak
Mács Ildikó, a miskolci Felvidék Ház igazgatója elmondta, köszönettel tartozik Mézes Rudolfnak a hatalmas segítségért. Egykori pozsonyi gimnazistaként örül annak, hogy még mindig megvan a köldökzsinór Magyarország és a Felvidék között és úgy látja, az itt élő magyarok örülnek, hogy Magyarország figyel rájuk. Hozzátette, saját tapasztalatból tudja, hogy az anyanyelvén tanuló diákból bármi lehet, ami csak szeretne lenni. “Ezzel ellentétben a szlovák iskolában tanuló magyar gyerekek elsősorban nyelvet tanulnak, de mire azt megtanulják, a tananyaggal hatalmas lemaradásaik vannak” – mondta Mács Ildikó. A diákok nevében Kiss Beáta köszönte meg az ajándékokat, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy egyszer talán a most végzős diákok gyerekei is ugyanezeket a padokat koptatják.
Ünnepélyes könyvátadás volt kedden a galántai gimnáziumban. A végzős diákok a Kárpát-medence Intézet kiadványait vették át a szervezet vezetőjétől.