Search by category:
Egyéb kategória

Nyáron szenvednek a visszerek

Nyáron szenvednek a visszerek
Hegedűs Norbert
2021. 08. 16., h – 13:04

2021. augusztus 16., hétfő – 19:45
Friss ikon
Off

Törzs

A meleg tágítja a visszereket

A nagy melegben több vér folyik át az ereken, s romlik a visszerek állapota. Ám ez nem jelenti azt, hogy a meleg az oka a visszértágulatok kialakulásának. Az emberek többségének a bőr felszínén lévő értágulatok nagy melegben természetes hűtő mechanizmus jelentenek.

„A kifejlett visszértágulatok esetén az érfal gyenge, és a nagyobb men?nyiségű vér új tágulatok kialakulásához vezethet, sok esetben spontán vérzést is kiválthat” – magyarázza dr. Hana Tichá.

A visszértágulatokkal kapcsolatos tünetek felerősödhetnek, ha túl meleg helyiségben vagyunk, s ugyanezt válhatja ki a forró fürdő, ami szintén felgyorsíthatja a vér áramlását, s különféle kellemetlen tüneteket válthat ki.

Mi a teendő?

• Dél körül ne menjünk a napra, maradjunk árnyékban.
• Inkább klimatizált helyiségben tartózkodjunk.
• A lábat ventilátorral vagy nedves törülközővel hűtsük le.
• Mindennap végezzen könnyű testmozgást.
• Próbálja ki a hideg vizes és a váltott zuhanyt, de mindig hideg vízzel fejezzük be.
• Ha sokáig kénytelen ülni, lábfejét körkörös mozdulatokkal mozgassa meg.
• Soha ne tegye keresztbe a lábát, mert ezzel akadályozza a véráramlást az alsó végtagokban.
• Naponta pihentesse a lábát úgy, hogy magasabbra helyezi, mint amilyen magasan a szíve van.
• Egyen több C- és E-vitamint, továbbá lecitint és koenzim Q10-es (egyen hajdinát, céklát, fekete ribizlit, csipkebogyót, hagymát és fokhagymát.)

Megelőzés

Tekintettel arra, hogy képtelenek vagyunk befolyásolni a vele született érfalhibát, ami a visszértágulatok kialakulásához vezet, az orvosok azt tanácsolják azoknak, akik szüleinek visszértágulatai vannak, hogy olyan munkát válasszanak, ahol nem kell sokáig állni, továbbá rendszeresen mozogjanak. Legfontosabb az alsó végtagok izompumpájának erősítése, ami rendszeres mozgással érhető el. Kerülni kell a hosszú ülést és állást, és nem szabad keresztbe tenni a lábat.
 

Csak esztétikai probléma. Nem igaz. Sokan úgy gondolják, hogy a visszerek csupán esztétikai problémát jelentenek, pedig komoly egészségügyi szövődményekkel is járhat az állapot. A vénás pangás miatt ugyanis amellett, hogy az illető nehézláb-érzésre és kisebb-nagyobb fájdalmakra panaszkodhat, kezeletlen esetben akár lábszárfekélyt, illetve mélyvénás trombózist is okozhat, mely nem ritkán életveszélyes tüdőembóliával társulhat.

Elmúlik a krémektől. Tévedés. Bár a készítmények többségének valóban van némi érerősítő hatása, ráadásul még a fájdalmat is csillapíthatják, ám az igazság az, hogy a már a kidudorodó, kanyargós visszértágulatokon sajnos nem segít.

A fiatalok sem kivételek. Nem. Való igaz, egy bizonyos kor után gyakoribbak a visszértágulatok, ám nem ritka, amikor fiatalon – akár a 20-as évek elején – jelentkezik. Ekkor nagy eséllyel genetikai hajlama van az illetőnek, de a kedvezőtlen munkakörülmény, az ülő/álló munka, az elhízás, a fokozott fizikai terheléssel járó sport/munka mind hozzájárul a visszértágulatok kialakulásához.

Terhesség után mindig elmúlik. Nem igaz. A probléma legtöbbször a szülést követően rövid időn belül megszűnik, ám előfordulhat, hogy a panasz állandósul. (hp)

Cím
A leggyakoribb tévhitek

Bevezető

Hogy ne alakuljon ki visszértágulat, legfontosabb az alsó végtagok izmainak erősítése. Ez csak rendszeres mozgással valósítható meg. El kellene kerülni a hosszú állást vagy ülést és nem szabadna keresztbe tett lábbal ülni. Jó, ha az ember gyalogol, fut vagy tornázik.

Címkék

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Kovács Ilona

Read More

Post Comment