Search by category:
Egyéb kategória

Dacia Sandero: a gyenge motor nem illik mindenkinek

Dacia Sandero: a gyenge motor nem illik mindenkinek
Demecs Péter
2021. 08. 22., v – 18:10

2021. augusztus 23., hétfő – 13:30
Friss ikon
Off

Törzs

Néha nehéz objektíven értékelni a leggyengébb motorral rendelkező autókat, hiszen az esetek többségében a tesztautókba a lehető legerősebb erőforrások kerülnek. Nemegyszer a felszereltségből és extra kiegészítőkből is a legtöbbet pakolják az autóba, hogy megmutassák, mi mindent kínálhat az adott modell. Ezért érthető módon gyakran nagy változást jelent átülni egy olyan autóba, amely csak 67 lóerővel lett felvértezve. Pedig a hétköznapi, nyugodt vezetéshez ez is abszolút elég. Értelemszerűen csodákat nem várhatnak tőle, ezért ha tudják, mit akarnak, végeredményben nem lesznek csalódottak. 

A Sandero aktuális generációjának külsejéről már korábban megírtam, hogy nagy meglepetést okozott. Az autó szebb lett, s a Duster után ez a második Dacia, amely minőség, kivitelezés és főleg kinézet terén teljesen megállja a helyét. Térjünk viszont vissza a motorhoz. 

Leírás

Az 1,0 SCe erőforrás 67 lóerővel lett felvértezve.

A gyenge motor

A 1,0 SCe jelölésű erőforrás sajátossága, hogy városban meglepően fürge, sztrádán vagy országúton, amikor nagyobb sebességeknél kellene előzni, lassú. Az ötgangos manuális váltó egyes fokozatai nagyon rövidek és pontosak, ennek köszönhetően ügyesen elsajátítják a dinamikus sebességváltást. Ezért aztán a kereszteződésekről garantáltan nem az utolsók közt fognak kistartolni. A motor ráadásul aránylag jól hangszigetelt, és bátran engedi felpörgetni a fordulatokat a csillagos égig, ám a gyakrabban letaposott padlógáz miatt felerősödött motorhang sem lesz zavaró. Még 4000 fordulatnál is érezni, hogy nem akarja feladni a harcot, és nagy erőbevetéssel dolgozik. Mindez persze akkor igaz, ha egyedül vagy maximum ketten ülnek az autóban. Ha négyen utaznak, vagy a hátsó ülésekre a gyermekeiket is beültetik, s a csomagtartót is megtöltik, akkor a dinamikától is búcsút vehetnek. A nyugodt vezetéshez még megfelel ez a motor, előzni viszont már nem nagyon fognak vele, inkább csak beállnak a sorba és nyugisan haladnak tovább. Ráadásul magasabb sebességeknél kifejezetten lassan gyorsul. Például 13 másodpercig tart, míg padlógáznál 110 km/óráról eléri a 135 km/órás sebességet. Ezt az erőforrást ezért mindenképp elsősorban azoknak a sofőröknek ajánlanám, akik már lenyugodtak, és akiknek a gyorsaságnál fontosabb, hogy célba érjenek. Egyébként 130 km/órás sebességnél 4500 fordulaton dolgozik a motor az ötödig sebességfokozaton. A 95 Nm-es forgatónyomaték 3600 fordulatnál elérhető. 

Ami jó hír minden potenciális vásárlónak, az a fogyasztás. Annak ellenére, hogy nagyon gyakran azon vettem magam észre, hogy teljesen letaposom a gázpedált, s a motorból megpróbálom kihozni a maximumot, a fogyasztás 5,7 literen maradt 100 kilométeren. Mindezt úgy, hogy állandóan be volt kapcsolva a klíma. 350 kilométer megtétele után pedig az üzemanyagtartály körülbelül harmadát használtam el. 
 

A felszereltség 

A Comfort felszereltségi szint a Sandero esetében a legmagasabb, ugyanakkor csak ez tartalmazza azt az abszolút minimumot, amit egy autótól elvárnának. Például az egy szinttel alacsonyabb Essentialban még klíma sincs, ami számomra egyébként teljesen felfoghatatlan. Ki az, aki manapság klíma nélkül vesz autót? Mármint biztosan akadnak ilyen emberek is, de tényleg érdemes néhány ilyen eladott autó miatt külön felszereltségi szintet is bevezetni? Szerintem nem. 

A Comfort ugyan tartalmaz olyan hasznos kiegészítőket, mint az esőszenzor, a LED nappali világítás vagy a Media Display multimédia rendszer, ám jó néhány dolog, mint például a parkolószenzor, tolatókamera vagy handsfree gyújtókulcs ebben az esetben is extrának számít. Apropó, gyújtókulcs. Hosszú idő után került a kezembe olyan autó, amelyhez nem volt handsfree gyújtókulcs, így ismét szembesülnöm kellett azzal, hogy a memóriám már nem a régi. A handsfree kulcsot ugyanis elég egyszer betenni a táskámba, többé pedig már nincs rá szükség, mert az autó érzékeli a kulcsot, így kinyílik, ha megérintem a kilincset, és bestartol, ha megnyomom a start-stop gombot. Ebben az esetben viszont meg kellett nyomni a gombot a kulcson a központi zár kinyitásához, s a startoláshoz is kellett a kulcs. Így aztán, mivel mindig a kezem ügyében kellett tartani a kulcsot, nem volt olyan nehéz elveszíteni, vagy otthon felejteni. 

Megfontolandó

A Sandero ebben a kivitelezésben tényleg megfontolandó választás, ugyanis nem biztos, hogy mindenkinek megfelel. A gyenge motor ugyan városban jó, de az esetek többségében egyszerűen lassú. Jól nézzék meg a felszereltséget, az autó ára persze kulcsfontosságú, ám mégis azt mondom, hogy a Sandero esetében inkább valamelyik erősebb erőforrást választanám. Aki viszont naponta nem tesz meg túl sok kilométert, annak minden erősebb motor fölösleges lehet. A járgány alapára 8900 euró, a tesztelt változat ára 10 650 eurónál kezdődik. 

Dacia Sandero: a gyenge motor nem illik mindenkinek
2021. 08. 22., v – 18:20
Demecs Péter
Gallery images

Leírás

A szerző felvételei

Bevezető
Pozsony |

Nem ez az első Sandero, amely megfordult a szerkesztőségi garázsunkban. Néhány hete a modell feltuningolt, Stepway változatát tettem próbára, most viszont az abszolút alapváltozat került a kezem ügyébe. Illetve pontosítok, a tesztelt járgány ugyanis az alapmotor és a legmagasabb felszereltségi szint kombinációja volt.

Címkék

Település / hely
Pozsony

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Demecs Péter

Read More

Post Comment