Search by category:
Egyéb kategória

Turizmusfejlesztés az Ipoly mentén

Turizmusfejlesztés az Ipoly mentén
Mészáros Richárd
2021. 08. 31., k – 15:00

2021. augusztus 31., kedd – 15:04
Friss ikon
Off

Törzs

Nem csak a határ menti folyami és folyó menti turizmus közös szabályzó rendszerének kialakítása, de az Ipoly növekvő sportturisztikai kihasználásának (horgászat, vízi sportok, kenuzás, csónakázás, kempingezés, gyalogtúrák) környezetvédelmi szempontjait prioritásként kezelő, ugyanakkor az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások és termékek bővítését, színvonalának emelését, kulturális vonatkozásait is elemző tanulmány jelent meg Ipolydamásd önkormányzata és a párkányi Déli Régió Régiófejlesztési Ügynökség együttműködésében. Az uniós Interreg program nyertes pályázatának köszönhetően az Ipolytour című projekt arra kínál megoldásokat, hogy miként lehet elkerülni a folyó mentén a környezetszennyező tömegturizmust, miként lehet ezt értelmesen szabályozni úgy, hogy a horgászok, a kenusok és a túrázók se zavarják egymást. Ráadásul milyen rendezvények, események szervezhetők és tervezhetők a folyó mentén, az élővilág megóvásával.

Ötletek tárháza

Mint azt a kiadvány sajtótájékoztatóján Rományik Ferenc, Ipolydamásd polgármestere elmondta, a magyarul, szlovákul és angolul is megjelentetett tanulmány azért is roppant hasznos, a gyakorlatban is, mert nem egyszerű környezetterhelési, megvalósíthatósági jelentés, hanem konkrét, részletes ötletek tárháza mindazoknak, akik látnak fantáziát az Ipoly menti turizmus fejlesztésében. Továbbá azért is tanulságos, mert a folyó menti vadkempingezés, a szervezetlen turizmus okozta szemetelés, a vadhorgászat egyre nagyobb károkat okoz, előbb-utóbb pedig visszafordíthatatlanul káros folyamatokat generálhat a természetben. Minderre márpedig most kell gondolni, mert a Helemba-Ipolydamásd közti leendő új híd megnyitásával az Ipoly menti turizmus is nőni fog, a folyót és közvetlen környezetét is egyre inkább terhelve. A kiadvány remek kézikönyvként is olvasható, abban az értelemben, hogy mit érdemes és lehet megvalósítani, kialakítani az Ipolynál – Ipolyságtól Szobig, magyar és szlovák oldalon egyaránt – taglalta a polgármester.

Weboldalon is elérhető lesz

Tóth Attila, a párkányi régiófejlesztési ügynökség igazgatója szerint a tanulmány nem csak az önkormányzatoknak szól, haszonnal forgathatják civilek, társulások és vállalkozók is, továbbá mintaként szolgálhat arra, hogy milyen turisztikai fejlesztéseket lehetne megvalósítani a Garamon és a Dunán is. A kiadvány a vízi sportturizmus, a horgászat és a kempingezés kapcsán a kiszolgáló létesítmények megtervezését és kialakítását, kiszállóhelyek, vizesblokkok, kemping- és táborhelyek, tájékoztató táblák, térképek és tájékoztató anyagok elhelyezésének és kihelyezésének módszertanát is tartalmazza – állapította meg Csókás Judit projektmenedzser. A tanulmány rövidített változatát háromezer példányban nyomtatták ki, a teljes kiadvány a hamarosan elérhető ipolytour.eu weboldalon is olvasható lesz. A sikeres projekt egyúttal alapként szolgálhat egy komplex turisztikai stratégia kialakításához, turisztikai központok, állomások kialakításához az Ipoly mindkét partján.

Bevezető
Ipolydamásd/Párkány |

Az uniós pályázati forrásból készült tanulmány alapos, részletes útmutatóként szolgál az Ipoly menti szervezett turizmus fejlesztésére, különös tekintettel a környezet- és természetvédelemre.

Település / hely
Ipolydamásd/Párkány

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Buchlovics Péter

Read More

Post Comment