Egy ütős elismerés az ütős nagymesternek
Mészáros Richárd
2021. 10. 08., p – 13:54
Zenei körökben a győri Széchenyi-egyetem 77 éves tanárát nem kell bemutatni, egyet jelent neve az ütőhangszerrel, a műfajteremtő Győri Ütőegyüttest ő alapította. Tanárként is legalább annyira elhivatott, mint muzsikusként, tanított Győrben főiskolásokat és zenei középiskolásokat egyaránt. A világon tartalmi bőségben egyedülálló ütőhangszer-szótárt írt – ezt Medveczky Ádám laudációjából is kiderült –, s saját zenéinek rangját jelzi, hogy anno a Markó Iván vezette Győri Ballett darabjai is a Váray-fél muzsikába mártva jártak a világot.
De rajongója a magyar népi kultúrának is, népdalokat gyűjtött, ennek eredménye a „Baksa Verőn vetett ágya” c. népzenei monográfia – emelte ki Medveczky Ádám Budapesten, a Makovecz házban tartott oklevélátadáson. „Váray tanár úr kutat, ír, de mindenek felett tanít. Tanít, kiváló érzékkel, mérhetetlen tudással, és emberséggel. Nagyszerű életmű van mögötte – mondta a Magyar Állami Operaház egykori zeneigazgatója, és a Győri Filharmonikus Zenekar hajdani karmestere az Akadémiai Esték keretében.
Többeket is kitüntettek a rendezvényen, s az oklevél átvétele után egykori tanítványával, Csobay Józseffel, egy rövid ütőhangszeres darabját is előadta Váray László.
Több nemzedékkel szerettette meg és magasabb rangra emelte az ütőhangszert id. Váray László.
Először adtak át zenepedagógiai díjat a Magyar Művészeti Akadémia hagyományos díjkiosztóján. A hiánypótló kategóriában egy közismert győri zenész, idősebb Váray László kapta a rangos elismerést kimagasló pedagógiai érdemeiért. A Kossuth-díjas Medveczky Ádám karmester így szólt róla: „Nagyszerű generációkat nevelt fel; a magyar zenekarok és ütős együttesek tele vannak volt növendékeivel.”