Újabb szerzők életműve olvasható ingyenesen
Juhász Katalin
2021. 11. 21., v – 17:12
Kemény Istvánt nemzedéke egyik legnagyobb hatású költőjének tartják, az Erdélyben élő Király László költőt, prózaírót az elmúlt évtizedek határon túli magyar irodalmának egyik legnépszerűbb, úttörő és példaadó alakjaként emelik ki. Márton László prózaírói, drámaírói és műfordítói életművével, pontos, filozófiai irányultságú írásaival érdemelte ki a DIA-tagságot, az újvidéki Végel László pedig az emberi lét alapkérdéseivel és a kisebbségi létet elemző műveivel vált meghatározó alkotóvá.
A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által működtetett DIA 1998-ban jött létre. Mára digitális könyvtárként a kortárs irodalom népszerűsítésének fontos fórumává vált, szakmai körökben, az irodalom- oktatásban és az olvasók körében is népszerű szolgáltatás lett. Folyamatos működését és bővülését az tette lehetővé, hogy indulása óta valamennyi kulturális kormányzat támogatását élvezte.
Fontos szempont, hogy az Akadémia fenntartásával a kulturális kormányzat – az élő tagok számára fizetett havi felhasználási díj révén – folyamatos anyagi támogatást nyújt a magyar irodalom legkiválóbb alkotói számára írói, költői, irodalomelméleti tevékenységük folytatásához, újabb alkotások létrehozásához. Az írói és költői életművek a https://pim.hu/hu/dia címen érhetők el. 2021-től a Múzeum és az Oriris Kiadó együttműködése keretében klasszikus magyar szépirodalmi művek is elérhetők a honlapon.
Újabb szerzőkkel bővült a napokban a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA). A testület döntése értelmében Kemény István, Király László, Márton László és Végel László életművét digitalizálják és ingyenesen közzéteszik az interneten.