Légióskörkép: Almási, Hamšík és Škriniar remek fél éve
Lencsés Zoltán
2022. 01. 11., k – 17:35
Míg magyar focistát kizárólag a Bundesligában találunk a topligák közül, addig szlovákot a Premier League-ben, a La Ligában és a Serie A-ban is. Általánosságban kijelenthető, hogy több szlovák labdarúgó játszik a legmagasabb szinten (a válogatott összértéke is közel kétszer akkora, mint a magyaroké), a nemzeti csapat teljesítményén ugyanakkor ez egyáltalán nem látszódott a közelmúltban.
Az elit
Martin Dúbravka súlyos sérüléséből csak október végére épült fel teljesen, és november végén vette vissza helyét a Newcastle kezdőcsapatában, ahol azóta folyamatosan megbízható teljesítményt nyújt a hálóőr. A Szarkák újdonsült milliárdos tulajdonosai mint minden posztra, valószínűleg a kapuba is világklasszist terveznek igazolni a közeljövőben, de Dúbravkától biztosan nem fognak könnyű szívvel megválni, hiszen a szlovák ideális fedezet lehet egy sztárkapus mögött. Juraj Kucka még 34 évesen is képes a legmagasabb szinten teljesíteni: a kiesés ellen küzdő Watfordban alapembernek számított mindkét edzőnél, eddig egy gólt szerzett 15 mérkőzésen.
A Bundesligában találjuk a legmagasabb szinten futballozó szlovákiai magyart, Bénes Lászlót. A doborgazi középpályásnak kevés sikerélménye volt eddig a szezon során: összesen kilenc bajnokin kapott lehetőséget (ebből nyolcszor csereként), és valamiért még a csapat év végi, nagyon durva mélyrepülése alatt sem kapott több lehetőséget a bizonyításra. Ondrej Dudának nem voltak ilyen jellegű gondjai Kölnben, mivel eddig egyetlen bajnokit sem hagyott ki. A két gól és nulla gólpassz viszont nem túl jó mérleg egy offenzív játékostól… Peter Pekarík tapasztalt öreg rókaként még mindig hasznára tud lenni a Herthának. Ugyan Dárdai sem jegelte őt teljesen, de a magyar edző távozása óta még több lehetőséget kap a jobbhátvéd – 35 évesen.
Olaszországban Milan Škriniar továbbra is oszlopos tagja az Inter védelmének, ezen Inzaghi kinevezése sem változtatott. Škriniar négy gólnál jár a szezonban, ebből egyet a BL-ben szerzett. Sokan úgy gondolták, hogy Davis Strelec túl nagyot ugrott, amikor nyáron a Slovanból a Speziába igazolt. Bár a 20 éves támadó egyelőre nem vált alapemberré, már kilenc meccsen lehetőséget kapott és egy gólt is szerzett. A tőle is fiatalabb Adam Obert szintén bemutatkozhatott a Serie A-ban: a mindössze 19 éves utánpótlás-válogatott védőnek két bajnoki jutott a Cagliariban. Gattusónál a kispadot melegítette, Luciano Spalettinél viszont már jóval több lehetőséget kap Stanislav Lobotka Nápolyban. Olyannyira, hogy szeptemberi sérülése előtt már kezdőnek számított, és bár ezután az októbert végigülte a cserepadon, a szezon vége felé ismét megtalálta az utat a kezdőbe.
Spanyolországban két szlovákot találunk, mindkettőt a Mallorcában: Martin Valjent mostanáig csak egyetlen bajnokiról hiányzott a szezonban, így jelenleg ő a legtöbb topligás játékperccel rendelkező szlovák játékos (jegyezzük meg, hogy a válogatottban Tarkovič szövetségi kapitány ezt nulla játékperccel jutalmazta az őszi vb-selejtezők során). A Slovanból igazolt Dominik Greifnek egy rendkívül tapasztalt riválisa van a mallorcai kapuban, így az ősszel mindössze egy bajnoki és egy kupameccs jutott a hálóőrnek.
Škriniar kirobbanthatatlan az Inter védelméből
Az elit mögött
Belgiumban Patrik Hrošovský egyedüliként képviseli Szlovákiát, a védekező középpályás 15 bajnokin 4 gólt szerzett, és az Európa-liga csoportkörében is pályára lépett négyszer.
Hollandiában Matúš Bero számít a Vitesse Arnhem tüdejének. A középpálya mindenese 14 bajnokin játszott, az Európa-konferencialigában gólt lőtt a Tottenhamnek, és már ő az együttes csapatkapitány-helyettese. Tomáš Suslov 19 évesen alapember a Groningenben, egy gólja és három gólpassza van, emellett egy különös címmel is büszkélkedhet: egy statisztika szerint ő a legtöbbet faultolt 21 év alatti játékos egész Európában.
Marek Hamšík nem lett helyi legenda a rövid göteborgi kitérő alatt, de Trabzonsporban még az sem kizárt, hogy végül szobrot kap: ő a középpálya motorja, a csapat pedig 39 év kihagyás után magabiztosan száguld története hetedik bajnoki címe felé. A török élvonal másik szlovákja a kiesés ellen küzd csapatával: Erik Sabo Rizesporban rúgja a bőrt, egy gólt szerzett és folyamatosan a kezdőcsapat és a cserepad között lavírozik.
Erik Jirka a spanyol másodosztályban szerepel az Oviedóban. A 24 éves szélső 16 bajnokin kapott szerepet (de csak négyszer volt kezdő), gólt nem szerzett, ennek ellenére stabil kerettagnak számít Tarkovič válogatottjában. A mindössze 20 éves, utánpótlás-válogatott Peter Pokorný a Real Sociead B csapatában szerepel, ahol 19-szer lépett pályára a 22 forduló alatt.
Marek Rodák két éve első számú kapus volt a Championshipben feljutást kiharcoló Fulhamban, de aztán a nyakára hozták a tapasztalt Areolát, így tavaly a Premier League-ben mindössze két meccs jutott neki. Az ismét másodosztályban szereplő (és ismét feljutásra esélyes) londoni csapatban október óta újfent Rodák védi rendszeresen a kaput.
Almási remek formában játszik Csehországban (Fotó: fcb.cz)
A környéken
A cseh élvonalban focizó hatalmas szlovák delegációból inkább csak az érdekesebb figurákat vizsgáljuk meg: Jakub Hromada egyelőre nem vetette meg lábát a Slavia kezdőcsapatában, 11 találkozó jutott neki, de csak kettőt játszott végig. Csapattársa, Ivan Schranz sikeresebb fél évet tudhat maga mögött, amint az a 16 bajnokin szerzett 7 góljából is kiolvasható. A válogatott támadó édesapját november elején holtan találták Pozsonyivánka mellett egy kanálisban, ami érthető módon visszavetette Schranz teljesítményét, de decemberben már újra a régi volt, azóta két gólt is szerzett. A Slavia nagy riválisánál Dávid Hancko remekelt: hátvéd létére 4 gólnál és 3 gólpassznál jár a Spartában, és csapattársa, Lukáš Haraslín sem panaszkodhat – ő korábban nem tudta megugorni az olasz élvonal szintjét a Sassuolóban, Prágában viszont rendszeres játéklehetőséget kap.
Almási Lászlónak bejött a Csehországba igazolás: a dunaszerdahelyi támadó 18 meccsen 8 gólt lőtt az Ostravában, amellyel az előkelő ötödik helyen áll a bajnokságban. Almási a liga legjobb játékosai közé emelkedett, jó teljesítményének köszönhetően négyszer a szlovák válogatottban is szerepet kapott az ősz folyamán. A somorjai nevelésű Mikuš Rajmund a remek tavalyi szezon után nem kap olyan sok lehetőséget Karvinán, ahol hatszor kezdett az ősz folyamán, további hatszor pedig becserélték.
Lengyelországot is zárjuk rövidre a rengeteg légiós miatt, és emeljük ki a DAC korábbi játékosát, Tomáš Hukot, aki november végi sérüléséig mindössze hét percet hagyott ki a Piast Gliwice csapatában. Szintén emlékezzünk meg Michal Škvarkáról, aki a Ferencváros után Krakkóban sem váltotta meg a világot: rendszeres játéklehetőség mellett csak két gólt lőtt, ráadásul a patinás Wisla aggasztóan közel van a kiesőzónához… A harmadik lengyelországi érdekesség Adam Zreľák személye: a 27 éves támadó csaknem két évvel ezelőtt került Nürnbergből a Warta Poznanhoz, ahol idén novemberig egyetlenegy gólt szerzett. Hogy mit tud felmutatni azóta? Öt mecsen négy gólt és egy gólpasszt. A dunaszerdahelyi előélettel szintén rendelkező Ľubomír Šatka kulcsembere volt a Lech Poznannak, de az év végén sérüléssel bajlódott.
A magyar élvonalban néhány szlovák mellett több szlovákiai magyart is találunk. Medgyes Sinannak kilencszer volt jelenése a Paksban, míg az ipolysági Urblík József az egész őszi szezont kihagyta sérülés miatt. A nádszegi Szépe János mezőkövesdi szereplése egyelőre nem olyan sikeres, mint korábban a zalaegerszegi, a védőnek szintén 9 bajnoki jutott az ősszel, ebből ötször kezdett. Két szlovák csapattásának, Róbert Pillárnak és Jakub Vojtušnak 11, illetve 10 bajnoki, valamint 1-1 gól szerepel a neve mellett.
A ferencvárosi Róbert Mak Rebrov távozása után, Stöger irányítása alatt sem találta meg az utat a kezdőbe, bár az idei szezonban már van három gólja, ami jelentős javulás a tavalyi egyhez képest.
Romániában a Slovan-nevelés Branislav Niňaj alapember Sepsiszentgyörgyön, ahogy a veterán Adam Nemec is az a Voluntarinál. A játékpercek számára Denis Ventúra sem panaszkodhat a sereghajtó Academica Clinceninél.
Szerte a világban
Július Szőke négy év után távozott a fehérorosz Szoligorszktól, új klubja az izraeli Kirjat Smona lesz. A játékos két bajnoki címet szerzett az elmúlt négy évben, ősszel is alapember volt. Novemberben, távozása közeledtével még a fehérorosz állampolgárságot is felkínálták neki, de a középpályás szintet akart lépni, valamint kellemesebb időjárási körülmények között játszani – így került egy izraeli középcsapathoz.
A még mindig csak húszéves Ivan Mesík két év dániai légióskodás után Norvégiában próbált szerencsét, ahol fél év alatt 12 bajnokin játszott a Stabaek csapatában, amely végül kiesett az élvonalból.
Svájcban egy szlovák futballistát találunk: a DAC korábbi játékosát, Christián Hercet, aki Bolla Ben- degúz csapattársa a Grasshoppersben. Az alapvetően defenzív beállítottságú Hercnek 2 gól mellett 5 gólpassz is összejött 17 forduló alatt.
„Jó az öreg a háznál” – gondolják a ciprusi Omoniánál, ahol 13 bajnokin számítottak az immár 36 éves Tomáš Hubočan játékára. Michal Ďuriš másfél éven át volt a csapattársa, de a rendszeresen kispadot melegítő támadó a múlt héten csapatot váltott és a sereghajtó Achnaszhoz igazolt. A zsolnai nevelésű Róbert Mazaň egykor nagy reményekkel igazolt a Celta Vigóhoz, azóta megjárta a Tenerifét, a Mladá Boleslavot és a Karvinát. Most ő is Cipruson focizgat, tíz meccs jutott neki Limasszolban.
A tengerentúlon a nyár óta sérüléssel bajlódó Ján Greguš az MLS-en belül váltott csapatot és Minnesotából San Joséba igazolt. Albert Rusnák szintén klubot vált még január folyamán, a Salt Lake támadója öt év után hagyja ott csapatát – állítólag egy Premier League-ben szereplő klub érdeklődik iránta. Boris Sekuličnak 28 mérkőzés és 2 gól jutott tavaly Chicagóban.
Múlt heti magyar légióskörképünket Koman Vladimirrel és az egzotikus Indiával zártuk, így a szlovákok esetében is hasonlóképp járunk el: a DAC korábbi játékosa, Pavol Šafranko a Dél-afrikai Köztársaságban építgeti karrierjét, ahol az ősszel négy gólt szerzett a listavezető Mamelodi színeiben.
Hamšík, Kucka és Lobotka mellett Almási László is büszke lehet az elmúlt fél évben nyújtott teljesítményére, Bénes László viszont továbbra sem találja az utat a Mönchengladbach kezdőjébe. Körképünk a szlovák és szlovákiai magyar labdarúgók szerepléséről a külföldi bajnokságokban.