Vita egy tárlat körül
Havran Kati
2022. 01. 17., h – 15:30
Decemberben Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere minden indoklás nélkül leváltotta a kurátorait a Királyok és szentek – az Árpádok kora című kiállításnak, melyet az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára időzítettek Székesfehérvárott. Ezt követően a Magyarságkutató Intézet kezébe került az irányítás, az új kurátor Makoldi Miklós lett. Makoldi nevéhez a korábban komoly botrányt kavaró, szakmaiatlansággal és történelemhamisítással vádolt A pozsonyi csata című botrányrajzfilm fűződik.
A nemzetközi kiállítás többek között a szentpétervári Ermitázsból és a Vatikánból kölcsönöz kiállítási tárgyakat. A vezetést érintő lépés miatt tizenkét, a projekten dolgozó történész, régész és levéltáros szakította meg az együttműködést, mikor kiderült, az új kurátor tartalmi változtatásokat tervez eszközölni a tárlat anyagán, és bizonyos témákat teljesen elhagy majd. A Válasz Online szerint a honfoglalás idején, helyben talált népességről szóló részt, illetve az Árpád-korban Magyarországra költözött muszlim és zsidó népcsoportokról szóló tanulmányt húzták ki a tárlat anyagából.
A múlt hét végén egy, a Magyar Tudományos Akadémia tagjaiból létrejött csoport, a Stádium 28 Kör adott egy közleményt, melyben súlyos aggodalmát fejezi ki a vezetését érintő cserével kapcsolatban. A huszonöt tudósból álló csoport azt írja, hogy „nem lehet elképzelni olyan koncepcióváltást, amellyel indokolható lenne egy nemzetközi kölcsönzésekkel, ötéves szakmai munkával megtervezett, nagyszabású (…), a történelmi eseményeket sok szempontból körüljáró és bemutató kiállítás jelentős tartalmi átalakítása a tervezett megnyitó előtt három-négy hónappal”.
Miután a márciusra tervezett székesfehérvári kiállítás teljes szakmai irányítását megváltoztatták a minisztérium utasítására, nem csak a kiállítás anyagán dolgozó tudósok álltak fel a sok éven át készített projekt mellől, hanem a Magyar Tudományos Akadémia egy csoportja is aggodalmát fejezte ki.