Szlovák-magyar együttműködés a kék vércse és a túzok megmentéséért
Sudár Éva
2022. 03. 25., p – 11:02
A most induló „Steppe on border” LIFE projekt fő célja e két faj kedvezőtlen helyzetének javítása elsősorban az intenzíven használt mezőgazdasági területek gyepterületekké alakításával. A határon átnyúló pályázat az Európai Unió támogatásával, öt éves időtartamban valósul meg.
A Fertő-Hanság Nemzeti Park működési területén a Mosoni-sík és a Fertő tó különleges madárvédelmi területeken (ahol a gyepek aránya jelenleg nagyon alacsony) megfelelő táplálkozó- és költőhelyek kialakításával rendszeres, stabil költőállomány alakulhat ki. Ennek érdekében 100 költőládát helyeznek ki, valamint 311 hektáron az invazív fafajok, illetve az agresszív gyom- és cserjefajok eltávolítása után nagyszabású élőhely-helyreállítási munka valósul meg. A gyeprekonstrukción túl a gazdálkodókkal együttműködve, összesen 50 hektár intenzív szántóterületen ugarsávok kialakításával szintén a megfelelő élő- és táplálkozóhelyek kialakítása a célunk. Továbbá Várbalog önkormányzata több rendezvényt is tart majd a magyar, osztrák és szlovák gazdálkodók számára a természetbarát mezőgazdasági gyakorlatok népszerűsítésére.
A kék vércse és a túzok azon madárfajok csoportjába tartoznak, melyeket a szakértők a legnagyobb aggodalommal figyelnek. Állományuk az elmúlt évtizedekben drámai mértékben csökkent bizonyos régiókban. A Mosoni-sík és a Fertő tó különleges madárvédelmi területeken 100 költőládát helyeznek ki, 311 hektáron az invazív fafajok, az agresszív gyom- és cserjefajok eltávolítása után nagyszabású élőhely-helyreállítás indul.