Közös énekléssel tarkított trianoni megemlékezést tartottak június 3-án, péntek este 6 órakor Lakszakállason, a Trianon emlékműnél.
Betyárok ostorcsattogtatása nyitotta meg Lakszakállason az idei Trianoni megemlékezést „Nem felejtünk!” címmel a helytörténeti kiállításnak is otthont adó kastély előtt, a Trianon emlékműnél. Az esemény Boldogasszony Anyánk énekével indult, majd a beszédek következtek.
Annak ellenére, hogy ezen a napon a fekete, mint a gyász színe jellemző a Kárpátmedence megemlékezéseire, ne feledjük nem siratni, és nem is temetni jöttünk – pedig hányan szeretnék – hanem égbe kiáltani követeléseinket!
– mondta Nagy H. Tamás az esemény fő szervezője, aki a Klapka György Helytörténeti Társaság elnöke és a kiállítás megálmodója is egyben.
A helyi Jácint Népdalkör közreműködésével újra közösen énekeltek, majd egymás után megkoszorúzták az emlékművet. Először a Klapka György Helytörténeti Társaság képviselete, majd a Karikásostor Hagyományőrző Egyesület képviselete Ekecsről, a helyi nyugdíjasklub, a Lakszakállasi Magyar tannyelvű alapiskola, a helyi Református Egyházközösség képviseletei, valamint a Magyar Közösség Pártja helyi alapszervezetének képviselete következtek. Elénekelték a magyar és a székely himnuszt, utána pedig Szabó Ákos szavalta el Reményik Sándor: Gyűrűt készítettek című megindító versét.
Az őrtűz
A tűz, amely magában hordozza a születést és az elmúlást, az alkotást, de a pusztítást is. A láng, amely fellobban hordozza magában őseink szellemét, hitét, ma hordozza magában azt a tüzet, amely ezen szégyenletes diktátum aláírása óta a szívünkben él és élni is fog. Lobbanjon lelkünkben az emlékezés tüze, lángoljon minden nap a szívünkben, hogy bár Hazánkat felszabdalták de a magyar ember magyarságába és Istenébe vetett hite kiolthatatlan, ahogy azzal együtt őseinek tisztelete is.
– vezette fel meghatottan Nagy H. Tamás az őrtűz meggyújtását, majd Molnár László, a Karikásostor Hagyományőrző Egyesület egyik alapítója lángra lobbantotta a már előre elkészített farakást. A megemlékezés zárásaként Nagy Mária vette át a szót, aki a helytörténeti kiállításra invitálta a közönséget.
Új helyiséget kapott a kiállítás
Lakszakállas emlékeiből szedtek össze egy nagy csokorra valót és alakították kézzel fogható történetemmé a borospince szerű helyiségekben, ahol varázslatos, korhű miliő fogadja a látogatókat. „Annyi tárgy érkezett, amit meg szerettünk volna mutatni, hogy az eddigi helyiségek egyszerűen nem voltak elegendőek, ezért össze kellett nyitnunk a mi irodahelyiségünkkel is. Így már sokkal jobban elférünk.” – árulta el Nagy H. Tamás. Az érkezőket házi pogácsával, hideg frissítőkkel fogadták és a Lakszakállas történetéről megjelent vaskos könyv, színes történelmi memóriajáték, valamint egyedi készítésű, helyi nevezetességekkel díszített magyarkártyák is megvásárolhatóak voltak.
Háromnapos esemény
Az idei trianoni megemlékezés egészen három napig tartott. A péntek esti programot követően szombat reggel Trianon 102 névvel, Dunaszerdahely-Párkány vonalon motoros felvonuláshoz csatlakozhattak a vagány résztvevők, majd vasárnap reggel 10 órától a Lakszakállasi Kultúrházban megemlékező istentiszteletet tartottak Barthalos Andrea csodás énekíséretével.