Search by category:
Egyéb kategória

Milyen bográcsot vegyek?

A szabadban tartott nyári összejövetelek alapvető és elterjedt kelléke a bogrács. A legtöbben űrtartalom és az ár alapján választják, az edény anyaga viszont legalább ennyire fontos szempont. Nézzük, mi mindent érdemes figyelembe venni, mielőtt pénzt adunk érte.

Bár sok mindent neveznek manapság ősinek, a bogrács tényleg egy ősi ételkészítési eszköz. Az egykori lovas-nomád, valamint a pásztornépek esetében mindenképpen, hiszen könnyen áthelyezhető és szállítható készségről van szó, amely alá csak a tüzet kell odarakni. Bogrács szavunk nem mellesleg az oszmán-török bakraç (ejtsd: bakracs) szóból ered, ami rézüstöt jelent. Mivel a fém mindig értékes alapanyag volt, a cserépbográcsok lehettek a legelterjedtebb főzőedények (mellesleg ma is megállják a helyüket).

Ami az edény alakját illeti, térségünkben a lefelé szélesedő halfőző bográcsok és a felfelé szélesedő gulyásbográcsok a legelterjedtebbek. A különbség annyi, hogy az utóbbi jobban kedvez a visszaforralásnak, vagyis az ízek koncentráltabbak lesznek, míg az elsőnél a lé megőrzése a lényeg.

Zománcos – az alap

Nézzük, milyen bográcsok közül válogathatunk manapság. A legelterjedtebb kategóriát a zománcozott bográcsok képezik. Már szinte bárhol kaphatóak, mutatósak, könnyen tisztíthatóak, vigyázni kell azonban velük, mert ha túl vékony lemezből készültek, akár össze is roppanhatnak túlterhelés esetén. Ha pedig lepattan a belsejéről a zománc, nem ajánlatos tovább használni.

Akinek van lehetősége, nyilván Magyarországon szerzi be a bográcsát, egyrészt a szélesebb választék miatt, másrészt pedig, mert ami nálunk kapható, nagyrészt az is Magyarországról érkezett. Egy érdekes tapasztalat a közelmúltból: az egyik áruházlánc kínálatában a 13 literes zománcozott bogrács fekete színben 6999 forint, ugyanaz piros színben már 7999 forint. Rejtély.

Vasbográcsok

Két típust sorolunk ide, az egyik a rozsdamentes acélból készült bogrács, amely egy fokkal magasabb minőséget képvisel, mint a zománcozott rokonai. Nem rozsdásodik, nem üthetjük le róla a zománcot, és árban sem sokkal drágább.

Az igazi vasbogrács anyaga öntvény, az ára így a zománcos bogrács többszöröse is lehet. Sokak szerint különleges ízt ad az ételnek, viszont a korróziótól védeni kell (olajjal bekenni, és úgy tárolni). Ütésálló, örökös darab, amely generációkat kiszolgálhat.

Rézbográcsok

Aki szeretné tudni, milyen íze volt a régi korok ételeinek, rézüstben főzzön. A réz az ókortól elterjedt anyaga az edényeknek, jobban vezeti, így jobban el is osztja a hőt. Savas ételeket viszont nem szabad benne hagyni, mert olyan dolgokat old az ételbe, ami nem oda való. Ami az árát illeti, a legdrágább kategóriáról van szó (már ha valóban vastag rézlemezből készült, nem pedig silányabb ötvözetből).

Asztali tálalóbográcsok

Az utóbbi évtized során egyre elterjedtebbek a néhány deciliteres űrtartalmú, apró tálalóbográcsok, amelyeket a pincérek sok esetben hozzájuk illő miniállvánnyal együtt tesznek az asztalunkra. Mivel a halászlé vagy a gulyás nem ebben fő, gyakorlati jelentősége igazából nincs, ha csak annyi nem, hogy mivel nem stabil, nehezebb belőle elfogyasztani az ételt, mintha tányérban kaptuk volna. Egyetlen értelme valószínűleg az, hogy a minibográcsokat is el lehessen adni.

Inkább a nagyobbat

Ha már tudjuk, milyen bográcsot szeretnénk, gondoljuk át, hány ember számára főzünk általában bográcsban, és a szükséges űrtartalomhoz adjuk hozzá még legalább a felét, így nem érhet meglepetés. A bográcsunk ugyanis sosem lehet főzés közben színültig tele, csak legfeljebb kétharmad részben (hiszen mozgatni, kevergetni is kell).

Még egy jótanács a bográcsvásárláshoz: kérjünk hozzá fedőt is, mert nagyon praktikus (és később nehéz lesz olyat találni, amelyik pontosan a tetejére illeszkedik).

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/23. számában jelent meg

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Read More

Post Comment