Csütörtökön Szlovákiában is azonosították az első majomhimlő-fertőzöttet. Mit kell tudni a betegségről, és mire ügyeljünk abban az esetben, ha gyanús tüneteket produkálunk?
Szakértők szerint egyelőre nincs ok az aggodalomra, ugyanakkor óva intenek mindenkit attól, hogy az esetlegesen himlővírusra utaló szimptómákat félvállról vegyék.
A betegség lappangási ideje öt naptól három hétig tart; a tünetek általában a fertőzés utáni hatodik és tizenharmadik nap között jelentkeznek.
Jellemző szimptómák a hőemelkedés, a fejfájás, az ízületi és izomfájdalmak, valamint a fáradtság, továbbá a duzzadt nyirokcsomók. Később kialakul a legjellegzetesebb tünet: a bőrön foltok és hólyagok jelennek meg.
Kétséget kizáróan csak PCR-teszttel lehet véglegesen megerősíteni a majomhimlő-fertőzés tényét. A fertőzés szoros érintkezéssel, szexuális úton terjed, sosem levegőn keresztül.
Fertőzött ruhákon is képes „utazni” a vírus, így rendkívül fontos, hogy a fertőzött személyekkel ne lépjünk kapcsolatba, és minél többször mossunk kezet.
(ta3)