A citrom igazi csodaszer. Nemcsak finom ízt ad az ételeknek, italoknak, hanem számos más dologra is használható. Hogy mi mindenre? Ennek jártunk most utána. Az azonban már most biztos, hogy jó, ha mindig tartunk otthon egypárat.
Pápá, kellemetlen szagok
Vegyünk egy közepes citromot, vágjuk be a négy oldalát. Nem kell teljesen elvágni, maradjon egyben. Szórjunk sót a vágásokba. Ezután csak helyezzük valahová, ahol nem fog zavarni. A citrom kellemes illata képes lesz elnyomni a rossz szagokat. Az is működhet, ha citromkarikákat teszünk a hűtőszekrénybe, vagy egy vattát itatunk át citromlével. Az eredmény friss, citromos illat lesz.
Oldja a vízkövet
Valószínűleg mindenkinek feltűnt már, hogy a tisztítószereken nagyon gyakran látható citrom, sokszor citromillatúak. Nem véletlenül, a citromsav ugyanis remek vízkőoldó. Na, és itt jön a trükk. Nem kell kémiai anyagokkal dúsított tisztítószert venni, maga a citrom is képes ugyanarra. Vágjuk félbe, nyomjuk rá a vízköves felületre, és dörzsöljük át vele. A végén csak töröljük le egy ronggyal, az eredmény csillogó felület lesz.
Csillogó üvegfelületek
Szinte mindenre található természetes megoldás is. Nem kivétel ez alól az üvegtisztítás sem. Elég csak néhány citromot egy tálba facsarni, vizet adni hozzá, és kész is! Egy ronggyal áttörölve aztán az üvegfelületek nemcsak tiszták, hanem finom citromillatúak is lesznek. Tiszta főnyeremény: praktikus, környezetbarát, természetes, és nem utolsósorban olcsóbb is, mintha előregyártott műanyagflakonos tisztítószereket vásárolnánk!
Barnulás ellen
Gyakran tapasztalhatjuk, hogy gyümölcssalátáink, felszeletelt gyümölcseink hamar megbarnulnak. Hiába a nagy igyekezet az egészséges gyümölcsbevitelre, ha színét vesztve se kicsi, se nagy nem lát hozzá jó étvággyal. Még jó, hogy citrommal ez a probléma is megoldható! Keressünk egy szórófejes flakont, a csövét pedig vezessük egy fél citromba. Így egyszerűen befújhatjuk citromlével a gyümölcsöket, ez pedig segít meggátolni, hogy hamar megbarnuljanak.
Tiszta mikró
Mikrohullámú sütőnkben rengeteg makacs szennyeződés ütheti fel a fejét. Ez komoly fejtörést okozhat, hiszen sokszor nem könnyű odaférni a mikró minden zugába. A megoldás ugyan mi is lehetne más: a citrom. Tegyünk fél csésze vizet egy tálba, facsarjunk bele fél citromot, és melegítsük három percig a legerősebb fokozaton! Melegítés után hagyjuk még bent öt percig párologni a citromos vizünket, majd töröljük át a mikrót egy kendővel.
Higiénikus, illatos vágódeszka
Sózzuk meg a vágódeszkánkat! Ez nem vicc, ez az első lépés a természetes és alapos tisztításhoz. Miután egyenletesen eloszlattuk a sót, egy félbevágott citrommal dörzsöljük át a felületet! Ne aggódjunk, hadd folyjon a citromlé dögivel, épp erre van szükségünk. Öt percig állni hagyjuk a sós citromlevet, aztán egy főzős videóba illő mozdulattal fogjunk egy kést, és húzzuk le az egészet a deszkáról. Szürke lett a deszka? Az a jó! Állítólag ez a jele, hogy minden szennyeződés távozott a fa pórusai közül. Utolsó lépésként töröljük át a deszkát langyos vízzel.
• A hal és a citrom jó barátok: ha bedörzsöljük a sütésre vagy főzésre szánt halat citromlével, akkor nem esik majd szét a hal húsa. Ráadásul még finomabb is lesz!
• Ha úgy éreznénk, már a citrom sem az igazi, alig van benne szaft, áztassuk meleg vízbe, mielőtt kifacsarnánk!
• Ha meg úgy éreznénk, a fene egye már meg a sok ecetet, akkor csöpögtessünk a salátába citromlevet helyette! A citromlében úgyis több a vitamin.
• Nemcsak salátákhoz, de főzelékek, mártások ízesítésére is használhatunk citromot ecet helyett.
• A krumpli főzővizéhez is adhatunk néhány cseppet, így nem barnul majd meg a tavalyi krumpli sem olyan hamar!
• A citromlé nagyon üdítő, frissítő dolog. Így vélekedik erről a mustár is: néhány csepp citromlé, és a kiszáradt mustár már fel is frissült!