A pajzsmirigy működési zavara az agyi folyamatokra is súlyos hatással lehet, friss kutatások szerint akár a demencia veszélyét is növelheti.
A pajzsmirigy olyan hormonokat termel (T4, T3), amelyek szabályozzák a szervezet anyagcseréjét. Ezek a hormonok a test szinte minden szervére komoly befolyást gyakorolnak, így a legfontosabb testi funkciókra is hatnak, például a légzésre, a pulzusra, a testsúlyra, az emésztésre és a hangulatra. Ha túl kevés a pajzsmirigyhormon, akkor a szervezet számos funkciója lelassul: az emésztés, az anyagcsere, a pulzusszám, álmosabbak, fáradékonyabbak leszünk, súlyfelesleg alakul ki. Gyakoriak még ekkor a menstruációs zavarok, a hajhullás is.
A pajzsmirigy-alulműködés több problémát is indukálhat: felléphet miatta mixödéma, szívpanaszok, pszichés zavarok, a túlsúly miatt 2-es típusú cukorbetegség, meddőség, magas koleszterinszint, érelmeszesedés.
Mi több, friss kutatások szerint az idősebbek pajzsmirigy alulműködése összefüggésbe hozható a demencia fellépésével is. Az Amerikai Neurológiai Akadémia orvosi folyóirata, a Neurology online számában július 6-án megjelent tanulmány szerint a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő idős embereknél fokozott a demencia kialakulásának kockázata.
A kutatók nem találtak összefüggést a pajzsmirigy-túlműködés és a demencia között, ám a 65 év feletti, pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknél 80 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki probléma, mint az olyan azonos korúaknál, akiknél nincs jelen pajzsmirigyzavar. (A 65 évnél fiatalabbak esetében nem volt összefüggés). Érdekesség, hogy azoknál, akik a pajzsmirigy-alulműködésre gyógyszert szedtek, háromszor nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint azoknál, akik nem alkalmaztak ilyen terápiát.
A tanulmány igen fontos mozzanat a demencia megelőzésének, esetleg kezelésének tekintetében, ám a vizsgálatnak volt egy lényeges korlátja – méghozzá az, hogy a kutatók nem tudtak információt adni arról, hogy milyen súlyos volt a pajzsmirigy-alulműködés a részt vevő betegeknél.
A pajzsmirigy-alulműködés több pszichés zavart is okozhat, mivel a pajzsmirigyhormonok komoly hatást gyakorolnak az agyi funkciókra, mentális egészségre az anyagcsere lassulása miatt. A normál agyi működéshez megfelelő energiaellátás szükséges, lassú anyagcsere mellett ez pedig nem elégséges. Éppen ezért, ha valaki a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit észleli magán, érdemes vérvétellel ellenőriztetnie pajzsmirigyfunkcióit, és ha kell, akkor gyógyszeresen szükséges pótolnia a hiányzó hormonmennyiséget, így megelőzhető vagy lelassítható a mentális hanyatlás.
(hazipatika)