Search by category:
Egyéb kategória

A magyar összetartozás emlékműve

Lúcs |

Köszönet illeti mindazokat, akik segítettek községünk első emlékművének megvalósításában, amely kellőképpen kifejezi magyarságunkat és összetartozásunkat” – hangzott el a lúcsi emlékmű avatásán.

Az elmúlt napokban, emlékművek és szobrok avatásában, koszorúzásában nem volt hiány. Az egyik legeredetibb, újonnan leleplezett műalkotás minden bizonnyal a lúcsi, amely a Magyar Összetartozás Emlékműve elnevezést kapta.

Hosszú ideje fogalmazódott bennünk a gondolat egy olyan köztéri alkotás felállítására, amely esztétikai szempontból igényes, művészileg értékes és magyarságtudatunk ápolásának szempontjából jelentőségteljes. Ezért döntött az önkormányzat 2021 májusában egy ilyen műalkotásra vonatkozó képzőművészeti pályázat kiírásáról.” – mondta el az ünnepélyes átadás bevezetőjében Mészáros Nikolett a községi hivatal munkatársa. A pályázatot Mag Gyula szobrászművész nyerte, akinek alkotásai már több szlovákiai város közterét díszítik. Nemcsak méreteivel impozáns a 3,5 méter magasságú bronzszobor, hanem elsősorban ideája az, ami felemelő és reményt adó, hiszen az összetartozást jelképezi. „A Korona, örökös jelképünk, összeköt az anyaországgal és védelmezi az egész Kárpát-medencében élő honfitársainkat, a két kéz, amely tartja, pedig az összetartozást fejezi ki” – fejtette ki rövid beszédében az alkotó szobrászművész Mag Gyula.

Az emlékmű felállítását kettős cél vezérelte. Egyrészt egy olyan közösségi tér kialakítása, amely méltó helye lesz nemzeti ünnepeinkre való megemlékezéseinkre, ugyanakkor a község ezer éves nemzeti hovatartozásának is méltó kifejezője legyen.” – kezdte ünnepi beszédét Kiss László polgármester. Beszédében továbbá kifejtette, hogy nemcsak az államalapító királyra emlékezünk ezen a napon, amely Európa legrégebbi ünnepei közé tartozik. Az emlékmű avatásánál egy másik eseményre is gondolnunk kel, az István alapította állam, több mint ezer év utáni megszüntetésére a trianoni egyezménnyel. „Ám Trianon ellenére mi összetartozunk, határon innen és határon túl. A mi feladatunk megőrizni önmagunkat, magyarságunkat. Feladatunk az, hogy átmentsük gyermekeinkbe a magyarságot, mert csak így tudjuk legyőzni ezt a történelmi igazságtalanságot” – zárta beszédét a polgármester.

Az ünnepélyes szobor avatáson a határon túli testvértelepülések is részt vettek, így jelen voltak a szlovéniai Zsitkóc község képviselői, az erdélyi Csíkszépvíz delegációja, valamint a magyarországi Markotabödögéről érkezett vendégek.

Az önkormányzat köszönetét fejezte ki a Bethlen Gábor alapítványnak és elsősorban a helyi lakosoknak, vállalkozóknak és szervezeteknek, akik anyagiakkal és kétkezi munkájukkal segítették az emlékmű elkészítését. A jövőben az emlékmű körül egy emlékparkot terveznek kialakítani, ahol minden évben elültetnek egy fát, az adott évben születettek névsorának táblájával.

Zárszóként álljon itt, az egyik helyi lakos észrevétele: „Mindenki tudja, hogy sajnos Lúcson sok minden nincs, aminek lennie kellene, de ez az emlékmű nagyon sok embernek nagy örömet okozott”.

Read More

Post Comment