Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő a kétnapos csúcstalálkozóra érkezve közölte, a politikai megállapodás a gázársapka bevezetéséről és az energiaárak csökkentéséről elérhető, a tárgyalás azonban kemény lesz.
„Fontos, hogy Szlovákia álláspontját érvényesítsük” – mondta, arra utalva, olyan intézkedéseket szorgalmaz – legyen az felső határ vagy árplafon – melyek visszaszorítják a megemelkedett energiaárakat. „Természetesen kulcsfontosságú, hogy legyen elég gázunk” – hangsúlyozta, majd hozzátette, egyelőre úgy tűnik, nem lesz gond az ellátással, a gáztárolók fel vannak töltve. „Minden jel arra utal, hogy kibírjuk a telet, de csökkentenünk kell az árat” – magyarázta.
Heger közvetlenül a tárgyalás előtt azt mondta, komoly vitára számít, az egyes tagállamok ugyanis attól tartanak, ha megszabják a gáz árának felső határát, hiány alakul ki az energiapiacon. Megjegyezte, a fogyasztás csökkentésére irányuló intézkedések és vállalások segíthetnek meggyőzni azokat a tagországokat, melyek ellenzik az ideiglenes „dinamikus ársapka” bevezetését.
A közös energiabeszerzés kapcsán megerősítette, Szlovákia támogatja az Európai Bizottság törekvéseit. Ha az európai országok vezetőinek sikerül megegyezniük, a szolidaritás elvén működő közös beszerzés tavasztól valósulhat meg, tehát a következő fűtési szezonra vonatkozik. Példaként említette a koronavírus elleni vakcinát, s emlékeztetett, az uniós együttműködésnek köszönhetően a Szlovákiához hasonló kisebb országok is kedvezőbb feltételek mellett jutottak hozzá az oltóanyaghoz. Hangsúlyozta, ez a fajta a közös fellépés „az egység nagyszerű cselekedete” is egyben.
A kormányfő belátta, már hónapok óta tárgyalnak az energiaválság kezeléséről, de nem könnyű megállapodásra jutni, hiszen 27 ország kormányának kell rábólintania a javasolt lépésekre. A járvány és a háború következtében hatékonyabb lett ugyan az együttműködés az unió szintjén, a kompromisszum elérése azonban továbbra is időigényes.
Heger szerint a felvázolt rezolúció jó alap, a kérdés az, sikerül-e még előnyösebb megoldást találni az európai közösség számára.
Az uniós vezetők az energiaigény csökkentését, valamint az ellátásbiztonság és a megfizethető árak garantálását célzó intézkedésekről jelenleg is tárgyalnak, a megállapodásról feltehetően csak holnap árulnak el többet.