Search by category:
Egyéb kategória

Az energiaválság miatt egyelőre nem zárnak be az egyetemek

Pozsony |

A magas energiaköltségek miatt nem zárnak be az egyetemek az év végéig, januártól azonban probléma lehet a gáz és villamos energia beszerzése – vélik a hazai felsőoktatási intézmények vezetői. Juhász György, a komáromi Selye János Egyetem (SJE) rektora lapunknak megerősítette, november 17-e után is folytatódik a jelenléti oktatás.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Szlovák Rektori Konferencia (SRK) szeptemberi nyilatkozatában az egyetemek ellehetetlenülésének megelőzésére figyelmeztettek, s felszólították a kormányt, hogy „kompenzálja a felsőoktatási ágazatot a példátlan energiaválság okozta kiesésekért”. A pénzügyminisztérium nem sokkal később bejelentette, 17 millió eurós csomagot különítettek el az egyetemek megnövekedett rezsiköltségeinek kompenzálására. Juhász lapunknak elárulta, ők is megkapták a rájuk eső részt – több mint 300 ezer eurót –, amiből az év végéig fedezni tudják a rendkívüli energiaköltségeket. A támogatásnak köszönhetően nincs veszélyben az intézmény működése, az őszi félévben nem kell az egyetem bezárásától tartani. „A napokban kiadunk egy nyilatkozatot az egyetemen arról, hogy november 17-e után nem szűnik meg a jelenléti oktatás” – tette hozzá.

Pavol Sovák, a kassai Pavol Jo-zef Šafárik egyetem rektora tegnap szintén bejelentette, nem zár be az iskola. „Jó hírünk van a hallgatóink számára, folytatjuk az oktatást. Bízom benne, hogy a téli szemesztert korlátozások nélkül átvészeljük” – mondta a miniszterrel folytatott találkozót követően. Az elmúlt napokban több hazai felsőoktatási intézmény tájékoztatott arról, hogy az energiaválság miatt nem függesztik fel az oktatást.

Bizonytalanság

Az iskolaügyi minisztérium ideiglenesen orvosolta ugyan a problémát, a jövő évet tekintve azonban továbbra is nagy a bizonytalanság. Marek Števček, a pozsonyi Comenius Egyetem (UK) rektora Ján Horecký oktatási miniszterhez fordult ez ügyben, állítása szerint ugyanis fennáll a veszélye, hogy az ország legnagyobb és legrégebbi egyeteme 2023. január elsejétől nem lesz képes biztosítani a fűtést és a világítást. Az energiaárak ingadozása miatt egyetlen szolgáltató sem tett javaslatot az egyetem által meghirdetett közbeszerzésre. „A potenciális szolgáltatókkal az előkonzultációk során folytatott megbeszélések alapján egyértelmű, hogy amíg nem tisztázott, hogy az energiaárak milyen ársapkát kapnak, és ez milyen hatással lesz a meglévő szerződésekre, addig a Comenius Egyetemhez hasonló intézménnyel való szerződéskötés aránytalanul nagy kockázatot jelent az energiaszolgáltatók számára” – fogalmazott. Juhász szerint jelenleg a legnagyobb probléma az ár meghatározása, ami alapján el lehet indítani a közbeszerzést. „Az elektromos energiánál ez már megoldódott, a gáznál még mi is keressük a megoldást” – tette hozzá arra utalva, hogy igyekeznek a szolgáltatókkal megegyezésre jutni, hogy még az év elejére sikerüljön lebonyolítani a közbeszerzést.

Leépítés fenyeget

A Szlovák Rektori Konferencia kritikával illette a jövő évi állami költségvetés javaslatát, mely alapján a kormány további 27 millió euróval csökkentette volna a felsőoktatás finanszírozását. „Az elmúlt két évben 45 millió eurót vontak meg az egyetemektől” – mondta, majd hozzátette, a 2020-as költségvetéshez mérten ennyivel kevesebb pénzből gazdálkodtak a közszolgálati egyetemek. „Azt kértük, ha emelkedésre nem is kerül sor, legalább a 2020-as szintre állítsák vissza” – mondta Juhász a rektori konferencia által elfogadott nyilatkozatra kitérve. Megjegyezte, sikerült elérni, hogy a 27 milliót nem veszik el, a tervezetre azonban még a parlamentnek is rá kell bólintania. Úgy tűnik, ez az összeg bizonyos feltételekhez lesz kötve, egyelőre azonban homály fedi a konkrétumokat. „Lehetséges, hogy csökkenteni fog kelleni a munkaerőt az egyetemeken, amit szintén elutasítottunk a legutóbbi konferencián” – zárta Juhász.

Read More

Post Comment