Novembertől gyakorlatilag már bármilyen szakmában elvégezhetőek olyan akkreditált képzések, amelyek költségeit 1848 euróig téríti meg a Munka-, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVaR).
A „Ne veszítsd el az állásodat – képezd magad” (Nestrať prácu – vzdelávaj sa) című országos projektet még tavasszal indította el az ÚPSVaR. Ez gyakorlatilag egy preventív jellegű program, amellyel a legkülönfélébb státuszú emberek szakmai kompetenciáit és munkaerőpiaci lehetőségeit szeretnék erősíteni.
„A projekt kezdetben csak a hiányszakmákra korlátozódott. Digitalizáció, automatizáció, zöld gazdaság: e területek voltak azok, amelyekben el lehetett végezni a képzéseket. Novembertől azonban már mindenféle más szakma kurzusain is részt vehetnek az érdeklődők”
– fejtette ki az Új Szónak Matej Marchyn, a projekt komáromi koordinátora. Az állam arra számít, hogy a bővítésnek köszönhetően a következő hónapokban növekedni fog az érdeklődők száma.
Keleten eddig többen jelentkeztek
Szlovákia-szerte eddig csak néhány százan képezték tovább magukat a 2023 augusztusáig tartó program keretén belül. Érdekes módon eddig különösen a keleti országrészekben mutatkozott fokozott érdeklődés. Egyes városokban az is megesett, hogy például személyszállítással foglalkozó cégek szólították meg azokat az érdeklődőket, akik aztán a program segítségével továbbképezték magukat. Különösen igaz volt ez a buszsofőrök esetében.
A kliensek az állandó lakcímük szerinti munkahivataloknál adhatják be a támogatásra irányuló kérvényeiket. A kurzusok helyszíne Szlovákián területén belül aztán már kötetlen, vagyis valaki komáromi lakosként akár egy eperjesi székhelyű tanfolyamra is szabadon beiratkozhat. Fontos kitétel, hogy a képzéseknek szlovákiai akkreditációval kell rendelkezniük.
Nyitott lehetőségek
Ahogyan arról lapunk már a nyár folyamán beszámolt, a projekt elsősorban a dolgozó embereket célozza meg, de beletartozhatnak az anyasági vagy szülői szabadságon lévők is. A lehetőség már a középiskolák végzősei számára is nyitva áll. A lényeg a szakmai tudás és képességek bővítése, akár munkahelyváltást, akár a szakmai ismereteinek bővítését szeretné elérni az adott egyén.
Az állam személyenként 1848 euróig tudja állni a kurzusok költségeit.
Az összeget akkor fizetik ki, amikor a képzést sikeresen elvégezte a személy – aki ezt követően formailag felhatalmazza a hivatalt arra, hogy kifizesse a kurzus árát. Ha az oktatást nyújtó intézmény esetleg előre kéri az összeget, abban az esetben a finanszírozás ütemezéséről külön meg kell egyeznie a klienssel.
Matej Marchyn elmondta, már elkezdtek beérkezni hozzájuk az első kliensek visszajelzései, ugyanis még csak most telt el az első képzések befejeződése óta számított fél év. Mostantól fogva kezdik majd pontosabban látni a projekt lebonyolítói, hogy kinek milyen előnyöket biztosított az egyes kurzusok elvégzése.