Reklamálható a karácsonyi ajándék?
2022. 12. 31., szo – 12:56
A karácsonyi ajándék is elromolhat vagy félresikerülhet, és ilyenkor nem árt tudatosítani: a fa alatt kibontott meglepetéseket is lehet reklamálni – de tanácsos odafigyelni pár dologra. Sok függ attól, hogy rendes boltban vásároltunk-e, vagy online rendeltük meg.
A karácsonyi meglepetések reklamálása alapvetően semmiben sem különbözik az egyéb áruk reklamálásától. Nem szabad azonban összekeverni a nem megfelelő ajándék visszaszolgáltatásával. A fogyasztóvédelmi szervezetek adatai szerint a két ünnep között, közvetlenül karácsony után, valamint az új esztendő elején rendszerint megugrik a reklamációk, illetve a fogyasztóvédelmi panaszok és beadványok száma, amelyek a nem kívánatos és félresikerült ajándékok becserélésével függnek össze. Az, hogy mihez van joguk a fogyasztóknak, a vásárlás pillanatában dől el, de ezt kevesen tudatosítják, sőt az emberek többsége keveri a reklamációt a termék indoklás nélküli visszavételével. Az utóbbi csakis a távúton vagy a bolt telephelyén kívül kötött adásvételi szerződés esetében lehetséges.
Online rendelt áru
A teleshopping keretében vagy az interneten rendelt termékek esetében a fogyasztónak 14 napja van arra, hogy az árut indoklás nélkül visszaküldje. Vagyis, ha nem tetszik az e-shopban vásárolt játék, mobil vagy könyv, illetve a katalógusból rendelt ruha, indoklás nélkül a termék átvételétől számított 14 napon belül vissza lehet küldeni. Az eladónak pedig a szerződéstől való visszalépéstől – az erről szóló információ postázásától – számított 14 napon belül a postaköltséggel együtt vissza kell fizetnie a termék árát, esetleg előleget, törlesztőrészletet. A fogyasztónak ugyancsak 14 nap áll a rendelkezésére, hogy visszaküldje vagy személyesen visszaadja a terméket – ez esetben a postaköltséget már nem lehet visszakövetelni. A hagyományos boltokra azonban ez nem vonatkozik.
Nem köteles visszavenni
Hivatalosan semmilyen törvény sem foglalkozik a félresikerült ajándékok reklamálásával. Az eladót semmilyen jogszabály nem kötelezi arra, hogy visszavegye a tőle vásárolt terméket csak azért, mert nem tetszik – például mert rossz a mérete, alakja, színe, vagy nem megfelelő ajándékról, duplicitásról van szó –, ugyanis nem gyártási hiba. „Az eladó erre akkor sem kötelezhető, ha a vevő felmutatja a számlát, illetve a termék a sértetlen, eredeti csomagolásban van. A vevőnek nincs törvényes joga az eladótól követelni az áru becserélését vagy a pénz visszaadását, ha a termék hibátlan. A polgári törvénykönyv nem szabályozza az ajándékok visszaszolgáltatását. Semmilyen jogszabály nem foglalkozik ezzel. Kizárólag az eladó előzékenységén és jóindulatán, illetve a felek kölcsönös megegyezésén múlik, hogy az eladó végül felkínálja a cserét, esetleg visszaadja a pénzt” – tájékoztatott a Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelőség (SOI). Ideális esetben a konkrét üzletben előre megérdeklődtük, hogy szükség esetén visszaveszik-e a terméket. Ha ezt elmulasztottuk, mielőtt leállunk vitatkozni a kereskedőkkel, előbb tanácsos elolvasni az adásvételi és kereskedelmi feltételeket.
Az ígéret szép szó…
Noha törvény nem kötelezi az eladókat arra, hogy visszavegyék, kicseréljék a karácsonyi ajándékokat, a legtöbb kereskedő a különböző marketingfogások részeként ezt lehetővé teszi, sőt, sok üzletben erre nemcsak karácsony után, hanem egész évben lehetőség van. Az SOI szerint ha a kereskedő nyilvánosan deklarálja, tehát közismert tény, hogy hajlandó visszavenni vagy becserélni a termékeit, akkor azt köteles betartani, és ha mégis elutasítanak valakit, panaszt lehet tenni a vásárlók félrevezetése, a feltételek megszegése miatt. Ugyanakkor az esetleges csere vagy visszavétel feltételeit a kereskedő joga megszabni: követelheti az eredeti sértetlen csomagolást, a számla felmutatását, megszabhatja, hogy a vásárlástól számított hány napon belül hajlandó visszavenni az árut stb. Ez utóbbi határidő biztosan nem akkor kezdődik, amikor kicsomagoltuk az ajándékot, hanem amikor beszereztük az üzletben. Az eladónak nem kötelessége visszaadni a pénzt, rendszerint az eredeti áru értékének megfelelő kreditet adnak a következő vásárlásra.
A legfontosabb jogok
Sokan nincsenek tisztában a fogyasztóvédelmi jogokkal. Ezek a legfontosabbak:
● A hibás terméket az eladó köteles megjavíttatni vagy becserélni.
● A szerződések nem tartalmazhatnak elfogadhatatlan részeket.
● A terméket népszerűsítő reklámnak igaznak kell lennie, a fogyasztót nem szabad félrevezetni, becsapni.
● Ha valamelyik külföldi kereskedővel problémák merülnek fel, az Európai Fogyasztóvédelmi Központ ingyen segít.
Elérhetőség: Európske spotrebiteľské centrum, Mierová 19, 827 15 Bratislava 212, tel.: 02/4854 2019, e-mail: info@esc-sr.sk