Energiaválság: a rendelőktől kapott újabb ultimátumot a kormány
2023. 01. 15., v – 15:58
Ha a kormány nem pótolja a járóbeteg-ellátásból hiányzó anyagi forrásokat, a Magánorvosok Szövetségéhez (ASL) tartozó rendelők február 1-től a páciensekkel fogják kifizettetni a megemelkedett energiaárak költségeit – jelentette be Marián Šóth, az ASL elnöke.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, néhány rendelőben az orvosok már pluszpénzt kérnek a betegektől azért, mert nem tudnak megbirkózni a megemelkedett rezsiköltségekkel. Az egyik pozsonyi kardiológus például bevezetett egy úgynevezett kompenzációs díjat, amelynek összege attól függ, hogy mennyi ideig tart a páciensek kivizsgálása – aki 20 percnél kevesebbet tartózkodik az orvosnál, az 10 eurót fizet, aki pedig 20 percnél többet, az 20 eurót.
Több tucatnyi rendelő az év elejétől díjat kér a kivizsgálásért, működési költségeinek fedezésére – erősítette meg Marián Šóth, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke. Szerinte ha az állam nem növeli a járóbeteg-ellátás finanszírozását, további rendelők döntenek így.
Šóth szerint az egészségügyi szolgáltatásokat végzők állami segítség nélkül nem tudják kifizetni a megemelt energiaszámlákat. „A kisebb rendelőintézetek, amelyek eddig mondjuk havi 1000 eurót fizettek, most 3-4 ezer eurós előlegszámlákat kaptak” – magyarázta Šóth. „A másik dolog pedig, hogy emelnünk kell az alkalmazottaink bérét, különben máshova mennek” – tette hozzá.
Megerősítette, hogy az Magánorvosok Társulásának tagjai is hajlanak arra, hogy pénzt kérjenek a páciensektől. „Eddig igyekeztünk visszafogni ezt, mivel emelkedett az egészségügy költségvetése, kivártunk, hogy ez milyen formában jelentkezik majd a rendelőintézetek finanszírozásában” – jegyezte meg. Hozzátette viszont, hogy a Magánorvosok Társulása már megfogalmazta azt az értesítést, amelyben arról tájékoztat, hogy elengedhetetlen egyes díjak bevezetése.
„Nem akarunk további problémákat okozni a betegeknek. A kisebbik rossz mellett döntöttünk. A nagyobbik az lenne, ha nem lenne szerződésünk az egészségbiztosítókkal, és mindent a beteg fizetne, a kivizsgálásokat, a mintavételeket, a gyógyszereket. A legrosszabb változat pedig az, hogy számos rendelőintézet bezár, ami reális veszély, ha nem teszünk semmit” – állítja levelében a társulás.
Šóth közölte, hogy az ASL felvette a kapcsolatot az egészségügyi tárcával és találkozót kért a biztosítóktól. „Ha nem lesz elég pénz a költségvetésben, a biztosítók sem tudnak többet fizetni a járóbeteg-ellátásért. (…) A miniszter válasza szerint rövid időn belül megoldást találnak” – tette hozzá azzal a megjegyzéssel, hogy a biztosítókkal kötött szerződéskiegészítések február végéig érvényesek.
Az egészségügyi tárca megerősítette, hogy a találkozóra még ezen a héten sor kerül. „Az egészségügyi minisztérium költségvetésében 80 millió euró van elkülönítve a rendelőintézetek és a kórházak megnövekedett energiaköltségeinek fedezésére” – közölte a minisztérium.
A Sme napilap számolt be a múlt héten az első esetről, amikor egy pozsonyi (Bratislava) szívorvos kezelési díjat kért a pácienstől. 20 percnél rövidebb kivizsgálásért 10 eurót kell fizetni nála, ennél hosszabb kivizsgálásért 20 eurót.
Marián Šóth korábban elmondta, ennek az az oka, hogy a rendelőknek idén sokszoros árat kell fizetniük az energiáért, és a kormány még mindig nem különített el elegendő pénzt az egészségügyi költségvetésből az anyagi nehézségeik enyhítésére. Az ASL vezetője szerint ilyenkor a kisebb rendelőknek két választása marad: vagy a betegektől próbálják meg beszedni a hiányzó pénzt, vagy pedig bezárnak.
A betegek fizetnek rá
Šóth legutóbb arról tájékoztatott, hogy az egészségügyi minisztériumnak január végéig hagynak időt a helyzet rendezésére. Amennyiben nem születik előrelépés, a szövetséghez tartozók rendelők mindegyikében elkezdik beszedni a kompenzációs díjat. Az ASL honlapja alapján több mint 3000 egészségügyi szolgáltató tartozik hozzájuk. Šóth megjegyezte, a díj összege a rendelők döntésétől függ, de nagyjából 2 és 10 euró között mozoghat.
„Mindenki úgy tesz, mintha a betegeknek nem kellene fizetnie, de sajnos az energia árát senki más nem téríti meg nekünk”
– tette hozzá a szövetség vezetője.
Van, aki kivár
A Rendelői Szolgáltatók Szövetsége (ZAP) szintén elismeri, hogy a helyzet kritikus, és azonnali megoldást kíván.
„Elvárjuk, hogy a kormány teljesítse az ígéreteit, és megtalálja a forrásokat az energetikai válság megoldására a járóbeteg-ellátásban, legalább úgy, hogy a jelenlegi szinten tudjuk tartani az egészségügyi ellátás mértékét”
– nyilatkozta Naďa Trenčanská Bedušová, a ZAP ügyvezető igazgatója. Továbbá megerősítette, zajlanak a tárgyalások a minisztériummal és az egészségbiztosítók képviselőivel. Mint mondta, a ZAP rendelői nem terveznek pluszpénzt beszedni a betegektől.
„A tagjaink egyelőre különféle rövid lejáratú hitelek segítségével próbálják átvészelni a helyzetet, és várják a tárgyalásaink eredményét”
– magyarázta a szóvivő.
Az utolsó pillanatban
Monika Palušková, a Szlovákiai Háziorvosok Szövetségének (SVLS) elnöke úgy véli, legalább 320 millió euróval kellene támogatni a járóbeteg-ellátást, amit szerinte meg is lehetne oldani a pénzügyminisztérium „értelmetlen anyagi tartalékaiból”, amely a költségvetésben található. Továbbá ő is arra figyelmeztetett, hogy az egészségügyi minisztérium tétlensége a különféle kompenzációs díjak káoszához fog vezetni, ráadásul a rendelők és a biztosítók korábban megkötött szerződései 3 héten belül lejárnak, szóval a kormány megint mindent az utolsó pillanatra hagyott.
Napok kérdése lehet
Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter a Rádio Express déli vitaműsorában arról beszélt, a szakszervezetek által emlegetett 300 millió korrekt becslésnek tűnik, és már tárgyalásokat folytat a pénzügyminisztériummal a témával kapcsolatban. Mint mondta, legkésőbb ezen a héten ki kellene derülnie, milyen segítséget kapnak a rendelők. A tárcavezető kifejtette, hogy a minisztérium közvetlenül nem nyújthat anyagi segítséget a rendelőknek, ehelyett az egészségbiztosítók költségvetését kell megnövelnie, majd rendeletbe kell foglalnia, hogy a biztosítóknak legalább mekkora összegben kell megállapodniuk a rendelőkkel, hogy fedezzék a megnövekedett energiaárakat.
(nar, TASR)