Háztartás: A nagy cserenaptár
2023. 02. 21., k – 10:32
Mit milyen időközönként érdemes lecserélni?
Bizonyos munkákat a háztartásban időről időre meg kell ismételni. Vannak továbbá eszközök, amelyeket időnként le kell cserélni.
Baktériummentes háztartás nem létezik, és nem is létezhet, mivel a baktériumok nélkül élet sem létezhetne a Földön. Azt is tudjuk már, hogy nem leszünk egészségesebbek attól, ha a konyhát vagy a fürdőszobát hetente kifertőtlenítjük. A tisztaságra és a higiéniára mégis figyelnünk kell, például azzal, hogy rendszeresen cseréljük azokat az eszközöket, amelyeken elszaporodnak a mikróbák, vagy megtelepedhet rajtuk a penész.
Ágyneműhuzatok
Az ágyneműben rengeteg poratka képes megtelepedni, az ember bőréről származó hámszövetek szintén indokolják, hogy ne várjunk sokat az ágynemű cseréjével, hanem minden hétvégén cseréljük, hasonlóan a pizsamához.
Matracok
Matrac és matrac között nagy különbség van, idővel viszont a legjobb minőségű matrac is „elfárad”. Árulkodó jel, ha reggelente fáj a nyakunk vagy a hátunk. 8–10 évente mindenképp érdemes matracot cserélni.
Törölközők
A fürdőszoba párás légköre szintén jó táptalajt jelent mindenféle baktériumnak. Egy részüket ráadásul a kezünkön vagy a hajunkon hozzuk be a lakásba, a törölközőket ezért szigorúan hetente cserélni kell. Kétévente pedig érdemes újakat venni.
Fogkefék
Van, aki akkor cseréli le fogkeféjét, ha már nagyon szétállnak a sörtéi, van, aki havonta újat vásárol. Az általános vélekedés szerint 2-3 havonta mindenképp érdemes a fogkeféinket lecserélni, mert sok mikroorganizmus telepedhet meg a sörték között, főleg nedves környezetben. Miután folyó vízzel alaposan leöblítettük használat után, hagyjuk megszáradni, vagyis ne zárjuk tokba. Betegségek után szintén érdemes új fogkefét venni.
Mosogatószivacs
Kettő, de legkésőbb négyhetente érdemes lecserélni a mosogatószivacsokat is. A legtöbben akkor búcsúznak el tőle, amikor elkopik az érdes felülete, vagy alakját veszti, ez függhet a használat intenzitásától is. Ha nagyon jó állapotú a szivacsunk, és mindenképp meghosszabbítanánk élettartamát, szódabikarbónás meleg vízbe is beáztathatjuk néhány órára. Ha nem akarjuk, hogy szemét keletkezzen a kidobott szivacsunkból, válasszuk a luffa tökből készült természetes szivacsot, amely elkopik, vagy lebomlik.
Fakanalak, vágódeszkák
A fakanalak és a vágódeszkák felületén sok szerves szennyeződés képes megtelepedni. Érdemes belőlük jó minőségűt választani, a műanyag vágódeszkák például mosogatógépben is tisztíthatók. A fakanalakat ötévente, a deszkákat háromévente cseréljük.
Teflonserpenyők
A teflonbevonatú serpenyők cseréje azonnal esedékes, ha a teflonbevonat megkarcolódott, vagy kezd leválni. Minőségtől függően az élettartamuk különbözhet, de háromévente érdemes lecserélni őket.
Vas Dóra
***
A cikk a Vasárnap családi magazin 2023. február 14-ei számában jelent meg a Háztartás mellékletben