Search by category:
Egyéb kategória

Köretes kisokos: Mi az a kuszkusz?

Köretes kisokos: Mi az a kuszkusz?

szaszifanni

2023. 03. 31., p – 13:29

Új rovatunkban ezúttal az arab konyha egyik alapélelmiszerét vesszük szemügyre. Kiderítjük, hogy tulajdonképpen miből is van a kuszkusz, honnan származik, hogyan kell elkészíteni, mi mindent lehet belőle főzni, és azt is, hogy mik az előnyei. Ha még nem próbáltuk, itt az ideje, hogy bevegyük a repertoárunkba, mert a világ egyik leggyorsabban elkészíthető köretéről van szó!

Mi az a kuszkusz?

(vagy más formában: couscous)

Eredete a berber népcsoporthoz kötődik: hántolt, őröletlen vagy durvára őrölt durumbúzából készül. Eredetileg a gabonafélék malomköves őrlésének mellékterméke volt. A berber asszonyok hagyományosan vizet és lisztet adtak a kuszkusz alapjához, amelyből kézzel aprócska galacsinokat gyúrtak, majd ezeket kiszárították és durumliszttel vonták be. A kuszkusz tulajdonképpen búzadara és búzaliszt összegyúrva, lereszelve és megszárítva. Valójában egyfajta tészta ez. Nálunk előgőzölt, iparilag előállított változatban kapható. Egyébként nemcsak durumbúzából, hanem árpából, kölesből és kukoricából is készítenek kuszkuszt, de ezek kevésbé elterjedtek.

Ez a „maradékból” létrejött köret számos előnnyel rendelkezik. Melyek ezek?

Magas tápanyagtartalom: tele van növényi fehérjével, rosttal, B-vitaminokkal és vassal

Alacsony zsírtartalom: csak nagyon kis mennyiségű zsírt tartalmaz, így ideális étel lehet azoknak, akik diétáznak vagy egészségesen szeretnének étkezni

Sokoldalúság: jól passzol különböző ízekhez és fűszerekhez, és sokféle módon felhasználható (akár desszertekhez is), így változatos ételeket lehet belőle készíteni

Könnyen elkészíthető: gyorsan elkészül, és nem igényel bonyolult főzési technikákat, hosszú előkészületeket, sem speciális konyhai eszközöket

Hogyan készítsük el?

A kuszkuszt nem kell klasszikus értelemben főznünk, elég csak leforráznunk.
 

1. Fogjunk egy bögre kuszkuszt, mossuk át alaposan, majd egy hőálló edényben forrázzuk le két bögre (frissen forralt) vízzel.

2. Adjunk hozzá egy kevés sót, majd takarjuk le és hagyjuk pihenni 15 percig.

3. Fontos, hogy még a forrázásnál ízesítsük. A forró vízben keverjük el a kívánt fűszereket, mert így az ízekkel együtt szívódik fel a víz. A kuszkusz eléggé semleges ízű, így ha nem fűszerezzük, nem biztos, hogy ízleni fog.

4. Miután felszívta az összes folyadékot, egy villa segítségével keverjük szét az összeállt szemeket. Löttyintsünk hozzá valamennyi olívaolajat, és azzal is keverjük el.

5. A fűszerezése tényleg szinte bármilyen lehet, de nagyon jól illik hozzá az arabos ízvilág (római kömény, kurkuma, koriander stb.). Manapság már kifejezetten kuszkuszra szánt fűszerkeverékeket is kapni a boltokban. Ideális hozzá a zöldpetrezselyem és a gránátalma is.

6. Édesen is elkészíthetjük: lehet belőle „tejberizs”, de akár torta is.

Bár valóban sokoldalú és finom köret, mivel magas a glutén- és szénhidráttartalma, fogyasztása nem mindenkinek ajánlott, főleg nem a túl gyakori fogyasztás.

Read More

Post Comment