Mi a béke ára?
2023. 05. 30., k – 17:46
A Globsec biztonságpolitikai konferencia résztvevői kedden az Ukrajnai béke lehetséges forgatókönyveit elemezték. A szlovák diplomaták is egyetértettek abban, az egyedüli elfogadható békefeltételek azok, amelyeket Ukrajna szab.
Igor Zhovka Ukrajna elnöki hivatalának helyettes vezetője videóhívásban jelentkezett be a konferenciára. Elmondta, bár a beszélgetés témája a béke, jelenleg nehezére esik a békéről beszélni. Hétfő éjszaka 3 támadás is érte Ukrajna területét. A dróntámadások eredménye egy újabb civil áldozat és több tucat civil fekszik a kórházakban kritikus állapotban. Az orosz támadások a tél után most újra erőteljesebbek. „Mindeközben vannak a béke támogatói. Olyan politikusok, akik arról beszélnek, térjünk vissza a békéhez” – mondta Zhovka, hozzátéve: ezen javaslatok szerint a békét az orosz feltételek alapján kötnék meg.
„Ez a béke ellehetetlenítené Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz és az EU-hoz”
– tette hozzá az elnöki hivatal helyettes vezetője.
Zhovka szerint azok az országok, amelyek a békét támogatják és a béke megkötéséről beszélnek, nem lőnek civil célpontokat, nem ölnek civileket és nem támadnak éjszakánként ártatlanokra. Elmondta, a háború nem ma kezdődött, hanem 9 évvel ezelőtt, 2014-ben; így, ha van nemzet, aki a legjobban kívánja a békét, az az ukrán.
„Válaszunk a béke kérdésével kapcsolatban tiszta: az egyedüli elfogadható béke Ukrajna számára az, amit Volodimir Zelenszkij fogalmazott meg”.
Ez a békeszerződés 10 pontot tartalmaz, többek között a teljes nukleáris-, élelmiszer-, és energiabiztonságot, a hadifoglyok szabadon engedését, Ukrajna területi integritásának helyreállítását és az orosz csapatok teljes kivonását. Zhovka arról beszélt, a békeszerződéssel kapcsolatban javaslatokat kapnak Afrikából, a Vatikánból, Brazilból, de az egyedüli megállapodás, amely elfogadható számukra, az ukrán feltételeken nyugszik.
„Ez a mi országunk, a mi halottaink, a mi háborúnk, jogunk van nekünk megszabni a feltételeket”
– mondta Zhovka.
Azt is hozzátette, nem arra van szükség, hogy a nyugati országok közvetítőt játszanak, hanem arra, hogy segítsenek megvalósítani a valódi békét.
Nyugati támogatás
Matti Maasikas, az Európai Unió ukrajnai küldöttségének nagykövete egyetértett abban, hogy a béke feltételeit az ukránoknak kell megszabnia. Amíg pedig háborúban állnak, támogatni fogják az országot. Hozzátette, az ukránok 97%-a meg van győződve arról, hogy a háborút megnyerik, ugyancsak 90% pedig ellenez bármiféle orosz területnyerést. Csupán a lakosok 23%-a gondolja, hogy ideje lenne béketárgyalásokba kezdeni Oroszországgal, ezt pedig az állam vezetőségének figyelembe kell vennie.
Ivan Korčok Szlovákia volt külügyminisztere szerint teljesen érthető, Ukrajna jelenleg nem tud a békéről beszélni, hiszen ismét egy olyan éjjel van mögöttük, amikor civileket támadtak.
„Mi itt vagyunk Pozsonyban a Globsecen, biztonságban. Így könnyű a békéről beszélni”
– mondta Korčok.
A diplomata szerint Szlovákia elvesztette a morális iránytűjét és hatalmas problémát jelent az, hogy a lakosság nagy százaléka fordul el Nyugattól. Úgy gondolja, a jelenlegi háború a 2014-es események folytatása. Elutasítja a NATO teljes felelősségét, szerinte ugyanis nem a NATO-nak kellene többet tennie, hanem az összes tagállamnak.
„Szlovákia békét akar, de nem minden áron. Nem azon az áron, hogy Ukrajna veszítsen a szuverenitásából”
– magyarázta Korčok egyetértve azzal, hogy csak az ukrán béke feltételei elfogadhatóak.
Igazságos béke
Miroslav Wlachovský a hivatalnok-kormány külügyminisztere a Globsec biztonságpolitikai konferencián kijelentette, leggyorsabban úgy lehetne Ukrajnában béke, ha Oroszország kivonná onnan a csapatait.
„Vagyis, ha az agresszor befejezi az agressziót és hazamegy”
– mondta a tárcavezető azzal, hogy ez nem valószínű forgatókönyv.
A miniszter egyetért Volodimir Zelenszkij béketervével, Wlachovský szerint is arra van szükség, hogy az agressziót elkövető felet megbüntessék. Szlovák kollégájával azonos állásponton van Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter. A konferencián elmondta, egy igazságos békére van szükség, amely magában foglalja Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Ezen felül Ukrajnát Oroszország költségére újjá kell építeni.
„Hiszen Oroszország felelős a lerombolásáért”
– jelentette ki, és hozzátette, az agressziót indító személyeket is felelősségre kell vonni. Rau szerint Oroszországot olyan helyzetbe kell hozni, hogy ne tudjon újra imperialista célokra törni.