Munka és szerelem. Vajon működik együtt? Segítünk!
2023. 06. 07., sze – 11:06
Sok párkapcsolat a munkahelyeken szövődik, hiszen ébren töltött időnk java részét a kollégákkal töltjük. Számtalan lehetőségünk van tehát megismerni egymást. A másik munkához való hozzáállását, a személyiségét, konfliktuskezelő képességeit… De mire érdemes figyelni később, ha a párunkkal egy helyen dolgozunk? Ebben segítünk most.
Ha együtt dolgozunk, akár nagyobb cégnél, akár közös vállalkozásban, a harmonikus párkapcsolat és az optimális munkavégzés miatt is fontos az egyes területekhez tartozó határok megállapítása és tudatos megtartása. Ez sok későbbi konfliktustól, vitától és végső soron az elhidegüléstől is megóv bennünket. Lássuk a szabályokat!
1. A munka maradjon a munkahelyen és a munkaidőben!
Ez a probléma főleg a közös vállalkozásban együtt dolgozó párokat érinti. Hogy soha nincs vége a munkának, a munkaidőnek, mert még a közös, családi programok alatt és helyett is dolgoznak. Ők azok a párok, akik otthon is a projekteket, a megoldásokat, a papírmunkát és a pénzügyi helyzetet beszélik. Ez hosszú távon azonban elidegeníti a párokat, főleg az a fél fog szenvedni, akinek a minőségi együtt töltött idő a szeretetnyelve.
2. Otthon férj és feleség vagytok!
Akármilyen szerepkörben vannak is a párok a munkahelyen, otthon a férfi legyen férfi, a nő pedig nő! Itt most nem a feladatok megosztásáról beszélek, hiszen sok pár éli már úgy az életét, hogy nincs férfi és női munka, mindenki egyaránt főz, mosogat, foglalkozik a gyerekekkel. De nagyon fontos a szeretet és annak a megnyilvánulásai: apró meglepetés, kis kedveskedés, közös program. Otthon nem kollégák élnek együtt! Egy virág, egy kedvenc reggeli, finom kávé, egy csók, érintés, simogatás vagy csak egy hosszú, közös séta sokat tehet az otthoni meleg légkör megteremtéséért. Fontos továbbá az is, hogy ha a munkahelyen nem egyenlő pozícióban vannak a felek, ezt igyekezzenek minél távolabb tartani az otthonuktól!
3. A munkahelyen munkatársak vagytok
Mindkét fél lelki békéjéért és a hosszú távú együttműködés miatt fontos, hogy a munkahelyen betartsuk a szabályokat. Biztos ismerős sokunknak: „Julikának könnyű és mindent lehet, mert a főnök felesége…” Az esetek többségében ezt az előítéletet nem lehet kikerülni, de tehetünk ellene. A munkahelyen dolgozunk. Itt feleslegesek az ölelések, összebújások, az maradjon meg az intim szférának otthon. A korrekt hang és a nem részrehajló elvárások sokat segíthetnek abban, hogy ne legyünk a támadások céltáblái.
És utoljára… Mint annyi párkapcsolati területen, itt is nagyon hatékony a tudatosság. Hogy tudatosan odafigyeljünk a különböző helyzetekre. Ne vegyük készpénznek a szeretetet, mert ha nem ápoljuk a kapcsolatot, akkor az gyorsan elillan!
Boldogságos napokat kívánok minden kedves Olvasómnak!
Álló Gabriella
párkapcsolati tanácsadó
mikor egy új kapcsolat veszi kezdetét, az első időszakban minden a másikról szól: az összes tulajdonságát szeretjük, igyekszünk kitalálni a gondolatait, törekszünk rá, hogy a lehető legtöbbet legyünk együtt, a lehető legszebbek legyünk, a legjobb formánkat hozzuk, megértően viselkedjünk a hibáival, nehézségeivel szemben, az esetleges konfliktusokat megoldani próbáljuk. Vajon ez így működik évek múltán is, vagy vannak változások?
Természetesen, amit felsoroltam, rengeteg időt és energiát követel mindenkitől, így évekig lehetetlen ugyanilyen intenzitással fenntartani. Akinek ilyen tervei, elvárásai vannak, akár önmagával, akár a párjával szemben, az biztosan csalódni fog. A kezdeti, „édeni állapotokat” lehetetlen fenntartani. Ez persze nem azt jelenti, hogy ez a folyamat jó, és semmit nem kell ellene tenni. Amikor azt a kifejezést használjuk, hogy „dolgozunk a kapcsolatunkon”, akkor gyakorlatilag arról beszélünk, hogy az egyébként természetes ellaposodás, a kapcsolatba való belekényelmesedés ellen tudatosan teszünk. Ez nem könnyű, mert az ellaposodás egyben azt is jelenti, hogy eltávolodunk egymástól, azaz már nem vágyunk annyira egymásra, nem vagyunk annyira szoros kapcsolatban, így egyre kevesebb késztetést érzünk, hogy azon munkálkodjunk (ráadásul közösen), hogy újra közelebb kerüljünk a társunkhoz. Ehhez a folyamathoz érdemes párkapcsolati tanácsadó, terapeuta segítségét igénybe venni.
Nincs baj, van baj
Már nem sietünk haza munka után, nem beszélünk nap közben annyit, mint régen. Elhanyagoljuk a testünket és a lelkünket. Nem mesélünk a másiknak a bennünk lévő érzésekről, történésekről, gondolatokról. Talán már nem igazán érdekel minket az ő véleménye, az ő gondolatai, és talán gyakran már nem is vesszük őt figyelembe a döntéseink meghozatalakor. Nem fektetünk energiát abba, hogy közös, igazán feltöltő programokat szervezzünk. Kialakítunk egy többé-kevésbé kényelmes napi mókuskereket, és azt nem szívesen hagyjuk el új élmények kedvéért. Magatokra ismersz? Akkor van egy jó hírem! Tudatosan tehetsz ez ellen.
Figyelj és adj magadra! Természetesen nem mindenki engedheti meg magának rendszeresen a fodrászt, a kozmetikust, a körmöst, de ma már mindenre van filléres otthoni praktika: hajfestés, szőrtelenítés, körömlakk, otthoni torna…
Ha nem sokat beszéltek egymással, akkor légy te a kezdeményező! Lehet, hogy a kérdéseidre kezdetben nem kapsz majd normális választ, de ha te kezded el a mesélést, és beavatod a párod a benned zajló folyamatokba, előbb-utóbb a beszélgetés is elindul, folyamatos lesz.
Legyen egy kis korlát a mindennapokban az elektromos kütyükre! Tv, telefon, laptop – a nagy hármas. Ezek ma már mind az életünk részei, de nem kell okvetlen visszamenni a barlangba, hogy újra fontosak legyünk egymásnak, csak törekedjünk tudatosan ezek visszaszorítására, s az így felszabaduló időt fordíthatjuk egymásra.