Egyelőre sok a kérdőjel Kollár leváltása körül
2023. 06. 28., sze – 16:16
A parlamenti képviselők egy csoportja elegendő aláírást gyűjtött össze egy rendkívüli ülés megnyitásához, melynek célja Boris Kollár (Sme rodina) házelnök leváltása lesz.
Boris Kollár nőverési botránya a múlt héten robbant be, amikor a házelnök a bulvársajtóban keringő információkra reagálva beismerte, 12 évvel ezelőtt felpofozta egykori élettársát, Barbora Richterovát. A házelnök azzal védekezett, hogy partnere komolyan veszélybe sodorta gyermeke életét azzal, hogy több méterre elhajította őt, és Kollár ijedtségében, a heves érzelmi reakció hatására adott pár pofont a nőnek. Richterová azonban teljesen mást állít. Szerinte nincs szó semmiféle dobálásról, pusztán átadta a gyermeket a Sme rodina vezetőjének, mert kicsit pihenni akart, ekkor azonban összevesztek, és Kollár végül eszméletlenre verte őt.
A házelnök viszont azt mondja, a nő ezzel a történettel akarja lejáratni őt a választási kampányban. Azt sem zárta ki, hogy az ügy mögött politikai háttérérdekek húzódhatnak, de azt már nem tisztázta, hogy szerinte milyen párt vagy pártok akarják tönkretenni a politikai karrierjét.
Boris Kollár (Sme rodina) házelnök beismerte, hogy 2012-ben megütötte akkori partnerét, miután öt méterre elhajította közös gyereküket, veszélybe sodorva ezzel a gyerek életét.
Kollár erről azt követően beszélt, hogy egykori élettársa, Barbara Richterová egy levelet írt a képviselőknek. Richterová és Kollár hosszú ideje vitát folytat két közös fiuk elhelyezéséről.
„Beismerem, hogy megpofoztam párszor, de csak azért, mert öt méterre dobta a gyerekemet, ezzel pedig meg is ölhette volna. Csak egyszer. Sokkot kaptam, elhomályosult az agyam” – mondta Kollár. „Kapott pár pofont, de nem kellett őt ellátni” – tette hozzá.
Az incidens az Egyesült Államokban történt, egy villában.
A sajtótájékoztatón részt vett Patrícia Vitteková, aki szemtanúja volt a történésnek. Kollárhoz hasonlóan elmondta, a nő néhány méterre hajította a gyereket, amivel veszélybe sodorta az életét. Róbert Vittek, egykori labdarúgó és akkori felesége, Patrícia Kollár vendégei voltak a villában.
Boris Kollár szerint Richterová támadásai mögött „politikusokhoz köthető pénzügyi körök” állnak. Újságírói kérdésre, hogy Zoroslav Kollárra gondol-e, Kollár azt felelte, „állítólag ő is lehet, igen”.
A képviselőknek küldött levélben Richterová azt állítja, hogy azért tett feljelentést, mert attól tart, megfigyelik őt. Kollár tagadta, hogy a titkosszolgálat vagy a rendőrség embereit küldte volna volt partnerére.
(Denník N)
Leváltási kísérlet
A parlamenti képviselők egy csoportja a történtekre reagálva összegyűjtött 34 aláírást egy rendkívüli ülés megnyitására, amelyen le akarják váltani a házelnököt. Anna Mierna (Demokraták), az aláírásgyűjtés egyik kezdeményezője szerdán bejelentette, pártjából 15-en csatlakoztak az indítványhoz. Kollár leváltását az SaS frakciójából tizenegyen, az OĽaNO frakciójából pedig öten írták alá, illetve csatlakozott hozzájuk három frakció nélküli képviselő is, akik a Progresszív Szlovákiát és a Za ľudít erősítik.
Andrea Letanovská, a Demokraták listavezetője szerint a házelnöknek a botrány kirobbanása után azonnal távoznia kellett volna a pozíciójából.
„Boris Kollár megvert egy nőt, és beismerte, hogy újra megtenné. Szégyellnie kellene magát, vállalnia kellene a politikai felelősséget és le kellene mondania”
– jelentette ki. Továbbá hangsúlyozta, a rendkívüli üléssel a családon belüli erőszak elszenvedőinek nehéz helyzetére akarják felhívni a figyelmet. Szerinte a parlamentnek ezzel is jelet kellene küldenie a megvert nők felé, hogy van valaki, aki törődik velük. Éppen ezért felszólította a képviselőket, hogy döntsenek helyesen, ne a politikai jövőjükkel és a lehetséges koalíciókkal foglalkozzanak, hanem álljanak be a jó ügy mögé.
„Senki sem verhet nőket, soha. Még a parlament elnöke sem. Boris Kollárnak távoznia kell a politikából”
– tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy történtek fényében a Demokraták hajlandóak-e lennének együttműködni a Sme rodinával a választás után, Letanovská azt felelte, minden Boris Kollár viselkedésétől függ.
„Kérdéses, hogy bárki is hajlandó lesz tárgyalóasztalhoz ülni vele, mert az, hogy a védhetetlent próbálja védeni, nagyon rossz jelzés bármilyen választás utáni együttműködés szempontjából”
– fogalmazott Letanovská.
Parlamenti matematika
Eduard Heger korábbi miniszterelnök, a Demokraták elnöke kiemelte, egyéni tárgyalásokat kezdeményeznek a volt koalíció képviselőivel, hogy meggyőzzék őket a házelnök leváltásáról. Az exkormányfő bízik abban, hogy sikerül megnyitni az ülést.
„Nem tudom elképzelni, hogy a képviselők olyan jeleket akarnak küldeni az emberek felé, hogy a nők elleni erőszak elfogadható a számukra. Mert ez az ülés erről fog szólni. Az olyan kijelentések elítéléséről, amelyekkel megpróbálják legitimizálni a nők ellen elkövetett erőszakot”
– vélekedett a korábbi miniszterelnök.
A Sme rodina vezetője a hírekre reagálva már be is jelentette, hogy a rendkívüli ülést jövő keddre hívja össze. Kérdéses azonban, hogy a plénumban lesz-e egyáltalán elegendő képviselő az ülés megnyitására és a program elfogadására. Sok függ attól, milyen álláspontot választ az SaS és az OĽaNO frakciója.
Boris Kollár (Sme rodina) házelnök július 4-re, kedden délután 14 órára hívja össze a leváltásáról szóló rendkívüli ülést. Ezt a TA3 televízióban jelentette ki.
Az alkotmány szerint a házelnök leváltásáról titkos szavazás során döntenek, és az összes parlamenti képviselő több mint felének kell támogatnia a javaslatot.
Eduard Heger pártja, a Demokraták képviselői kezdeményezték a rendkívüli ülést, az ok, hogy Kollár bántalmazta volt élettársát. Kollár beismerte, hogy 12 évvel ezelőtt megütötte Barbora Richterovát, mert a nő veszélyeztette a gyereküket. Richterová más vádaskodásait azonban visszautasítja, szerinte lejárató kampány indult ellene.
Richterová állítólagos megfigyelésének ügyével az SIS-t ellenőrző parlamenti bizottság is foglalkozott. Michal Aláč, a titkosszolgálat igazgatója kizárta, hogy bármelyik közjogi méltóság személyes célokra használhatná fel a szlovák titkosszolgálatot. Kollár feljelentést tett Richterová és további ismeretlen tettesek ellen, akik szerinte az egész ügy mögött állnak.
Több párt lemondásra szólította fel Kollárt, ám ő közölte, nem távozik a házelnöki posztról.
Eduard Heger pártja, a Demokraták képviselői összegyűjtötték a szükséges képviselői támogató aláírásokat és rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik Boris Kollár (Sme rodina) házelnök leváltásáról.
A házelnöknek a javaslat benyújtásától számított hét napon belül kell összehívnia az ülést.
„Boris Kollár megvert egy nőt, és kijelentette, hogy újra megtenné. Ezek után csakis szemlesütve szabadna járkálnia” – jelentette ki Andrea Letanovská, a Demokraták listavezetője. Felszólította Kollárt, hogy mondjon le. Szerinte világos üzenetet kell küldeni azokba a háztartásokba, amelyekben családon belüli erőszak fordul elő.
A Demokraták képviselői felszólították a többi parlamenti képviselőt, hogy az erkölcsi iránytűjükhöz igazodjanak, és aszerint szavazzanak. Anna Mierna képviselő elmondta, összesen 34 aláírást gyűjtöttek a Demokraták soraiból, továbbá az OĽaNO-frakcióból, az SaS-frakcióból és más, frakció nélküli képviselőktől.
Kollár már több sajtótájékoztatón nyilatkozott a bántalmazási üggyel kapcsolatban, elismerte, hogy 12 évvel ezelőtt megütötte Barbora Richterovát, mert a nő veszélyeztette a gyereküket. Richterová más vádaskodásait azonban visszautasítja, szerinte lejárató kampány indult ellene.
Richterová állítólagos megfigyelésének ügyével az SIS-t ellenőrző parlamenti bizottság is foglalkozott. Michal Aláč, a titkosszolgálat igazgatója kizárta, hogy bármelyik közjogi méltóság személyes célokra használhatná fel a szlovák titkosszolgálatot. Kollár feljelentést tett Richterová és további ismeretlen tettesek ellen, akik szerinte az egész ügy mögött állnak.
Több párt lemondásra szólította fel Kollárt, ám ő közölte, nem távozik a házelnöki posztról.
Janka Bittó Cigániková, az SaS parlamenti képviselője úgy fogalmazott, teljesen megérti a párttársait, akik aláírták a Kollár leváltásával kapcsolatos indítványt, ugyanakkor ő maga nem tett így, mert nem tartja jó ötletnek, hogy az ülést egy valódi, rendszerszintű megoldás nélkül nyissák meg. Sokkal elfogadhatóbb lenne számára, ha például az isztambuli egyezmény ratifikációjáról tárgyalnának. Megjegyezte, egy tervezett utazás miatt valószínűleg nem lesz jelen a keddi ülésen, de ha mégis ott lenne, akkor feltehetően a házelnök leváltása mellett voksolna.
Az OĽaNO álláspontja
Igor Matovič, az OĽaNO elnöke azt állítja, Kollár titkos megállapodást kötött a többi párttal. A képviselők ugyanis szerdán úgy döntöttek, idő előtt lezárják a júniusi ülést, és végül nem szavaznak azokról a javaslatokról, amelyeket az első olvasatban már jóváhagytak. Köztük van jó néhány olyan törvénymódosítás is, amelyeket az OĽaNO képviselői terjesztettek be, mint például a politikusok anyagi felelősségvállalása. Ez azt jelenti, hogy ebben a választási időszakban már szinte biztosan nem szavaznak a kihagyott javaslatokról. Matovič szerint Kollár megállapodott a többi párt frakciójával, hogy idő előtt befejezik az ülést, cserébe pedig nem fogják támogatni Kollár leváltását. Arra az újságírói kérdésre, hogyan szavaznak majd a rendkívüli ülésén, az OĽaNO elnöke azt válaszolta, a frakció minden képviselője a saját lelkiismerete szerint dönthet. Hozzátette, személy szerint nem tudja elfogadni, hogy Kollár azt mondta, újra megtenné, amit tett, ezért még az ülés előtt ki kellene állnia a nyilvánosság elé, és bocsánatot kellene kérnie. Azt azonban nem jelentette ki egyértelműen, hogy a házelnök leváltása mellett szavaz majd. Marek Krajčí megjegyezte, az OĽaNO frakciója jövő kedden a lehető legnagyobb számban jelen lesz, és mindenképpen támogatni fogják az ülés megnyitását.
Megfigyelés
A nőverési ügynek egyébként már nemcsak magánéleti, hanem politikai vetülete is van. Richterová ugyanis azt állítja, hogy Kollár megfigyeltette őt. A Sme rodina elnöke tagadja a vádakat. Hamran István országos rendőrfőkapitány azonban nemrégiben elmondta, már a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) is vizsgálódik, mind a testi sértés, mind az esetleges megfigyelés ügyében. Hozzátette, valóban vannak arra utaló jelek, hogy három gépkocsi követhette Richterovát, amelyek akár állami tulajdonban is lehetnek. A sajtóban már megindultak a találgatások, hogy vajon Kollár a Szlovák Információs Szolgálatot (SIS) használhatta-e fel a nő követésére, amelynek vezetőjét, Michal Aláčot éppen a házelnök jelölte. Ódor Lajos miniszterelnök azt mondta, ha a nyomozás során bebizonyosodik, hogy az SIS-nek köze lehetett a megfigyeléshez, azonnal visszahívja Aláčot a pozíciójából.