Search by category:
Egyéb kategória

A Habsburg-család és Herend címmel nyílt kiállítás a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban

A Habsburg-család és Herend címmel nyílt kiállítás a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban

Horváth Bianka

2023. 07. 04., k – 10:29

A Habsburg-család és a Herendi Porcelánmanufaktúra kapcsolódási pontjait mutatja be a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban pénteken nyílt új kiállítás – olvasható az MTI oldalán.

A Törékeny történelem – A Habsburg-család és Herend című tárlat megnyitóján Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter hangsúlyozta: a világszerte ismert herendi porcelán méltán gyarapítja az európai kultúrát.

Szűts István Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány főlevéltárosa a kiállítást bemutatva elmondta: a tárlat a IV. Károly 1916-os koronázása és Habsburg Ottó 2007-es magyarországi látogatása közti időszakot öleli fel, felvillantva a közös pontokat a Habsburg-család és a manufaktúra alkotásai között. Egyebek mellett látható egy korabeli fénykép a koronázási díszebédről, melyet herendi porcelánban tálaltak fel.    

A főlevéltáros emlékeztetett arra, hogy Habsburg Ottó 70 éven át emigrációban élt, nem látogathatott Magyarországra. Születésnapja alkalmából azonban 1923 és 1945 között – néhány év kihagyással – legitimista politikusok részvételével vacsorákat rendeztek, amelyeken szintén herendivel terítettek, egy ilyen eseményen készült fotó is látható a tárlaton. Habsburg Ottó 1987-ben magánemberként tért haza Magyarországra, 1989-ben európai parlamenti képviselőként látogatott haza, 2007-ben pedig Herenden ünnepelték 95. születésnapját. Ezeknek az alkalmaknak is emléket állít a kiállítás – mutatott rá Szűts István Gergely.    

A kiállítás ajánlója szerint a Herendi Porcelánmanufaktúra közel 200 éves történetében meghatározó szerepet játszott a Habsburg-dinasztia. I. Ferenc József császár és király több alkalommal rendelt készleteket a gyártól. Egyet felesége, Erzsébet királyné számára a gödöllői királyi kastélyba kínai stílusú mintával, amely azóta Gödöllő-minta néven ismert. A császár emellett az 1870-es évek első harmadában a budai királyi palota számára mintegy 4000 darabos monogramos porcelánkészletet készíttetett, amelyet később az akkor még gyermek trónörökös, Habsburg Ottó is láthatott édesapja koronázása alkalmával. Az uralkodó 1872-ben császári és királyi udvari szállítói címet adományozott a manufaktúrának.

(mti)

Read More

Post Comment