A zöldtárca intenzíven dolgozik a hulladékgazdálkodási akcióterven
2023. 08. 25., p – 17:25
A Környezetvédelmi Minisztérium (MŽP) intenzíven dolgozik a hulladékgazdálkodási akcióterven. Ezt Tomáš Ferenčák, a zöldtárca szóvivője közölte a TASR-rel. Ezzel a Hulladékipari Szövetégre (ZOP) reagált, amely egy hosszútávú hulladékgazdálkodási akcióterv kidolgozását várja.
„A hulladékgazdálkodásnak észszerű, előrelátható szabályokra van szüksége, amelyek a körforgásos gazdaságba való átmenet felé mutatnak. Fontos a reformok folytatása, és elsősorban a fenntartható fogyasztás és termelés előmozdítása a gazdaság különböző ágazataiban” – mondta Ferenčák.
A zöldtárca olyan intézkedéseket támogat és fogadtat el, amelyeknek köszönhetően minél nagyobb hulladékmennyiség esetében lehet elkerülni, hogy ez lerakóra kerüljön. „Ezt mutatják az elmúlt évek megvalósított intézkedései is, mint például a háztartási konyhai hulladék szelektált gyűjtésének bevezetése, a betétdíjas rendszer, valamint a biológiailag lebomló hulladék, a papír, a műanyag, a fém, az összetett csomagolás és az üveg viszonylag közeli szállítási távolsága” – jegyezte meg Ferenčák.
A hulladék energetikai hasznosítása a minisztérium szerint a hulladékgazdálkodás magasabb lépcsőfokainak a kiegészítője lesz. A hangsúlynak azonban a hulladék keletkezésének a megelőzésén, az ismételt felhasználáson és az újrahasznosításon kell lennie.
A Környezetpolitikai Intézet elemzői szerint a hulladék energetikai hasznosításához jelenleg megvan a szükséges infrastruktúra. Nincs szükség újabb feldolgozók építésére. A MŽP üdvözli a meglévő üzemek korszerűsítését és átalakítását, ugyanakkor nem akar közpénzt költeni a hulladék energetikai felhasználását végző létesítményekre.
A hulladékgazdálkodás fehér könyve, amelyet a ZOP dolgozott ki, rámutatott, hogy Szlovákia stagnál a hulladékkezelés területén. Nincsenek meg a szükséges technológiák a veszélyes hulladék feldolgozásához, sem egyes újrahasznosítható hulladékok feldolgozásához. A nem újrahasznosítható hulladékok kezelése terén is rendkívül kritikus a helyzet. Ennek oka, hogy Pozsonyt (Bratislava) és Kassát (Košice) kivéve, Szlovákiában nincsenek olyan technológiák a nem újrahasznosítható hulladék feldolgozására, amelyek ténylegesen tudnának segíteni abban, hogy a hulladék ne lerakókra kerüljön.