A betegjogi szervezet nem ért egyet a vizitdíj bevezetéséről szóló felvetéssel
2023. 10. 13., p – 14:22
A Betegjogokért Egyesület (AOPP) nem ért egyet azzal a javaslattal, hogy fizetni kelljen az orvosi kivizsgálásért, az általános orvosnál 1 eurót, szakorvosnál pedig 5 eurót. Ez a javaslat is szerepel a pénzügyminisztérium által kidolgozott jelentésben, amely az államháztartás konszolidálására vonatkozó lehetséges intézkedéseket sorolja fel az új kormány számára. A betegjogi szervezet szerint ez tovább rontaná a szűkös anyagi helyzetben levő páciensek helyzetét.
Az AOPP egy amerikai tanulmányra hivatkozva állítja, egy ilyen intézkedés végső soron az egészségügyi kiadások növekedését eredményezheti – többen kerülnének kórházba, és csökkenne a járóbeteg-ellátásban résztvevők száma. „A beteg anyagi hozzájárulásának bevezetése további következményekkel járt, például kevesebben tartották be az orvos által javasol kezelést. Emiatt többen kerültek kórházba, tehát nemcsak a páciensek állapota romlott, hanem az egészségügyi ellátásuk költségei is növekedtek” – jelentette ki Elena Marušáková, a társulás alelnöke.
Hozzátette, a vizitdíj bevezetésén gondolkodók abból indulnak ki, hogy a betegnek megfelelő egészségügyi ismeretei vannak. „Ám nem biztos, hogy a beteg el tudja dönteni, hogy az állapota már mindenképpen megköveteli az orvosi kivizsgálást, és a vizitdíj miatt esetleg tovább halogatja ezt” – tette hozzá. Reméli, hogy az új kormány nem azzal oldja meg az orvoshiányt, hogy anyagi akadályokat állít a kevésbé tehetős páciensek elé.
Az AOPP azt is visszautasítja, hogy eltöröljék azokat a határokat, mennyit fizetnek hozzá a betegek az egyes gyógyszerek árához.
„A krónikus betegek, az alacsony fizetésből élők és a nyugdíjasok számára már így is komoly tételt jelentenek a gyógyszerkiadások” – tette hozzá Marušáková.