Évente csaknem 600-an halnak meg prosztatarákban Szlovákiában
2023. 11. 05., v – 19:23
November az urológiai szűrővizsgálat hónapja.
Évente csaknem 600-an halnak meg Szlovákiában prosztatarák következtében. A szakemberek figyelmeztetnek: ha időben felfedezik a bajt, 97 százalékos sikerrel kezelhető. Mi akadályozza a férfiakat abban, hogy szűrővizsgálatra járjanak? Gyakran a szégyenérzet és a félelem. November a férfi egészség és a prosztatarák megelőzésének hónapja.
A prosztatarák korai felismerésének alapjául szolgáló urológiai szűrővizsgálatra Szlovákiában évente a férfiak 6–12 százaléka jár. Az Európai Unió országai között a legrosszabbak közé tartozunk. „A prosztatarák épp azért veszélyes, mert kezdetben nem okoz semmilyen panaszt. Az ember nem is tudja, hogy beteg. A szűrővizsgálat képes kimutatni az egészségi problémákat, a sikeres kezelés első lépése, ezért rendkívül fontosnak tartjuk felhívni a férfiak figyelmét, hogy ne féljenek ettől a kivizsgálástól” – mondja dr. Tibor Hlavatý professzor, a Bezruč utcai poliklinika orvosigazgatója.
„Fájdalom, égető érzés vizelés közben, vér a vizeletben, fogyás vagy krónikus fájdalom a hátgerinc alsó részében már a betegség előrehaladott stádiumát jelzi. A férfiak gyakran későn jutnak orvoshoz, mert visszatartja őket a kivizsgálástól való félelem”
– egészíti ki dr. Marek Zvancinger urológus azzal, hogy minden férfinak, nem csak az 50. életév betöltése után, gondolnia kellene az egészségére. A gyakorlat azt mutatja, hogy a nők az egészségről való gondoskodás terén felelősségteljesebbek.
„Míg sok nő rendszeresen jár nőgyógyászhoz, a férfiak esetében a megelőzés nem annyira magától értetődő. Hangsúlyoznunk kell, hogy az ő egészségük is fontos. Az urológiai szűrővizsgálatot általában a 40. életév után ajánlják és főleg a kockázatos betegeknek, akiknek családjában már előfordult prosztatarák. Az 50. életév betöltése után e szűrővizsgálat elengedhetetlenül fontos”
– egészítette ki dr. Lívia Lachkovičová urológus.
A megnagyobbodott prosztata is problémát jelenthet
A 60 év feletti férfiak 50 százaléka vizelési panaszokkal küszködik, aminek oka a jóindulatú prosztatanagyobbodás. A gyakori vizelési inger, az éjszakai vizelés, az erős vizelési inger, a gyenge vizeletáramlás a megnagyobbodott prosztata tünete, aminek kezelése szakember kezébe való. Ha kiderül, hogy jóindulatú prosztatanagyobbodásról van szó, egy új gyógymóddal, az úgynevezett REZUM módszerrel is lehet kezelni. Lényege, hogy vízgőz alkalmazásával kisebbítik a prosztata szövetét” – mondja dr. Martin Romančík urológus.
A REZUM módszer épp azért egyedülálló, mert minimálisan invazív ambuláns beavatkozás, amit altatás nélkül végeznek. A betegnek nem kell kórházban lennie, és nem zavarja meg a nemi funkciókat, mint a hagyományos prosztataműtét. Már két hét után jelentkeznek a javulás tünetei.
„A beavatkozás átlagosan 5 percig, tart és 30 perc múlva a beteg már hazamehet. A módszert az USA-ban, Nagy-Britanniában, Belgiumban és Csehországban is alkalmazzák. A tanulmányok azt mutatják, hogy a jóindulatú prosztatanagyobbodás kezelésének biztonságos, hosszú távú eredményeket hozó módszeréről van szó”
– teszi hozzá a szakember.
Férfiak, ne becsüljék le az egészségüket!
A prosztatarákszűrést és a Movember kezdeményezést, amely a férfi egészségének megőrzésére irányítja a figyelmet, világszerte sok ismert személyiség támogatja. Szlovákiában közéjük tartozik Victor Ibara színész és orvostanhallgató, aki egy sorozatban és a valós életben is az orvos szerepét játssza. Sürgeti a férfiakat, hogy ne vegyék félvállról az egészséget: „A szűrővizsgálat főleg belőlünk, férfiakból negatív érzést, félelmet vált ki – indokolatlanul. Urak, nem jobb korán észrevenni a kis tüzet, amit még el tudunk oltani, mint későn tudomást szerezni a visszafordíthatatlan tűzvészről?”
A prosztatarák kialakulásának kockázati tényezője főleg a genetika, a magas életkor és a hormonális egyensúly felbomlása, továbbá a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és az elhízás. Az urológiai szűrővizsgálat egyszerű, fájdalmatlan és nagymértékben befolyásolni lehet vele az egészséget. Az orvos elbeszélget a beteggel, elvégzi az ultrahangos kivizsgálást, a vér- és vizeletvizsgálatot, a végbélen keresztül megvizsgálja a prosztatát. A kivizsgálás során a vese, a húgyhólyag és a herék állapotát is felméri, így ki lehet zárni vagy meg lehet erősíteni az említett szervek daganatos elváltozását.