Megújuló energiaforrások a Duslo területén
2023. 12. 21., cs – 15:26
A Duslo Részvénytársaság szerződést kötött a Modernizációs Alappal. Ennek eredményeként 58 millió euró támogatásból fotovoltaikus, vagyis napelemes erőművet, szélerőművet, akkumulátoros energiatárolót létesítenek, továbbá zöld hidrogén előállítására alkalmas elektrolízis központot építenek – olvasható a TASR-hírügynökség tájékoztatásában.
A szerződés alapján 2030-ig készülne el a beruházás, amelynek összértéke Petr Bláha, a részvénytársaság igazgatója szerint meghaladja a 120 millió eurót, ehhez saját és banki forrásokat használnának fel. Szlovákia második fotovoltaikus erőműve épülhetne meg a vegyi gyár területén 19 hektáron. A szélturbinák a vegyi gyár közelében állnának, a szóban forgó telkek tulajdonosaival már szerződést kötöttek. Mindkét erőmű telepített teljesítménye elérhetné az 50 megawattot, ami évente 119 ezer megawattóra elektromos energia gyártását teszi lehetővé. A megújuló energiaforrások felhasználásával létrehozott villamos energiát kizárólag saját céljaira használja fel a vegyi gyár, azaz a zöld hidrogén előállítására, illetve ammóniagyártásra. Az elektrolizáló berendezés évente 2000 tonna hidrogént állítana elő. A Duslo Részvénytársaság a projekt befejezését követően állami támogatást igényelne a gyártásra is. Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy ha az Európai Unió úgy döntött, a zöld transzformáció útján indul el, ezen az úton indul el, nyíltan ki kell mondani, hogy ez az árak emelkedéséhez vezet.
„Ha már ezen az úton vagyunk, Szlovákia esetében garantáljuk, hogy azok a mintákat, melyek során visszamenőleg támogatni kell az ipart, úgy fogjuk érvényesíteni, ahogy azt az unió feltételezi. Ellenkező esetben el kell búcsúznunk az ipari termeléstől, legalábbis Szlovákiában biztosan, de belátható időn belül európai szinten is”
– véli a miniszter.
Taraba szerint el kell fogadni az emissziós törvényt egy új mechanizmus beállításához. „Azoknak, akiknek meg kell vásárolniuk az emissziós engedélyt, a bevételeik 50 százaléka a pénzügyi tárcához kerül. Újonnan az Enviromentális Alapba kerül, és vissza kell fordítani az iparba.”