Search by category:
Egyéb kategória

„Az a legjobb mód, ha megismertetjük őket egymással“ – hat Kárpát-medencei iskola találkozott Komáromban

„Az a legjobb mód, ha megismertetjük őket egymással“ – hat Kárpát-medencei iskola találkozott Komáromban

Vataščin Péter

2024. 05. 30., cs – 19:16

Komárom |

A Kárpát-medencei Magyar Iskolák 22. Találkozójának ezúttal – és összesen negyedik alkalommal – Komárom adott otthont. Vannak már olyan pedagógusok is, akik egykoron még diákként vettek részt a találkozón.

A Marianum Egyházi Iskolaközpont volt a házigazdája a 39 diákot és 11 pedagógust megmozgató szűkkörű, de annál intenzívebb nemzetközi iskolatalálkozónak. Földes Varga Katalin, az intézmény pedagógusa emlékeztetett: a hat partneriskola évente találkozik ilyen módon, s gyakorlatilag egymás között váltogatják a helyszíneket. Az öt nap során nemcsak Komárom és a környék nevezetességeivel ismerkedtek meg, de találkoztak az önkormányzat képviselőivel is, ill. a Holt-Vág mellett sportnapot tartottak.

Az esemény ötletgazdája annak idején Mocsáry Dezső volt, aki a piliscsabai Páduai Szent Antal Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa. 

A kezdetek a rendszerváltásra vezethetők vissza. A 90-es évektől kezdődött el egy intenzívebb áramlás mindkét irányba: akár Magyarországról kifelé, akár oda be a különböző utódállamokból. Érzékeltem, hogy a magyarországi magyarok sokszor úgy emlegetik a látogatókat, mint ukránokat, románokat, szlovákokat és így tovább. Ez engem módfelett zavart, s elkezdtem azon gondolkodni, hogyan lehetne ezen segíteni, hogy az ugyanúgy magyarajkú testvéreinket ne ilyen idegeneknek tekintsék. A legjobb módja ennek az, ha megismertetjük őket egymással. Személyes ismeretségek és kapcsolatok útján tud ez majd átformálódni“ 

fejtegette.

Másfél évnyi előkészület után 2000-ben valósult meg az első találkozó Piliscsabán három-négy iskola részvételével. Kezdetektől fogva többnapos eseményről van szó, ahol a vendégeket mindig helyi családoknál szállásolják el. „Így az ismeretség még intenzívebb, s még jobban áthatja az egész kapcsolatot“ – magyarázta Mocsáry. Hozzátette, néhány esetben hosszabb barátságok is kialakultak már, akik aztán mindmáig ápolják is azt

Időközben hat állandó résztvevő iskolára bővült ki a körük. A komáromi és a piliscsabai intézmény mellett Etéd (Románia), Laskó (Horvátország), Bácskertes (Szerbia) és Aklihegy (Ukrajna) iskolái társultak. Komáromban 2004-ben voltak először a diákok és pedagógusok.

24 év már komoly időszakasznak számít, s talán ennek is köszönhető, hogy olyan pedagógusok is részt vesznek a találkozókon, akik az első tapasztalataikat még diákként szerezték. Ilyen résztvevőnek számít Király Kincső, aki az etédi Jósika Miklós Általános Iskola tanára. Ő 13 éve épp Komáromban vett részt először a találkozón, s az akkori diáktársával máig nem vesztették egymást szem elől. „A közösségi oldalakon keresztül már akkor kapcsolatot hoztunk létre a családdal. Nem beszélünk annyira gyakran, főleg ünnepekkor írunk egymásnak, de követjük egymás életének nagyobb eseményeit. Jó volt nagyon. Szeretettel fogadott a család, arra nagyon emlékszem, és tényleg mindent megtettek, hogy jól érezzük magunkat“ – állítja. Ráadásul amikor a Hargita megyei Etéd volt a házigazda, a testvére egy komáromi ikerpárral barátkozott össze, akikkel szintén kapcsolatban maradtak.

Király Kincső szerint egyértelmű, hogy a családoknál való elszállásolás sokkal jobb, mintha kollégiumban vagy máshol laknának a diákok. Pedagógusként is azt tapasztalja, hogy gyakran félénkek a gyerekek, de így szinte rákényszerülnek az ismerkedésre.

Read More

Post Comment