Túlléptük a határt
2024. 03. 10., v – 19:47
Az elmúlt 12 hónapban a globális átlaghőmérséklet 1,56 °C-kal volt magasabb az iparosodás előtti átlaghőmérsékletnél. A 2015-ös Párizsi Megállapodásban az emberiség képviselői abban egyeztek meg, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy az átlaghőmérséklet ne haladja meg az 1,5 °C-os felmelegedést az iparosítás előtti átlaghőmérséklethez képest. Túlléptük az általunk megszabott határt.
Az elmúlt 12 hónap folyamán megdöntött hőségrekordok nem jöttek volna létre a rekordmennyiségű CO2 és metán nélkül, ami az elmúlt években, minden figyelmeztetés ellenére, továbbra is a légkörünkbe került. Klímakatasztrófa ide vagy oda, a rendszernek tovább kell generálnia a nyereségeket, s ezért tovább kell a végtelenségig nyomni a gazdasági növekedést.
A neoliberális kapitalizmus hasonlít a rákra: mindkettő a végtelenségig akar nőni, s ezt úgy teszik, hogy közben a környezetükből minden nyersanyagot gátlástalanul felhasználnak, majd ugyanazt a környezetet el is pusztítják. Azáltal, hogy a mai világ domináns gazdasági rendszere is így viselkedik, jogosan tehetjük fel magunknak a kérdést: vajon civilizációnk úgy viselkedik-e, mintha egy óriási tumor lenne Földünk számára?
Mert ugye azzal, hogy a fejünkbe vettük, hogy az egyetlen szent gazdasági rendszer olyan, melynek a végtelenségig kell nőnie, melynek határtalanul ki kell termelnie minden nyersanyagként felhasználható ásványt, melynek áruvá kell változtatnia természetünk minden egyes aspektusát, nemcsak magunknak ártunk, hanem az egész, minket is életben tartó ökoszisztémának is. És a rosszindulatú tumorhoz hasonlóan, mely egy bizonyos méret elérése után megöli az őt életben tartó szervezetet, ha az ilyenfajta civilizáció egyszer elér egy kritikus méretet, akkor elindítja az ökoszisztéma megállíthatatlan összeomlását.
Persze ennek nem kell így lennie. Nem kell az egész emberiségnek elfogadnia ezt a sorsot. De ahhoz radikális változásokat kell végrehajtani, hogy olyan fenntartható gazdasági modellt hozzunk létre, amely társadalmilag is igazságos, de nem a végtelen növekedésre és fogyasztásra épül.
Rövid internetes keresés után az ember felfedezi, hogy a világ vezető gazdasági egyetemei, az ENSZ és különböző szervezetek által végzett kutatásokból már született jó néhány ötlet és tanács egy fenntarthatóbb, az életre nézve sokkal kedvezőbb gazdaság létrehozására. Mégis még mindig, több évtizedes kudarc után is politikusaink, ipari titánjaink és oligarcháink azt szeretnék velünk elhitetni, hogy csakis a neoliberális, lefelé csöpögő gazdasági modell szerint élhetünk, amiben optimálisan a nagytőkének, a nemzetközi nagyvállalatoknak és az oligarcháknak nem kell adót fizetniük. Hiszen ők munkahelyeket hoznak létre, s a maradék adópénzt, amit a keményen dolgozó közép- és alsóosztályból sajtolnak ki, saját érdekeltségeik támogatására, az alattvalóik felügyelésére és szabadságuk szabályozására, valamint katonai befektetésekre fordítják. A szociális programok, az oktatásügy, az egészségügy, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni harc finanszírozása pedig emellett teljesen elesik.
Túlléptük az 1,5 °C-os határt. Ez az év még forróbb lesz, mint az előző, mert most fogjuk csak igazán megérezni a jelenlegi El Niñót! Az óceánok is forrnak. 2023-ban ismét rekordot döntöttünk a fosszilis energiahordozókból származó CO2-kibocsátással, 1,1%-kal több került a légkörbe, mint 2022-ben, ami összesen 37,4 milliárd tonnát jelent.
Ha pedig nekilendül a felmelegedés, akkor az magát gyorsítja, és még jobban destabilizálja bolygónk már amúgy is törékeny egyensúlyát. Ha egyszer kibillenünk ebből az egyensúlyból, akkor bolygónk határait is túllépjük, ami szélsőséges, előreláthatatlan következményekkel járna.
A vigasztaló hírek azok, hogy egyre több ember kezdi kapizsgálni, hogy a hatalmon levők tudatosan, a pénz és a hatalom érdekében teszik tönkre otthonunkat. Egyre több bírósági eljárás is indult a legnagyobb szennyezők ellen. És egyre több ember szeme kezd kinyílni.