A mesterséges megtermékenyítéshez való hozzáférést is nehezítené a Keresztény Unió
Szalay Hajnalka
2020. 07. 21., k – 17:31
Az OĽaNO listáján parlamentbe jutott Anna Záborská, a Keresztény Unió képviselője a Sme napilapnak adott interjúban arról beszélt, hogy szerinte a mesterséges megtermékenyítés nem kezeli a meddőséget, azzal csupán teljesítik a szülők akaratát. „Számtalan pár megbékélt azzal, hogy nem lesz gyerekük” – mondta, hozzátéve: épp ezért nem ért egyet azzal, hogy a beavatkozás költségeit átvállalja az egészségügyi biztosító.
Egészségügyi gondok
A mesterséges megtermékenyítéssel is foglalkozó Iscare klinika igazgatójától, Tomáš Potůčektől megtudtuk, intézményében az esetek jelentős részében egészségügyi probléma áll a meddőség hátterében. „A nők esetében az orvosaink legtöbbször olyan egészségügyi problémával találkoznak, amely miatt a pácienseknek nem sikerül teherbe esniük. Gyakran viszont az életkor előrehaladtával járó, folyamatosan csökkenő petesejtszám, valamint azok minősége áll a meddőség hátterében” – magyarázta az igazgató, mondván: a megtermékenyítésre hatással lehet a párok életstílusa is.
A mesterséges megtermékenyítés előtt kivizsgálják a partnereket, és az orvos felállítja a diagnózist, majd dönt a kezelés módjáról. Ha szükséges, a nő ezután hormonkezelést kap, amelyet a petesejtek leszívása követ. Meg kell említeni azt is, hogy az elmúlt években megnőtt azoknak az eseteknek a száma, amikor a férfiaknál jelentkeztek egészségügyi problémák, amelyek miatt kezelésre szorultak a megtermékenyítés előtt.
A megtermékenyítés laboratóriumban történik, az embriót pedig néhány nap múlva beültetik az anyaméhbe. „Ez az alapforgatókönyv, amely szükség esetén kiegészülhet az adott páciens igényeivel, kiegészítő kivizsgálásokkal, esetleg beavatkozásokkal” – ismertette az igazgató. Hozzátette, a hazai pácienseknek az alapkezelést a biztosító megtéríti, így nekik pár száz eurójukba kerül a kezelés, mert a gyógyszereket és a kiegészítő beavatkozásokat maguknak kell állniuk. A hazai egészségbiztosítók legfeljebb három ciklust, beavatkozást fizetnek ki kizárólag a 40 évnél fiatalabb nők számára. „Azoknak, akik maguk fizetik a beavatkozást, a költségeik meghaladják a több ezer eurót” – részletezte Potůček, aki szerint a nyugat-európai országokban a hazai árak többszörösét kérik el.
A végső megoldás
„A mesterséges megtermékenyítés egy orvosi eljárás, amellyel működőképessé tehetjük azt, ami nem működik” – véli Jana Bašnáková, a Szlovák Tudományos Akadémia pszichológusa. Mint mondja, a párok többségének a mesterséges megtermékenyítés az utolsó megoldás arra, hogy családot alapíthassanak. Ezen döntés meghozása sem anyagi, sem partneri, sem egészségügyi szempontból nem egyszerű, ezért a párok alaposan megfontolnak minden lehetséges szempontot.
„Amíg a meddő nőkre a társadalom gyakran úgy néz, mint valakire, aki nem teljesíti az alapvető, neméből adódó feladatát, addig a steril férfiakat gyakran a »nem elég férfias« jelzővel illetik” – magyarázta lapunknak a probléma összetettségét a pszichológus. Hozzátette, ha betiltjuk, hogy ezen párok éljenek a mesterséges megtermékenyítés lehetőségével, átvesszük az irányítást az életük felett, holott a lelki egészség alapja az érzés, hogy mi uraljuk a testünket. „Ráadásul ezzel azokat a nőket, akik e mellett az út mellett döntöttek, úgy állítjuk be, hogy valamilyen szempontból nem helyesen, nem morálisan jártak el” – részletezte Bašnáková, aki szerint a legalapvetőbb az lenne, ha a megtermékenyítéssel küszködő párok minőségi pszichoterápiás támogatást kapnának.
Potůček a saját tapasztalataira hivatkozva elmondta, a páciensek az egész világon készek utazni a gyógykezelésekért. „Nagyon speciális szakirányról van szó. Az egyes intézmények kiválasztásánál döntő szerepe van az elvégzett beavatkozások sikerességének és a központ jó hírnevének, de az árlistát és az egyes országokban érvényes törvényi szabályozásokat is figyelembe veszik” – részletezi az igazgató, aki úgy véli, ha az országban betiltanák a mesterséges megtermékenyítést, a páciensek jelentős része külföldön keresne alternatívát. Mint mondja, a kilencvenes évek végétől több mint tízezer gyerek született Szlovákiában asszisztált reprodukció segítségével.
Stigma nélkül
A tudományos közegben megegyezés van abban a kérdésben, hogy a mesterséges megtermékenyítéssel fogant gyerekek semmiben sem térnek el a természetes úton fogant társaiktól.
„Bár ebben a témakörben még nincsenek kutatásaink, de valószínű, hogyha a meddőség kezelésének ezen módját amorálisnak bélyegezzük, vagy betiltjuk, annak negatív következményei lesznek azon gyerekek önbecsülésére, akik ennek segítségével jöhettek a világra” – mondja a pszichológus, aki ezen állítását arra alapozza, hogy hasonló trend figyelhető meg azokban országokban, ahol tilos az azonos nemű párok kapcsolata, vagy ahol az ilyen kapcsolatokkal szemben sok előítélet létezik. „Éppen a társadalmi megítélés játszik főszerepet abban, ha az egyébként egészséges gyerek lelki világa negatív irányba fordul” – figyelmeztetett Bašnáková.
A művi terhességmegszakítás mellett a napokban egy másik kényes téma, a mesterséges megtermékenyítés is terítékre került. A Keresztény Unió képviselőinek nem tetszik, hogy az eljárás költségeit átvállalja az egészségügyi biztosító, holott ennek köszönhetően már több mint tízezer gyerek született az országban.