Bizonyítható, hogy az új koronavírus természetes úton került át az emberre
Nagy Roland
2020. 08. 17., h – 15:39
Sorozatunk harmadik részében az új típusú koronavírus eredetének járunk utána, és egy elismert szakértő segítségével próbálunk rámutatni az ezzel kapcsolatos összeesküvés-elméletek gyenge pontjaira.
A koronavírussal kapcsolatban vannak olyan összeesküvés-elméletek, amelyek megcáfolásához nincs szükséelőzg különösebb kutatásra, és egy szakértő pillanatok alatt képes rámutatni a tévedésekre (ilyen volt például az előző témánk is, melyben a koronavírus elleni védőoltásról volt szó, pontosabban arról, hogy a vakcinákba mikrocsipeket akarnak elrejteni, és így lekövetni az embereket).
Vannak azonban olyan teóriák, amelyek kevésbé elrugaszkodottak, és a megdöntésük nem egyszerű feladat. Főleg akkor, ha magas rangú tisztviselők is védelmükbe veszik az adott összeesküvés-elméletet.
Érdekek mentén
Éppen ez a helyzet az új típusú koronavírus eredetével kapcsolatban is. Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke ugyanis a vírus kirobbanása után Kínát kezdte hibáztatni, sőt, az egyik sajtótájékoztatóján azt is kijelentette: már bizonyítékot is látott arra, hogy a betegség egy vuhani laboratóriumból szabadult el. Azt azonban nem árulta el, hogy milyen bizonyíték utal erre.
Később ugyanezt hangoztatta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter is, de konkrétumokat ő sem árult el. A kínai diplomácia természetesen tagadta ezeket a vádakat, sőt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is nyilvánosan felszólalt az amerikai vezetőség kijelentései ellen. Michael Ryan, a szervezet vészhelyzeti igazgatója azt mondta, hogy Trumpék feltételezései nem megalapozottak, hiszen nincsenek bizonyítékokkal alátámasztva, a WHO pedig továbbra is úgy véli, hogy a vírus természetes úton alakult ki.
Donald Trump hónapok óta Kínát hibáztatja a járvány miatt
Még a vitába keveredett felek is elismerik, hogy ilyen jellegű kérdésekből nem szerencsés politikai kérdést csinálni (pár nappal ezelőtt maga Trump nyilatkozta azt, hogy a vírus ne legyen politikai téma), ehhez képest az amerikai elnök az utóbbi hónapokban többször is Kínát emelte ki bűnbakként.
A politikai kommentátorok szerint ennek köze lehet a közelgő elnökválasztáshoz, valamint ahhoz, hogy az amerikai kormány az első hetekben rosszul kezelte a járványhelyzetet, emiatt pedig a vírus sok emberéletet követelt. Ebben az esetben persze a másik fél érveit sem lehet figyelmen kívül hagyni: az amerikai Wall Street Journal napilap helyszíni tudósítói a járvány kirobbanása után például arról számoltak be, hogy Kínában megbüntették az orvost, aki decemberben figyelmeztetni próbált az új típusú koronavírusra.
Állatról emberre
A nemzetközi politikai érdekektől vezérelt vitákban nem feltétlenül érdemes igazságot keresni, főleg akkor, ha a vita alapját egy olyan téma képezi, melyben csakis az adott tudományág szakemberei képesek releváns információkkal szolgálni. A vírus eredetének felkutatására több nemzetközi kutatócsoport alakult, és az elmúlt hónapokban néhány számottevő tanulmány is megjelent arról, hogy a vírus szinte biztosan a természetből került az emberi szervezetbe. Hogy ez hogyan lehetséges, arról megkérdeztük Peter Visolajskýt, a szlovák kormány víruskezelő válságstábjának tagját, aki egyben a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) elnöke is.
Peter Visolajský, a szlovák kormány víruskezelő válságstábjának tagja, aki egyben a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) elnöke is.
„Sok betegség keletkezett úgy, hogy egy viszonylag gyakran előforduló, állatok testében élő vírus átkerült az emberre. A vírusok egyik fontos tulajdonsága, hogy állandóan fejlődnek, változnak a tulajdonságaik, ellenállóvá válnak a gazdatest immunrendszerével szemben, és ha a feltételek kedvezőek, akkor időről időre képesek megváltoztatni a gazdatestüket is. Így történhet meg, hogy egy vírus, amely a denevéreknek egy szimpla náthát okozott, átterjedt az emberre”
– magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy az emberi szervezet nincs felkészülve az ilyen típusú behatásokra, ezért is lehet, hogy bennünk ilyen komoly betegséget vált ki a vírus.
„Ez nem az egyetlen eset. Ahogy a koronavírus nemrégiben átkerült az emberbe, úgy került át az ebola, az AIDS, a madárinfluenza és a sertésinfluenza is”
– mondta Visolajský.
Arra a kérdésre, hogy a vírust létrehozhatták-e mesterséges körülmények között, a LOZ elnöke úgy válaszolt, hogy olyan kutatócsoportokat is létrehoztak, amelyeknek az lett volna a feladata, hogy bizonyítékokat találjanak a vírus mesterséges mivoltára.
„Egyelőre azonban nem találtak semmit, ami alátámasztaná, hogy a vírust emberi kéz alkotta”
– zárta Visolajský.
A denevér a gyanúsított
Ellenben több olyan kutatás is készült, melyek tanulsága szerint a koronavírus valóban állati eredetű. A Telegraph nevű brit lap például már márciusban bemutatta a Nature Medicine tudományos folyóirat tanulmányát, melyben a tudósok arra jutottak, hogy a vírus vagy a tobzoskák, vagy a denevérek sejtjeiben élősködött, amíg át nem került az emberre. Az összeesküvés-elméletek hívőit azonban láthatóan nem győzte meg a tanulmány.
A Glasgow-i Egyetem július végén egy újabb kutatással állt elő, melyben a vírus evolúciós történetét vizsgálták. Kiderült, hogy az új koronavírus genetikai felépítése mintegy 96 százalékban egyezik az úgynevezett RaTG13 víruséval, amely évtizedek óta a patkódenevérek sejtjeiben élősködik. A kutatók szerint a két említett vírusnak közös őse van, de nagyjából 40–70 évvel ezelőtt mutáció következett be, aminek következtében mindkét vírus elindult a saját evolúciós útján.
Az új koronavírus genetikai felépítése mintegy 96 százalékban egyezik az úgynevezett RaTG13 víruséval, amely évtizedek óta a patkódenevérek sejtjeiben élősködik.
Aggasztó tények
A tanulmányból tehát világossá vált, hogy az új típusú koronavírus ősének nincs köze a tobzoskákhoz. David Robertson, a tanulmány egyik szerzője a BBC-nek adott interjújában azonban aggasztó dologra hívta fel a figyelmet: a vadon élő állatok szervezetében más olyan vírusok is lehetnek, amelyek képesek átterjedni az emberre, ha adottak a körülmények.
A jelenleg ismert tanulmányok tehát szinte minden kétséget kizáróan bizonyítják, hogy az új típusú koronavírus a denevérekből került át az emberekbe. Ezzel szemben egyetlen olyan releváns tanulmány sincs, amely a betegség mesterséges mivoltát támasztaná alá.
A koronavírus-járvány idején bebizonyosodott, hogy a lakosság mennyire fogékony az álhírekre. Ebben a helyzetben azonban már nem pusztán egyéni hitről, vagy saját véleményről van szó, hiszen bizonyos álhírek terjesztése komoly társadalmi károkat okozhat. Ennek érdekében egy cikksorozatot indítunk, melynek célja a legkárosabb összeesküvés-elméletek megcáfolása.