Bukovszky: Az állampolgársági törvény módosítása nem kínál tényleges megoldást
Mészáros Richárd
2020. 08. 20., cs – 16:18
A kormánybiztos meg van róla győződve, hogy a javasolt megoldás csak enyhíti az állampolgárság elvesztésének feltételeit, ami szerinte megengedhetetlen. Bukovszky a 2010-es év előtti jogi helyzet visszaállítását javasolja, ami azt jelentené, hogy senkit sem lehetne akarata ellenére megfosztani az állampolgárságától, és ezt csakis a polgárok maguk kérvényezhetnék. Bukovszky szerint ez megoldaná azt a jogi helyzetet, amelyet még Robert Fico (Smer) kormánya teremtett, és amelyben azt, hogy valaki felveszi egy másik ország állampolgárságát, úgy értelmezik, hogy az illető önként le akar mondani a szlovák állampolgárságáról.
„Egy másik ország állampolgárságának a felvétele azonban nem kell, hogy a szlovák állampolgárság elveszésének szándékát jelentse, sőt, legtöbbször nem is erről van szó”
– figyelmeztetett Bukovszky.
Az állampolgársági törvény módosító javaslata értelmében újabban már nem vesztenék el szlovák állampolgárságukat azok, akik a házasságuk ideje alatt kapták meg a partnerük külföldi állampolgárságát, ezt születéssel vagy örökbefogadás útján szerezték, illetve ha kiskorúakról van szó. A törvényjavaslat továbbá lehetővé teszi, hogy egy személy a szlovák állampolgárság megvonása nélkül felvegye egy másik ország állampolgárságát, ha az adott ország területén legalább három éve tartózkodási engedéllyel, illetve nyilvántartott lakhellyel rendelkezik.
A szlovák állampolgárságot jelenleg azok vesztik el, akik felveszik egy másik ország állampolgárságát. Ezt a törvényt Robert Fico első kormánya fogadta el 2010-ben arra a magyarországi törvényre reagálva, amely 2011-től egyszerűsítette a határon túli magyarok kettős állampolgárságának a felvételét. Eddig csaknem 3400 ember vesztette el a szlovák útlevelét.
Az állampolgársági törvény módosító javaslata nem oldja meg azt a problémát, amely 2010-ben keletkezett – véli Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos. „Az a törvénymódosítás, amely az asztalra került, nem veszi számításba a probléma emberjogi aspektusát” – hangsúlyozta Bukovszky, aki a tárcaközi egyeztetésre bocsátott módosítással kapcsolatban több alapvető fontosságú megjegyzést is tett.