Százezrekkel drágábban eladható a felújított panellakás
Hegedűs Norbert
2021. 10. 13., sze – 10:38
A 2008-as gazdasági világválság óta a panellakások áremelkedése jelentősen meghaladta a téglalakásoké, ráadásul a felújítási programok hatásaként fenntartási és karbantartási költsége érezhetően alacsonyabbá vált. Így is azonban szinte minden nagyvárosban olcsóbbak a panelek, a legalacsonyabb áron elérhető ingatlanok iránt pedig élénkebb a kereslet – átlagosan harmadával olcsóbban lehet panelhoz jutni, mint téglalakáshoz.
A budapesti panellakások átlagos négyzetméterára a kínálati piacon 605 ezer forint volt, ami éves szinten 6,1 százalékos emelkedés. A téglaépítésű lakások négyzetméterára kevesebb mint 4 százalékkal 825 ezer forintra nőtt. A Budapesten kívüli piacon is drágultak a panelek, a megyeszékhelyeken átlagosan 10 százalékkal 380 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár – az ingatlan.com elemzése szerint. Az otthonfelújítási támogatás ráadásul fokozza a keresletet, hisz ezt kihasználva a használt otthonokból szinte újat alakíthatunk ki. Aki a 3 millió forintos otthonfelújítási támogatást kihasználja, annak a korszerűsítés több mint 8 százalékot tehet hozzá a panellakása árához. A fővárosi panelek kiadásával átlagosan 5,3 százalék bruttó hozam érhető el, s az inflációtól való félelem egyértelműen a további ingatlanbefektetések felé hajtja a piacot – közölte a Financial Expert.
Hírgrafika: Sudár Éva
A felújítandóként hirdetett fővárosi panellakások átlagos négyzetméterára 572 ezer forint, míg a felújítottaké 619 ezer forint, vagyis a felújítás több mint 8 százalékot tehet hozzá egy panellakás árához. A megyeszékhelyeken a felújítandó panelek átlagos ára 352 ezer forint, míg a korszerűsítettként hirdetett társaikért 394 forintot, vagyis 12 százalékkal magasabb árat kértek a tulajdonosok.
Győr-Adyvárosban, az Ifjúság körúton egy 47 négyzetméteres, egy plusz egyszobás panellakást a 4. emeleten 27,8 millió forintért kínálnak. A belvárosban a Bajcsy-Zsilinszky utcában a 8. emeleten egy 55 négyzetméteres, háromszobás otthon viszont már 34,8 millió forintért eladó, s parkolni is csak a közterületi fizetős parkolóban lehet. Ez négyzetméterárra visszaosztva 632 ezer forintot jelent, ami valamivel több, mint a győri átlagos 542 ezer forint. Budapesten és Pozsonyban természetesen magasabb ez az összeg: a magyar fővárosban 605 ezer, a szlovákban átszámolva 652 ezer forint.
A koronavírus-járvány miatt tavaly lassult a lakások értékesítési ideje: a leggyorsabban még mindig a panelek mentek el, átlagosan 94 nap alatt, ami 35 százalékkal több idő, mint 2019-ben volt. Tavaly Budapesten a belvárosban 76, Budán és a régió központokban 85, a kisebb megyei jogú városokban 105, Pest megyében 112, a kisebb városokban 122, míg a kis településeken átlagosan 135 nap alatt adtak el egy panellakást.
A leggyorsabban, három hónap alatt a panellakások értékesíthetőek Magyarországon, melyek ára jóval gyorsabban nő, mint a téglalakásoké, de még mindig harmadával olcsóbbak azoknál. Budapesten és Pozsonyban átlagosan 600 ezer forint feletti áron kelnek el négyzetméterenként, Győrben százezerrel olcsóbbat is találunk. A felújítás – melynek felét most a magyar államkincstár fizetheti – több mint 8 százalékot tehet hozzá egy panellakás árához. Az inflációtól való félelem a további ingatlanbefektetések felé hajtja a piacot.