Kecsegét telepítettek, pár nap múlva kifogtak egyet
Mészáros Richárd
2021. 10. 22., p – 10:36
Ősztől három éven át rendszeres kísérleti, állománynövelő kecsegetelepítéseket indított a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz). A megfelelő nagyságú, jelölt példányokat a madárkár (kárókatona)-veszélyre is figyelemmel őszi-tavaszi ciklusban teszik a vizekbe. Azt kérik, amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a jel levétele nélkül jegyezze fel sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a hal testhosszát, súlyát, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével.
(Fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége)
A program részeként a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége összesen 100 kilogramm, egyedenként 90 dekagrammos, jelölt kecsegét telepített október 11-én a Dunába, hogy néhány éven belül a kecsege állomány országosan annyira megerősödjön, hogy újra fogható státuszba kerüljön.
Legkésőbb 2025-től ugyanis az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente két darab, 60 centiméter feletti példányt elvihetnek. A Mohosz vállalja, hogy a kifogott (engedélyezetten elvitt) mennyiséget telepítéssel a későbbiekben rendszeresen visszapótolja.
Érdekesség: az október 11-én a Dunába tett, jelölt kecsegék közül máris akadt horogra egy példány Győr-Moson-Sopron megyében – ezt egy horgász jelezte a szövetségnek.
Néhány éven kecsegét is fogathatnak és évente kettőt haza is vihetnek a horgászok a Dunából vagy a Tiszából az elindult telepítéssorozatnak köszönhetően. A jelölt példányok mozgását figyelemmel kísérik, s kérik a pecásokat, akinek most horogvégre akad, az dokumentálja és dobja vissza.