Search by category:
Egyéb kategória

Egészségkárosultaknak adnak közösséget Nagymegyeren

Nagymegyer |

A helyi szervezet kitartása több mint 20 év elteltével is töretlen, ugyanolyan lelkesedéssel és szorgalommal szervezik a programjaikat, mint az első években.

Pre Urbe-díj a hosszú éveken át tartó munkásságáért

A majd negyedévszázadnyi idő alatt egy klubházzal is gazdagodtak, melyben van tornaterem, konyha, társalgó, és az udvar is számos lehetőséget kínál a felfrissülésre, a különféle sportok kipróbálására.

2000. szeptember 12-én alapult a szervezetünk, én magam kezdeményeztem. Abban az időben sajnos nagy volt a munkanélküliség és sok kortársamon láttam, hogy ez testileg és lelkileg is nagyon megviseli őket. Voltak, akik agyvérzés után veszítették el a munkájukat, ami pszichésen nagyon megterhelő volt számukra. Mások pedig azt mondták, hogy ki sem mernek menni az utcára, mert szégyellik a betegségüket.

– emlékszik vissza Vozárik Julianna, a nagymegyeri Egészségkárosultak Szervezetének elnöke, akit tevékenységéért 2020-ban Pre Urbe-díjat kapott.

Már akkor tagja volt a dunaszerdahelyi egészségkárosultak szervezetének – később vezetőségi tagja is -, aminek a támogatásával sikerült megalapítaniuk a helyi, nagymegyeri szervezetet.

2000. szeptemberében 38 tagot gyűjtöttem össze, majd év végére 60-an lettünk, egy éven belül pedig már 140-en. A környező falvakból is csatlakoztak hozzánk.

– jegyzi meg. Olyan tagok is jelentkeztek, akik maguk nem egészségkárosultak, hanem vagy egyedülállóak vagy egyszerűen csak szimpatizálnak a szervezet eszményeivel, céljaival és készek segíteni a rászorulókon.

Vannak többen is, akik segítő munkát végeznek nálunk. 2003-ban kaptuk meg a klubházat, ami valamikor óvoda volt. Itt lett egy nagyobb társalgónk, irodánk és konyhánk, később pedig kibővült egy tornahelyiséggel is. Aktív tagjaink nagyon sokat segítenek a házban és a ház körüli munkák elvégzésében, takarításban, kertészkedésben, illetve rendezvényeink szervezésében.

– részletezi Vozárik Julianna.

Erős az összefogás a sorstársak között

A szervezet tevékenységét tekintve is sokszínű. Sportnapok rendezésén túl, főzőversenyek szervezésén keresztül számos más aktivitásuk is van. Az egyik legfontosabb programjuk az Alzheimer-kór elleni küzdelem és megelőzés. Egész napokat szentelnek a témának, van hogy külön tornákat szerveznek, olyan gyakorlatokat végeztetnek tagokkal, amik segítenek a megelőzésben.

A klubban működnek kézimunka körök, sportkörök, de van úgy, hogy csak összeülnek sakkozni, kártyázni. Heti három alkalommal, kedden, csütörtökön és vasárnap találkoznak és egy jó kávé, vagy tea kíséretében kedélyesen elbeszélgetnek egymással, vagy kézműveskednek. Sokszor készítenek például az évszaknak megfelelő asztali és ajtódíszeket.

A tagok közül legtöbbeket a családjuk hozza, vagy kíséri oda. Ha ők nem tudják megoldani, a szervezet is segíthet az utazásban.

Általában tavasszal és ősszel szervezzük a kirándulásainkat. Nemrégiben egy sportnapon vettünk részt Szerbiában, Szabadkán, ahová kisbusszal utaztunk. Nemsokra rá Nyitrán jártunk. Ilyenkor általában, a saját programjaink mellett a várost is megnézzük. Legutóbb Tatán voltunk egy egynapos kiránduláson. 

mondja.

Összesen 16 szervezettel tartják hivatalosan is a kapcsolatot, akikkel jó viszonyt ápolnak és látogatják egymás rendezvényeit.

Az önkormányzat támogat bennünket, így van egy éves költségvetésünk, amiből gazdálkodhatunk. Emellett önerőből finanszírozzuk a különféle rendezvényeinket, de van egy éves tagdíjunk is. Ha kisebb utakra megyünk vagy például közös főzést tartunk, akkor összedobjuk ezeket a kisebb összegeket. Erős az összetartás a szervezetek között, ezért nagyon sok programra járunk. 

– egészíti ki Vozárik Julianna.

November 5-én délután rendezik a legközelebbi nyilvános rendezvényüket, amire bárki ellátogathat. Lesznek sportversenyek, mint például lengőteke, illetve darts is a klubház előtti udvaron. Maradtak még talonban 2022-es évre szóló érmeik, amiket örömmel kiosztanak még az év vége előtt a nyertes résztvevők között.

Read More

Post Comment