A coach nem tanácsadó, a saját megoldások felismerésében segít
2023. 03. 16., cs – 12:07
Czajlik Katalin újságíró volt, ma coachként dolgozik, és azt mondja, ez pontos szabályokhoz, szigorú módszertanhoz kötött, nemzetközileg elismert szakma. Nem mindenki coach, aki annak nevezi magát, de aki komolyan veszi és teszi a dolgát, az el tudja vezetni az ügyfelet odáig, hogy megtalálja a saját megoldásait.
Egy coach tehát soha nem ad tanácsot?
Nem, csak kérdez. Megvan a pontos módszertana annak, hogy a kérdéseivel rávezesse az ügyfelet, hogyan találja meg a válaszokat a saját kérdéseire.
De ahhoz, hogy jól kérdezzen, mit kérdezzen, rengeteget kell tudnia.
A legfontosabb, hogy elvonatkoztasson mindattól, amit ő gondol a témáról. A kezdő coachok leggyakoribb hibája egyébként, hogy segíteni akarnak, és átmennek tanácsadásba, de ez nem erről szól, hanem arról, hogy segítsünk megtalálni az adott embernek a saját megoldásait.
Hol lehet ezt megtanulni?
Akkreditált kurzusokon, amelyeknek a módszertanát az International Coatching Federation dolgozta ki. Egy-egy kurzus ára több ezer euró, de évtizedes tapasztalatokra alapoznak és felkészítenek a munkára.
Szlovákiában viszont csak a coachok lelkiismeretén múlik, elvégeznek-e egy ilyen kurzust, mert ez a bejegyzésnek nem feltétele. Nálunk bárki lehet coach, aki saját magát annak jelenti ki.
Ez így igaz. Hogy ki hogyan műveli a szakmát, tisztesség és lelkiismeret kérdése.
Te újságíró voltál, aki sokszor a saját véleményét vetette papírra. Hogyan jutottál el innen oda, hogy a mások véleményét hallgasd, és próbáld megérteni?
Jókora utat kellett megtennem, az biztos, de úgy érzem, szerves fejlődés volt. Engem az újságírásban is valójában az motivált, hogy megértsem a világot, és kicsit más formában, de ezt teszem ma is. Tény, hogy most a saját véleményem hangoztatása helyett hallgatok, és megpróbálom a lehető legjobban megérteni egy másik ember világát, ami számomra nagyon izgalmas dolog. S még izgalmasabb, ha azt látom, hogy ott benn megvilágosodik valami; megjelenik egy válasz, ami eddig is ott volt, csak az illető valami miatt nem látta. Mert igazából erről szól a coaching: a megoldásra, nem a problémára koncentrál. Nem mélyül el a múltban, a problémák gyökerében, arra összpontosít, hogyan segítsen a megoldásban.
De ha ilyeneket olvasok, hogy valaki önismereti tanító, a változás nagykövete vagy élettréner, akkor rögtön az jut az eszembe, hogy ez csak átverés lehet.
Sok esetben igen, de ez szerintem annak a következménye, hogy a mai társadalom rendkívül kiéhezett a lelki segítségre. Azt mondják, hogy ma az átlagember komfortosabban él, mint a középkorban egy király, ennek ellenére rengeteg a boldogtalan, elégedetlen ember, sőt a depressziós beteg. Ezért is bukkanhat fel annyi sarlatán, mert az emberek nem tudnak mit kezdeni lelki bajaikkal, és „megváltóra” várnak, aki mindent megold helyettük.
Téged milyen problémákkal keresnek leginkább?
Életvezetési gondokkal, párkapcsolati problémákkal. Az első dolog, amit tisztázunk azonban az, hogy mindenki csak saját magán dolgozhat, nem akarhat megváltoztatni egy másik embert. Ez persze azzal jár, hogy át kell vennünk a teljes felelősséget az életünkért, ami sokak számára nem könnyű feladat.
Megesik, hogy valaki hozzád fordul valamilyen gonddal, és kiderül, hogy egészen más a problémája?
Lényegében mindig az derül ki, hogy a kliens önmagával nincs rendben. Sokszor pótproblémákkal foglalkozik, ahelyett, hogy saját énjével nézne szembe.
Meddig tart egy ilyen foglalkozás?
Általában negyven-hatvan perc és néha egyetlen foglalkozás is nagyon hatékony tud lenni, ha rámutat a vakfoltokra. Komolyabb gondoknál hét–tíz találkozás az ideális.
Árban ez mennyi?
Pozsonyban kb. 60–120 euró egy ülés, de a nagyon menő coachok ennek a többszörösét is elkérhetik.
Kik keresnek leggyakrabban?
A hozzám hasonló emberek. Elég racionálisan gondolkozom, és a lelki dolgokat is így közelítem meg, ezért azokat az embereket vonzom, akik nem hisznek a gyors megoldásokban és a csodákban.
Mire figyelmeztetnéd azokat, akik hajlamosak ezeknek bedőlni?
Azt ajánlanám, hogy nézzék meg, az adott coach hogyan kommunikál hosszabb távon, miről ír, milyen forrásokra hivatkozik. Az elvégzett kurzusok listája sem garancia semmire, többet mondhat egy személyes ismerkedő találkozó. Itt a kliens is mondhatja, hogy nem ezt kereste, de a coach is, hogy ő nem az, aki kézen fogja és elvezeti a biztos megoldásig.
***
A cikk a Vasárnap családi magazin 2023. március 14-ei számában jelent meg