Search by category:
Egyéb kategória

Ártalmatlannak tűnnek, de megemelik a cukorszintet
Hegedűs Norbert
2020. 08. 17., h – 12:41

2020. augusztus 18., kedd – 12:30
cukorbetegség
Friss ikon
Off

Törzs

Burgonya és rizs

Étkezésnél sajnos nem elég, ha figyelünk arra, hogy milyen, illetve mennyi szénhidrátot fogyasztunk. A keményítőben gazdag zöldségek – pontosabban azok, amelyekben úgynevezett rezisztens keményítő található, amit az emberi emésztőenzimek nem képesek lebontani – nagyon hasznosak azoknak, akik szeretnének leadni néhány kilót. A keményítőben gazdag ételeket azonban jobb, ha nem párosítjuk egyszerű szénhidrátokkal, mivel erőteljesen megemelhetik a vércukorszintet. Például ha burgonyát és rizst eszünk egyszerre, attól jelentős mértékben megnő a vércukorszint. A keményítőben gazdag zöldségeket a legjobb leveles zöldekkel párosítani – az utóbbiakat a szénhidrátok mellé is érdemes fogyasztani.

Kávémentes élet

Meglepő módon az is növelheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ha nem iszunk kávét. Kutatások szerint a mértékletes, de rendszeres kávéfogyasztás meghosszabbíthatja az életet, és csökkenheti az esélyét annak, hogy cukorbetegek legyünk. Egy tanulmány szerint a napi 6 csésze kávét ivók körében 33 százalékkal kisebb az esély a 2-es típusú diabéteszre, mint az egyáltalán nem kávézók esetében. Ennyi kávé rendszeres fogyasztását azonban nem javasolják a szakemberek: szerintük napi maximum 3 kávé ajánlott.

Mozgásszegény életmód

A dolgos hétköznapok után sokan a legszívesebben fel sem kelnének a kanapéról egész hétvégén. Ez a szokás azonban nemcsak a cukorbetegség rizikóját növeli meg, hanem jelentősen megnehezíti az egészséges testsúly elérését és megtartását. Egy tanulmány szerint minden egyes üléssel töltött óra 3,4 százalékkal növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Éppen ezért hétvégente mindenképpen szakítsunk időt a mozgásra – már a napi másfél óra is sokat számít.

A rendszeres mozgás nagyon fontos az általános egészségi állapotunk szempontjából. Az erősítés megnöveli a szervezet inzulinérzékenységét, amely segít a vércukorszint szabályozásában. Emellett hozzájárul az izomtömeg növeléséhez és serkenti az anyagcserét is, így hozzájárul ahhoz, hogy elérjük, illetve megtartsuk az ideális súlyunkat. Ez azért fontos, mert a túlsúly bizonyítottan növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ami jó hír, hogy a rendszeres mozgás viszont csökkentheti ezt a rizikót még akkor is, ha nem sikerül fogynunk – a lényeg, hogy ne hagyjuk ki a rendszeres erősítő edzéseket.

Kevés probiotikum

A probiotikumokban szegény étrend szintén növeli a diabétesz kockázatát. Az egészséges emésztőrendszer és az általános egészség között ugyanis szoros kapcsolat van, a probiotikumok pedig nagyon jót tesznek az emésztésnek. A probiotikumokban szegény étkezés gyulladáskeltő, és hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához, amit a cukorbetegség előszobájának is szoktak nevezni. A kutatások szerint a probiotikus ételek – például a savanyú káposzta, a kombucha, a kefir vagy a kimchi – fogyasztása növeli az inzulinérzékenységet. 

(care2.com) 

Bevezető

Azt sokan tudják, hogy a feldolgozott élelmiszerek, a fehér liszt, a cukor, illetve az édes üdítők rendszeres fogyasztása jelentősen megnöveli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy ezeken kívül az ártalmatlannak tűnő élelmiszerek is okozhatnak inzulinrezisztenciát, illetve megemelhetik a vércukorszintet.

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
ÚJ SZÓ-ÖSSZEÁLLÍTÁS

Read More

Post Comment